neděle
4. června 2023
svátek slaví Dalibor
Logo
© Zdroj: https://www.amhz.cz/Dny soukromých hradů a zámků jsou už o tomto víkendu. Jejich motto je tradiční: „Naše historie – Vaše dědictví“

ČR: Poslední květnový víkend, přesněji od čtvrtka 25. 5. 2023 do neděle 28. 5. 2023, ožijí soukromé památkové objekty speciálními prohlídkami vedenými osobně majiteli, připraveny budou koncerty anebo různé další akce. Mnohde bude možné podívat se i do míst, která návštěvníkům nejsou běžně přístupná. Akci opět, po přestávce vynucené pandemií Covidu-19, pořádá Asociace majitelů hradů a zámků.

od 25.05.2023 do 28.05.2023
Autor článku: 
Zuzana Böhmová/ika

„Naším záměrem je ukázat, jaké historické a kulturní bohatství spravují v této zemi soukromí vlastníci, ať už potomci původních majitelů, tedy většinou starých šlechtických rodů, anebo vlastníci novodobí,“ říká prezidentka AMHZ Jana Germenis Hildprandt, „a rovněž předvést proměny, jakými naše památkové objekty procházejí. Jsou stále hezčí.“ V posledních letech prošly významnými rekonstrukcemi a opravami třeba zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou, vodní zámek Blatná, kde pokračují náročné práce na Rejtově paláci, zámek Neustupov na Benešovsku, hrad Houska anebo zahrada a oranžérie zámku v Dobříši.

A nač se mohou návštěvníci o víkendu těšit? Doplňuje viceprezident Asociace majitelů hradů a zámků Petr Svoboda: „Velkým lákadlem budou jistě speciální prohlídky, při kterých budou návštěvníky jako své hosty provádět osobně majitelé. Takový zážitek nabídnou na zámcích Chyše, Karlova Koruna, Hrádek u Sušice, Stránov a Palupín anebo na hradě Houska. Návštěvníci přitom uslyší, co to obnáší starat se o historické sídlo, jaké problémy, ale i radosti to přináší. A každý, kdo vlastní nějakou nemovitost, moc dobře ví, že to je práce, která nikdy nekončí.“

Přehled jednotlivých akcí je opravdu pestrý. Na hradě Boskovice na návštěvníky bude čekat žoldnéřské ležení, historické tržiště i středověků krčma, vše pod výmluvným názvem Oživlý hrad Boskovice. Na zámku v Brodku u Prostějova chystají koncert, ve vodárenské věži Cítoliby přednášku o historii místa a o restaurátorských pracích v objektu, a na zámku v Častolovicích umisťovací výstavu opuštěných pejsků, a to i s možností vzít psiska na procházku do zámeckého parku. Na zámku Kněžice nabídnou komentované prohlídky parku, koncert vážné hudby a výstavu o secesní architektuře. Zámek Všechovice připravuje komentovanou prohlídku a na zámku Stránov se odehraje celý Festival dechovek. Na zámku ve Šťáblovicích pak program nechali až na večer,  kdy se historické sídlo zahalí do tajuplného šera a urozené dámy a urození pánové z minulosti pouze za svitu loučí vylíčí své životní příběhy.

Na dobříšském zámku mysleli i na rodiny s dětmi. Děvčata a kluky tam jistě zaujme Galerie Emilie a Zdeňka Milerových s expozicí o populárním krtečkovi a nově otevřenou hernou této oblíbené postavičky a jejích kamarádů. Děti jistě potěší i výstava loutek na zámku Všechovice a na zámku Kvasiny Dětský den s rytíři. Velkým lákadlem pro malé návštěvníky bude rozhodně i prohlídka zámeckého parku na Blatné s tamějším mnohohlavým stádem daňků skvrnitých, kteří se volně pasou, stejně jako hejno pávů.

