sobota
2. prosince 2023
svátek slaví Blanka
Logo
© Zdroj: https://www.amhz.cz/Dny soukromých hradů a zámků jsou už o tomto víkendu. Jejich motto je tradiční: „Naše historie – Vaše dědictví“

ČR: Poslední květnový víkend, přesněji od čtvrtka 25. 5. 2023 do neděle 28. 5. 2023, ožijí soukromé památkové objekty speciálními prohlídkami vedenými osobně majiteli, připraveny budou koncerty anebo různé další akce. Mnohde bude možné podívat se i do míst, která návštěvníkům nejsou běžně přístupná. Akci opět, po přestávce vynucené pandemií Covidu-19, pořádá Asociace majitelů hradů a zámků.

od 25.05.2023 do 28.05.2023
Autor článku: 
Zuzana Böhmová/ika

„Naším záměrem je ukázat, jaké historické a kulturní bohatství spravují v této zemi soukromí vlastníci, ať už potomci původních majitelů, tedy většinou starých šlechtických rodů, anebo vlastníci novodobí,“ říká prezidentka AMHZ Jana Germenis Hildprandt, „a rovněž předvést proměny, jakými naše památkové objekty procházejí. Jsou stále hezčí.“ V posledních letech prošly významnými rekonstrukcemi a opravami třeba zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou, vodní zámek Blatná, kde pokračují náročné práce na Rejtově paláci, zámek Neustupov na Benešovsku, hrad Houska anebo zahrada a oranžérie zámku v Dobříši.

A nač se mohou návštěvníci o víkendu těšit? Doplňuje viceprezident Asociace majitelů hradů a zámků Petr Svoboda: „Velkým lákadlem budou jistě speciální prohlídky, při kterých budou návštěvníky jako své hosty provádět osobně majitelé. Takový zážitek nabídnou na zámcích Chyše, Karlova Koruna, Hrádek u Sušice, Stránov a Palupín anebo na hradě Houska. Návštěvníci přitom uslyší, co to obnáší starat se o historické sídlo, jaké problémy, ale i radosti to přináší. A každý, kdo vlastní nějakou nemovitost, moc dobře ví, že to je práce, která nikdy nekončí.“

Přehled jednotlivých akcí je opravdu pestrý. Na hradě Boskovice na návštěvníky bude čekat žoldnéřské ležení, historické tržiště i středověků krčma, vše pod výmluvným názvem Oživlý hrad Boskovice. Na zámku v Brodku u Prostějova chystají koncert, ve vodárenské věži Cítoliby přednášku o historii místa a o restaurátorských pracích v objektu, a na zámku v Častolovicích umisťovací výstavu opuštěných pejsků, a to i s možností vzít psiska na procházku do zámeckého parku. Na zámku Kněžice nabídnou komentované prohlídky parku, koncert vážné hudby a výstavu o secesní architektuře. Zámek Všechovice připravuje komentovanou prohlídku a na zámku Stránov se odehraje celý Festival dechovek. Na zámku ve Šťáblovicích pak program nechali až na večer,  kdy se historické sídlo zahalí do tajuplného šera a urozené dámy a urození pánové z minulosti pouze za svitu loučí vylíčí své životní příběhy.

Na dobříšském zámku mysleli i na rodiny s dětmi. Děvčata a kluky tam jistě zaujme Galerie Emilie a Zdeňka Milerových s expozicí o populárním krtečkovi a nově otevřenou hernou této oblíbené postavičky a jejích kamarádů. Děti jistě potěší i výstava loutek na zámku Všechovice a na zámku Kvasiny Dětský den s rytíři. Velkým lákadlem pro malé návštěvníky bude rozhodně i prohlídka zámeckého parku na Blatné s tamějším mnohohlavým stádem daňků skvrnitých, kteří se volně pasou, stejně jako hejno pávů.

