KRAJ VYSOČINA: Dny otevřených ateliérů se v Kraji Vysočina konají ve dnech 5. a 6. října 2019 pod záštitou Jany Fischerové, náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů.
„Dny otevřených ateliérů nabízí zažít autentickou atmosféru, která se vymyká běžnému galerijnímu provozu. Umožňují návštěvníkům dozvědět se něco více o výtvarném umění či řemeslu a napovědět, kolik mezi námi žije šikovných lidí a jaké krásné věci dovedou vytvořit. Mé poděkování patří všem, kteří se na této akci podílejí,“ uvedla Jana Fischerová.
Dny otevřených ateliérů na Vysočině se uskuteční letos již podeváté. Organizace se každoročně ujímá Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod, krajská příspěvková organizace, za finanční podpory Kraje Vysočina.
Svůj původ mají Dny otevřených ateliérů v Dolním Rakousku, kde se konají od roku 2003. Postupně se rozšířily do okolních příhraničních regionů – Jihočeského kraje, Jihomoravského kraje, na Vysočinu a dnes patří k společným a všemi kraji podporovaným aktivitám, v souladu s naplňováním pracovního programu skupiny Kultura v rámci uzavřené Dohody o spolupráci mezi spolkovou zemí Dolní Rakousko a kraji Jihočeský, Jihomoravský a Krajem Vysočina.
Dny otevřených ateliérů 2019 v partnerských regionech Dohody o spolupráci mezi spolkovou zemí Dolní Rakousko, kraji Jihočeský, Jihomoravský a Krajem Vysočina:
Jihomoravský kraj: 28. - 29. 9. 2019
Kraj Vysočina: 5. - 6. 10. 2019
Jihočeský kraj: 12. - 13. 10. 2019
Dolní Rakousko: 19. - 20. 10. 2019
Koordinátorem Dnů otevřených ateliérů 2019 na Vysočině je Mgr. Martina Mrázová, Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod, více informací: www.vysocina-kultura.cz
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.