Na dvou historických objektech si připomenou Dny soukromých hradů a zámků o něco později. Na hradě Kurovice proběhnou Historické dny až o víkendu 3. a 4. 6. 2023 a na zámek Neustupov pozve tamější majitel všechny zájemce o historii v sobotu 10. 6. 2023, kdy se tam uskuteční 2. ročník středověkých slavností. Více na amhz.cz

První ročník Dnů soukromých hradů a zámků byl v roce 2018 uspořádán jako oslava Evropského roku kulturního dědictví. A byla to napříč Evropou důstojná oslava! Téměř půl milionu návštěvníků se sešlo v 642 soukromých hradech a zámcích v 17 evropských zemích. Přijďte tedy i letos zažít atmosféru hradů a zámků, které vlastní konkrétní rodiny a které se dědí někdy i po mnoho generací.

 

O Asociaci majitelů hradů a zámků

Asociace majitelů hradů a zámků (AMHZ) je zapsaným spolkem, založeným v roce 1995, sdružujícím majitele hradů, zámků a historicky nebo umělecky hodnotných stavebních objektů a vzácných přírodních útvarů a zahrad v České republice. Zastřešuje téměř padesát historických objektů. Cílem Asociace je přispět k ochraně, uchování a zhodnocování soukromých historických objektů v České republice. Jejími členy jsou majitelé z řad restituentů, ale i noví majitelé, kteří památky milují, koupili si je a pečují o ně. Asociace sjednocuje názory členů a jako právnická osoba je partnerem státu reprezentovaného organizacemi, které pečují o národní kulturní dědictví.

AMHZ je členem European Historic Houses Association (www.europeanhistorichouses.eu) a Europa Nostra (www.europanostra.org), kterou v České republice také zastupuje.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Opatření proti šíření pandemie covid-19 dopadla nejvíce na tradiční kulturu, zejména pak na scénické umění a kulturní dědictví. Během let 2020 a 2021 se jejich výsledek hospodaření očištěný o dotace propadl o více než 3,7 miliardy korun v porovnání s rokem 2019. Návštěvnost kulturních zařízení v roce 2021 ve srovnání s rokem 2019 klesla o více než polovinu, meziročně však stoupla o téměř šest procent.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Odborné studie a recenze, Co se děje
02.06.2023

KUNŠTÁT: MĚSTO KUNŠTÁT a SPOLEK PŘÁTEL UMĚNÍ MĚSTA KUNŠTÁT vyhlašují 51. ročník Literární soutěže Františka Halase. Vřelý vztah básníka Františka Halase k mladším autorům je obecně známým faktem. Tuto část Halasova odkazu již více než pět desetiletí připomíná i literární soutěž nesoucí básníkovo jméno. Cílem této tradiční akce je podchytit mladé literární talenty, umožnit jejich vzájemnou konfrontaci a publikovat a propagovat kvalitní básnickou tvorbu. Uzávěrka zasílání příspěvků: 15. července 2023.

Celá ČR, Jihomoravský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.06.2023

PLZEŇ: V dubnu letošního roku několik desítek plzeňských architektek a architektů zveřejnilo otevřený dopis hejtmanovi a zastupitelům Plzeňského kraje, v němž podepsaní apelovali na vedení kraje, aby přehodnotilo rozhodnutí nevypsat soutěž na návrh adaptace budovy někdejších městských lázní pro účely Západočeské galerie v Plzni a dalších institucí a v celé věci postupovalo maximálně transparentně. Během následujících týdnů pak téměř 60 signatářů podpořila jak Česká komora architektů (ČKA), tak Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT).

Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Ostatní
Co se děje
02.06.2023

ČR: Vladimír Mišík sice už pověsil koncertování na hřebík, ale i tak se toho okolo něj a jeho jménem děje stále víc než dost. Kromě Anděly ověnčené nové studiové tvorby se můžeme průběžně těšit také z reedic Mišíkových starších, často dlouho nedostupných alb. Aktuálně v podobě kompilace, která se ne nadarmo honosí přízviskem ikonická! Dvojalbum Špejchar 1969–1991 I–II, jež letos slaví třicet let od prvního vydání, se na pětadvaceti písních ohlíží za první částí Mišíkovy velmi úspěšně kariéry rockového písničkáře a asi netřeba zdůrazňovat, že je vskutku za čím se ohlížet. Nyní navíc s novým masterem z původních pásů a se skvělou variací na originální grafiku z dílny Karla Halouna a Luďka Kubíka na 2LP, 2CD i digitálně. Podívejte se na videoteaser: https://youtu.be/69WxTAC4FFQ

Celá ČR
Hudba
Co se děje
02.06.2023