středa
7. srpna 2024
svátek slaví Lada
Plakát k akci
© Zdroj: www.muzeumcaslav.cz



Dny evropského dědictví v čáslavském muzeu

ČÁSLAV: Při příležitosti Dnů evropského dědictví vystaví Městské muzeum Čáslav ukázky ze světa starých Mayů, egyptských faraonů i antické Evropy. Unikátem je mayská ženská plastika ze středního předklasického období Mezoameriky (1500 – 1200 př. n. l.), spojovaná s kultem plodnosti, která není v jiných českých státních sbírkách zastoupena.

16.09.2023
09:00 - 17:00
Autor článku: 
TZ Městské muzeum a knihovna Čáslav/ika

Čáslavské muzeum připomene ve zkratce evropské dědictví tím, co je pro toto dědictví velice podstatné, a to typickými ukázkami antické kultury, několika předměty, které jsou snad známé každému, jako jsou amfory, kahánky na olej, zlomek mozaiky. Mezi nimi je smutným dokladem dávné tragédie kahánek přímo z Pompejí.  

Nahlédneme krátce také mimo Evropu - do jiných částí světa, do světa ohromujícím způsobem vyspělých, leč dávno zmizelých civilizací, které také zanechaly své dědictví. Nejcennější z vystavených exponátů je nenápadná keramická ženská plastika modelovaná z volné ruky, kromě hlavičky tlačené v kadlubu, má roubíky v uších, ozdobu v nose a tyčinkový náhrdelník. Figurka pochází z Centrálního Mexika - Mexického  Údolí – ze sídliště TLATILCO. Je datovaná do středního předklasického období Mezoameriky (1500 -1200 př. n. l.), jehož produkce je zastoupena v Čechách pouze v Národní galerii a v Národním muzeu – Náprstkově muzeu zcela chybí. Plastika tohoto typu však není zastoupena vůbec. Jde tak v českých sbírkách o unikátní předmět. Figurky se na sídlišti Tlatilco i v okolí vyráběly ve velkém množství, s rozdílnou lokální stylizací obličejů i těl, charakteristické je zejména tvarování dolních končetin. Jde převážně o tzv. tanečnice v různých pozicích s různými doplňky hlavy, paží, pasu a kotníků (ozdoby a chřestidla). Významově bývají spojovány s kultem plodnosti. Méně časté jsou mužské figurky v akrobatických pozicích a figurky fantastické, např. dvojhlavé nebo se zdvojeným obličejem. Oblast byla osídlena různými etnickými skupinami, které vnímáme pod název mayská kultura. Odlišnou kulturní oblast představuje drobná kovová plastika staroegyptského boha Usira/Osirise, jednoho z nejuznávanějších staroegyptských bohů, původně spojovaného výhradně s panovníkem. Oblibu získal hlavně za vlády 4. a 5. dynastie faraónů. Byl bohem plodnosti, úrody a zemřelých, ale i bohem znovuzrození - vítězem nad smrtí, králem podsvětní říše, kde zastupoval krále a nabízel posmrtný život. Je zde zobrazen s tzv. Bílou korunou Horního Egypta doplněnou dvěma pery a beraními rohy, v rukou složených na prsou drží atributy královského úřadu – důtky a žezlo. Jeho zobrazení často připomínají mumifikovanou lidskou postavu. V panteonu egyptských bohů byl velmi oblíbený.

Veškeré předměty pocházejí ze starého fondu muzea a představují na jednom místě kulturní dědictví tří kontinentů.


KDY: 16. září 2023  
KDE: Muzeum, Husova 291  
Otevřeno: 9-11, 12-17h
vstup ZDARMA

www.muzeumcaslav.cz

 

Mohlo by vás také zajímat...

TOKIO: Loutkové představení CASLAVSKA TOKYO 1964 se japonským divákům představilo během prvního srpnového víkendu. Inscenaci, která je fiktivním přímým přenosem z letních olympijských her v roce 1964, připravil režisér Jakub Vašíček se třemi herci Divadla ALFA, třemi herci Divadla PUK a hudebníkem Danielem Čámským. Česká premiéra pod názvem Čáslavská – Tokio – 1964 proběhne v září na Mezinárodním festivalu DIVADLO Plzeň a v Divadle ALFA.

Celá ČR, Plzeňský kraj, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Senioři, Ostatní
Co se děje
07.08.2024

PARDBUCIE: Největší letní událostí školy je bezpochyby již 15. ročník Sportiády s podtitulem Rozhoupej loď, která vyvrcholila v pátek 2. 8. ve škole v Pardubičkách. Sportiáda je zaměřena na sportovní dovednosti plné soutěží v podobě variace Bocci, agility se psem, dračí lodě apod. Škola se aktivně zúčastní akce Sportovní park v parku Na Špici. Návštěvníci mohou finančně pomoci rozhoupat loďku v Automatických mlýnech a tím tak budovat bezpečný přístav pro žáky školy.

Pardubický kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.08.2024

VARŠAVA: Ministr kultury Martin Baxa se v pátek 2. srpna na českém velvyslanectví ve Varšavě setkal s operní a divadelní režisérkou, pedagožkou Jitkou Stokalskou, která dlouhodobě žije a působí v Polsku. Za její umělecký přínos v oblasti hudebního divadla a za šíření dobrého jména české kultury v zahraničí jí udělil medaili Ministerstva kultury ČR Artis Bohemiae Amicis.  Jitka Stokalská  patří v Polsku k ikonám operní režie, více než 40 let působila ve Varšavské komorní opeře. Je držitelkou prestižní Ceny Jana Kiepury a ceny polského ministerstva kultury Gloria Artis.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Ostatní
Co se děje
05.08.2024

TŘEBÍČ: V prostorách nádherně rekonstruovaného, staletími dotýkaného židovského města v Třebíči se ve dnech 31. 7. - 4. 8. konal další ročník festivalu Male Chajim.

V celém ghetu vzniklo několik malých komorních scén a na jedné z nich, poeticky nazvané Pod lípou, se opět představili prostějovští loutkáři ze spolku Starost. Přestože celý rok pilně zkoušeli nové příběhy manželů Modcheho a jeho "zgruntu hodné " a vůbec ne hádavé ženy Rézi, našli si čas, aby na tento proslulý festival přijeli s představením Když se tloukla okna, které v Třebíči pod širým nebem dosud nebylo uvedeno.

Přestože těsně před přestavením sprchlo, počasí nakonec loutkám, loutkářům a také divákům přálo a v malebném zákoutí židovského ghetta na nábřeží Jihlavky se všichni - malí i velcí - dobře bavili. Loutkáře přišel pochválit i kolega, který na stejném místě vystoupil následující den.

Patří se uvést, že spolek podporuje Statutární město Prostějov, Olomoucký kraj a Nadace ŽO Praha.

Všem patří  velké poděkování .

Kraj Vysočina
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
05.08.2024