Na dvou historických objektech si připomenou Dny soukromých hradů a zámků o něco později. Na hradě Kurovice proběhnou Historické dny až o víkendu 3. a 4. 6. 2023 a na zámek Neustupov pozve tamější majitel všechny zájemce o historii v sobotu 10. 6. 2023, kdy se tam uskuteční 2. ročník středověkých slavností. Více na amhz.cz

První ročník Dnů soukromých hradů a zámků byl v roce 2018 uspořádán jako oslava Evropského roku kulturního dědictví. A byla to napříč Evropou důstojná oslava! Téměř půl milionu návštěvníků se sešlo v 642 soukromých hradech a zámcích v 17 evropských zemích. Přijďte tedy i letos zažít atmosféru hradů a zámků, které vlastní konkrétní rodiny a které se dědí někdy i po mnoho generací.

 

O Asociaci majitelů hradů a zámků

Asociace majitelů hradů a zámků (AMHZ) je zapsaným spolkem, založeným v roce 1995, sdružujícím majitele hradů, zámků a historicky nebo umělecky hodnotných stavebních objektů a vzácných přírodních útvarů a zahrad v České republice. Zastřešuje téměř padesát historických objektů. Cílem Asociace je přispět k ochraně, uchování a zhodnocování soukromých historických objektů v České republice. Jejími členy jsou majitelé z řad restituentů, ale i noví majitelé, kteří památky milují, koupili si je a pečují o ně. Asociace sjednocuje názory členů a jako právnická osoba je partnerem státu reprezentovaného organizacemi, které pečují o národní kulturní dědictví.

AMHZ je členem European Historic Houses Association (www.europeanhistorichouses.eu) a Europa Nostra (www.europanostra.org), kterou v České republice také zastupuje.

Mohlo by vás také zajímat...

BOHUMÍN: "Maryšku jsme založili jako literárně - dramatický klub. Spektrum působnosti sdružení se ale postupem let rozšířilo do nejrůznějších oblastí (besedy, literární večery, přednášky, výstavy, multižánrové akce a festivaly, autorská tvorba, filmový klub apod.)," uvádí na svém webu členky bohumínského spolku Maryška. Představujeme jeho aktuální aktivity v závěru letošního a začátkem příštího roku.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Lidová kultura, Ostatní
Co se děje
01.12.2023

ZLÍN: V pátek 24. listopadu proběhlo v pražském Rudolfinu slavnostní předávání cen prestižní soutěže „Stavba roku“. Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které obdrželo od jeho pořadatelů pozvání, zde zastupoval jeho ředitel Pavel Hrubec.

Zlínský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
01.12.2023

ČR: Charitativní díl soutěže StarDance, který Česká televize odvysílala v sobotu 25. listopadu se postaral o absolutní rekord ze všech odvysílaných charitativních dílů pořadu. Celková vybraná suma pro Centrum Paraple činí 25 174 220 Kč. Slavnostního předání šeku se v silném zastoupení zúčastnily osobnosti spojené s pořadem StarDance a zástupci Centra Paraple. Za Českou televizi šek předala vedoucí komunikace a korporátního partnerství Jana Mrákotová.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
30.11.2023

ŽATEC, ČR: Česká republika opět potvrdila, že je světovou velmocí, co se týče zápisů na seznam kulturního dědictví UNESCO. V pondělí dne 18. září 2023 bylo na zasedání Výboru pro světové dědictví, které se konalo v saudskoarabském Rijádu, rozhodnuto o zařazení chmelařské krajiny a města Žatec, jejího centra, na prestižní seznam světového dědictví pod názvem Žatec and the Landscape of Saaz Hops. ČR se tudíž může pyšnit vůbec první chmelařskou krajinou na světě, která nese značku UNESCO. Na úspěšné nominaci se podílelo mnoho subjektů; my jsme s několika dotazy oslovili site managera památky světového dědictví, pana Jaroslava Špičku, bývalého místostarostu města Žatce, v současnosti též ředitele Chrámu Chmele a Piva, p. o.

Celá ČR, Ústecký kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Památky
Články a komentáře
29.11.2023