pondělí
6. ledna 2025
svátek slaví Tři králové
Galerie Dům – výstava Anny Neborové
© Archiv pořadatele



Dny otevřených ateliérů zdarma zpřístupní klášterní Galerii Dům s komentovanou prohlídkou výstavy Anny Neborové Odstíny dne

BROUMOV: V sobotu 15. června se v klášterní Galerii Dům v Broumově uskuteční komentovaná prohlídka výstavy Odstíny dne za účasti malířky Anny Neborové a do galerie bude po celý den vstup zdarma. Prohlídka je součástí víkendové akce Dny otevřených ateliérů, která se koná po celém Královéhradeckém kraji ve dnech 14.–16. června. Návštěvu kláštera lze spojit i s výtvarnou dílnou slovenské umělkyně Emőke Vargové v Dětské galerii Lapidárium.

15.06.2024
Autor článku: 
Kateřina Ostradecká

12. ročník víkendové akce Dny otevřených ateliérů nabídne desítky zpřístupněných ateliérů či galerií po celém Královéhradeckém kraji. Mezi nimi bude i Galerie Dům, situovaná v zahradě broumovského kláštera, kde se v sobotu 15. června od 16 hodin bude konat komentovaná prohlídka aktuální výstavy Odstíny dne za osobní účasti malířky Anny Neborové. Ta reprezentuje silnou generaci autorek-umělkyň, nastupujících na českou uměleckou scénu v průběhu devadesátých let. Své výjimečné místo v tomto rámci zaujímá i tím, že se nevzdala média obrazu, a to ani v době silného nástupu nových médií, které obraz na čas takřka vytěsnily z uměleckého provozu jako médium regresivní a „archaické“.  Galerie Dům bude v tento den přístupná veřejnosti zdarma.

V klášteře zároveň bude možné v sobotu 15. června od 14 hodin zavítat do Dětské galerie Lapidárium na výtvarnou dílnu, kterou povede sama autorka aktuální výstavy Jsem zašitá, slovenská multimediální umělkyně Emőke Vargová. Pod jejím vedením budou mít děti možnost vytvářet osobité textilní obrazy s portréty lidí a zvířat, skutečných, ale i vymyšlených. Program je vhodný pro děti od 5 let, vstupné je 100 Kč, více informací a rezervace: ma@klasterbroumov.cz, t. 603 271 426.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
03.01.2025

PRAHA: Rozšíření otevírací doby, otevření dvou nových Kiosků a rozšiřování povědomí široké veřejnosti o digitálních službách, to jsou hlavní očekávané události a témata roku 2025 v Městské knihovně v Praze (MKP).

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
06.01.2025

ČR: V roce 2025 se můžete těšit na dvě nové poutní cesty z naší produkce. A to na Stezku sv. Ludmily a prodlouženou Vintířovu stezku.
Stezka sv. Ludmily propojí místo rodiště (Mělník), s místem smrti (Tetín) sv. Ludmily. Jedenáct stanovišť by, kromě poskytnutí životopisných a historicko-kulturních informací, chtělo také postupně vyzdvihnout určité inspirativní období Ludmilina života, tak, aby se i poutník sám mohl nad určitou svou životní etapou zamyslet.

Aktuální Vintířova stezka, zatím dlouhá 162 kilometrů, vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek. Začíná v Německu, vede přes místa, kde Vintíř působil a končí v Blatné.

Spolek Svatá Ludmila se tedy chystá prodloužit stezku z Blatné až k Břevnovskému klášteru, kde jsou dle legend uloženy Vintířovy ostatky.

Více na: www.svataludmila.cz

Hl. m. Praha, Jihočeský kraj, Středočeský kraj
Co se děje
03.01.2025

TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Co se děje
31.12.2024