neděle
14. srpna 2022
svátek slaví Alan
Plakát k festivalu
© Archiv pořadateleDixielandové festivaly v Plzni a nově i v Mariánských Lázních promění ulice v taneční parket

PLZEŇ: Poslední červencový víkend je velkým svátkem fanoušků neworleanského jazzu – dixielandu. 30. a 31. 7. 2022 se koná již 7. ročník Mezinárodního dixielandového festivalu Plzeň, který bude hostit mimo jiné amerického trumpetistu a špičkové kapely z Německa.

od 30.07.2022 do 31.07.2022
Autor článku: 
Mirka Veselá

Sobotní program se odehraje v zahradě společenského domu Měšťanská beseda; v dřevěném secesním altánu se budou střídat dixielandové kapely z Česka i ze zahraničí, prostor zahradní kavárny nabízí mnoho míst k sezení i velký taneční parket. Nedělní program však směřuje dixieland tam, kde vznikl: na ulici. Plzeňská Riegrova ulice se pro celý den přemění na neworleanskou Bourbon Street, kde před místními kavárnami a bary na několika místech muzikanti hrají tuto veselou hudbu a pěší zóna poskytuje mnoho prostoru pro přihlížející i tanečníky.

Oba festivalové dny zahájí „New Orleans Parade“, průvod všech kapel, tanečníků a kolemjdoucích, kteří v rytmu dixielandu pochodují centrem města. Na programu bude 5 českých kapel a 2 zahraniční. Letos má festival dokonce mezikontinentální účast: Pilsner Jazz Band (pořadatel festivalu) se při svém americkém turné v lednu 2020 seznámil s předním newyorským trumpetistou Jon-Erik Kellsem, který přijal pozvání do Česka a zahraje v doprovodu Pilsner Jazz Bandu. Z Německa dorazí dvě špičkové bavorské kapely: slavní Hot Lips z Mnichova a Dixie Dogs z Regensburgu. Line-up doplňují plzeňští The Dixie Hot Licks a The Cricketz, z Prahy dorazí N. O. Outsiders, a na dixielandovém festivalu nesmí chybět rakovnický Brass Band, kteří sobotní program v Měšťanské besedě otevírají.

Letos poprvé se uskuteční festival starého jazzu i v malebných Mariánských Lázních. V pondělí 1. srpna pořádá Pilsner Jazz Band na lázeňské kolonádě první ročník Česko-bavorského Marienbad Dixieland & Swing Festivalu. Díky spolupráci se Zastoupením Svobodného státu Bavorsko v ČR a jeho podpoře zahrají na mariánskolázeňském festivalu obě zmíněné kapely z Mnichova a Regensburgu. Americký trumpetista Jon-Erik Kellso zahraje tentokrát v doprovodu plzeňských The Dixie Hot Licks.

Vstup na oba festivaly je volný, na ten plzeňský je však možnost si zakoupit vstupenky, které festival podpoří. Více informací na www.dixielandfestival.cz a www.facebook.com/DixielandFestivalPlzen

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Knihovna NIPOS se v termínu 24.–29. července 2022 zúčastnila celosvětové konference IAML (International Assosiation of Music Libraries, Archives and Documentation Centres), která se po 31 letech konala opět v Praze. Prezentovali jsme zde ve dvou posterových sekcích nejen hudební fond, který je součástí Knihovny NIPOS, ale rovněž celou naši instituci společně se statistikou, amatérským uměním a dalšími aktivitami.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba
Co se děje
12.08.2022

ZLÍN: Sosone je moderní značka nábytku, která kombinuje nadčasový design s nejlepšími estetickými tradicemi města Zlína. Po více než 20 letech působení na trhu jsme se rozhodli zahájit novou etapu své činnosti. Spojili dlouholeté zkušenosti s výrobou nábytku na míru se znalostmi mladých designérů a nyní hrdě představujeme nejnovější kolekci unikátních štokrlat – připravenou v duchu zero-waste z recyklovaných materiálů.

Zlínský kraj
Výtvarné umění, Lidová kultura, Ostatní
Co se děje
12.08.2022

ZLÍN: Baťův Památník zve přes letní prázdniny k návštěvám také rodiny s dětmi a příměstské tábory! Vedle stávajících komentovaných prohlídek je totiž novinkou edukační program určený dětem předškolního věku a žákům prvního stupně.

Celá ČR, Jihomoravský kraj, Kraj Vysočina, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky, Vzdělávání
Co se děje
08.08.2022

OSTROV U BOHDANČE: Kroje jsou specifickým výrazem místní kultury, udrželi jsme si k nim dodnes vřelý vztah a někteří je při příležitosti rozmanitých slavností stále s hrdostí oblékají. Také proto nás zaujala zpráva o nově otevřeném Muzeu Ostrov lidových krojů (MOLK), které disponuje největší soukromou sbírkou historických venkovských oděvů v České republice. Unikátní expozice je navíc úplně první veřejnou prezentací všech krojových oblastí naší země. Že se jedná o opravdu mimořádnou záležitost, dokládá i ocenění v letošním jubilejním 20. ročníku prestižní soutěže Glorea musaealis, kterou pořádá každoročně Asociace muzeí a galerií − v kategorii „Muzejní počin roku 2021“ se muzeum umístilo na vynikajícím druhém místě. O rozhovor jsme požádali ředitele MOLK Jana Mičánka, duší historika, jinak lesního inženýra, aby nám svůj krásný, ale nákladný projekt blíže představil. V případě tohoto místního patriota a podnikatele se nejedná o jediný příspěvek k lokální kultuře…

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Lidová kultura, Senioři, Památky
Články a komentáře
10.08.2022