neděle
4. června 2023
svátek slaví Dalibor
Logo
© Archiv pořadateleDny Frankofonie nabízejí bohatý program pro širokou veřejnost

PRAHA: V březnu se slaví 24. ročník Dnů Frankofonie. V rámci něho se lidé mohou zúčastnit rozmanitých akcí na téma frankofonie jak v Praze, tak v dalších městech v ČR.  Oslavy organizuje Francouzský institut v Praze ve spolupráci s dalšími partnery a institucemi a vyvrcholí 20. března, což je Mezinárodní den Frankofonie.

Autor článku: 
Lenka Zimmelová

Od roku 1999 je Česká republika pozorovatelskou zemí při Mezinárodní organizaci Frankofonie, a proto si letos připomínáme již 24. ročník Dnů Frankofonie. Všichni zájemci o francouzskou a frankofonní kulturu se mohou těšit na rozmanité akce, jako jsou přednášky, čtení, filmy, workshopy, soutěže aj. Většina akcí (kromě filmových projekcí) je zdarma a je určená pro širokou veřejnost.

V konferenčním sále Francouzského institutu v Praze proběhne hned několik přednášek. 22. března to bude například přednáška francouzského profesora literatury A. Compagnona na téma „Pokud neinovuješ, zemřeš“. Rozhovor bude moderovat Eva Voldřichová-Beránková, profesorka a ředitelka katedry romanistiky na Univerzitě Karlově v Praze. Simultánní překlad je zajištěn.

V pátek 17. března proběhne v mediatéce Institutu poetický a hudební večer, který návštěvníky zavede do světa frankofonní poezie. Na programu je nicméně i celá řada dalších akcí.

V rámci Dnů Frankofonie mají diváci jedinečnou možnost zhlédnout v Kině 35 ve Francouzském institutu v Praze filmy z rukou švýcarských, belgických, quebeckých, tuniských aj. umělců. Například 21. března je na programu film Plus que jamais (ve francouzštině s titulky v ČJ a AJ), který byl oceněný v Montrealu a byl vyhlášen nejlepším filmem televize TV5 Canada-Québec.

Samotný Mezinárodní den Frankofonie připadá na pondělí 20. března. V tento den v prostorách Francouzského institutu promluví francouzský velvyslanec Alexis Dutertre a setkají se zde představitelé z ostatních velvyslanectví, kteří se do Dnů Frankofonie také zapojili. Od 17.30 h bude pro širokou veřejnost připravena projekce 4 krátkometrážních a středometrážních filmů. Jedním z nich je i film Jednou odejdu, který získal filmovou cenu César 2023 za nejlepší krátký hraný film.

Dny Frankofonie pořádá Francouzský institut ve spolupráci s Francouzským velvyslanectvím v Praze a dalšími velvyslanectvími zejména frankofonních zemí a institucemi, jako je Karlova Univerzita, CEFRES (Francouzský ústav pro výzkum ve společenských vědách), Francouzské lyceum v Praze, Francouzské aliance, Sdružení učitelů francouzštiny a asociace Gallica.

Francouzština je pátým nejrozšířenějším jazykem na Zemi a počet obyvatel mluvících tímto jazykem neustále roste.  Na základě studie Observatoire de la langue française (publikované v roce 2018) se jejich počet odhaduje na 321 milionů.

Mezinárodní organizace Frankofonie sdružuje 88 zemí na pěti kontinentech a u jejího zrodu stála Francie. Hlavním cílem organizace je podpora francouzského jazyka, kulturní rozmanitosti, prosazování míru, demokracie a lidských práv ve světě. Vzdělávání, výzkum a spolupráce v oblasti udržitelného rozvoje představují další oblasti, kterým se organizace věnuje.

Odkazy:

www.dnyfrankofonie.cz/cz/

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Opatření proti šíření pandemie covid-19 dopadla nejvíce na tradiční kulturu, zejména pak na scénické umění a kulturní dědictví. Během let 2020 a 2021 se jejich výsledek hospodaření očištěný o dotace propadl o více než 3,7 miliardy korun v porovnání s rokem 2019. Návštěvnost kulturních zařízení v roce 2021 ve srovnání s rokem 2019 klesla o více než polovinu, meziročně však stoupla o téměř šest procent.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Odborné studie a recenze, Co se děje
02.06.2023

KUNŠTÁT: MĚSTO KUNŠTÁT a SPOLEK PŘÁTEL UMĚNÍ MĚSTA KUNŠTÁT vyhlašují 51. ročník Literární soutěže Františka Halase. Vřelý vztah básníka Františka Halase k mladším autorům je obecně známým faktem. Tuto část Halasova odkazu již více než pět desetiletí připomíná i literární soutěž nesoucí básníkovo jméno. Cílem této tradiční akce je podchytit mladé literární talenty, umožnit jejich vzájemnou konfrontaci a publikovat a propagovat kvalitní básnickou tvorbu. Uzávěrka zasílání příspěvků: 15. července 2023.

Celá ČR, Jihomoravský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.06.2023

PLZEŇ: V dubnu letošního roku několik desítek plzeňských architektek a architektů zveřejnilo otevřený dopis hejtmanovi a zastupitelům Plzeňského kraje, v němž podepsaní apelovali na vedení kraje, aby přehodnotilo rozhodnutí nevypsat soutěž na návrh adaptace budovy někdejších městských lázní pro účely Západočeské galerie v Plzni a dalších institucí a v celé věci postupovalo maximálně transparentně. Během následujících týdnů pak téměř 60 signatářů podpořila jak Česká komora architektů (ČKA), tak Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT).

Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Ostatní
Co se děje
02.06.2023

ČR: Vladimír Mišík sice už pověsil koncertování na hřebík, ale i tak se toho okolo něj a jeho jménem děje stále víc než dost. Kromě Anděly ověnčené nové studiové tvorby se můžeme průběžně těšit také z reedic Mišíkových starších, často dlouho nedostupných alb. Aktuálně v podobě kompilace, která se ne nadarmo honosí přízviskem ikonická! Dvojalbum Špejchar 1969–1991 I–II, jež letos slaví třicet let od prvního vydání, se na pětadvaceti písních ohlíží za první částí Mišíkovy velmi úspěšně kariéry rockového písničkáře a asi netřeba zdůrazňovat, že je vskutku za čím se ohlížet. Nyní navíc s novým masterem z původních pásů a se skvělou variací na originální grafiku z dílny Karla Halouna a Luďka Kubíka na 2LP, 2CD i digitálně. Podívejte se na videoteaser: https://youtu.be/69WxTAC4FFQ

Celá ČR
Hudba
Co se děje
02.06.2023