<p>OLOMOUCKÝ KRAJ: Svých sedm divů bude letos kraj prezentovat na putovní výstavě, která zavítá na sedm míst v regionu. Výstava nejen ozřejmí myšlenku krajské ankety nazvané 7 divů Olomouckého kraje, ale především představí všechny pamětihodnosti, které v loňském roce v anketě zvítězily.</p> <p>Výstava již v polovině března poputuje do obce Černá Voda, která zastupuje Rychlebské stezky umístěné na druhém místě ankety. V květnu se výstava přesune na hrad Helfštýn, který skončil v anketě pátý. V průběhu června bude výstava k vidění ve Zlatých Horách, které získaly v anketě třetí místo. Letní červenec uvítá putovní výstavu kraje v areálu Kouty, kde ji představí vítěz loňského kola ankety Přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně. Druhá polovina července bude patřit vítězi na šestém místě Muzeu Kočárů v Čechách pod Kosířem. Po celý srpen budou divy Olomouckého kraje prezentovat v prodejně Muzea tvarůžků v Lošticích – olomoucké tvarůžky si odnesly sedmé místo. Výstavu uzavře v průběhu září a října prohlídka na hradě a v obci Bouzov, který v anketě získal místo čtvrté.<br />
V anketě 7 divů Olomouckého kraje mohli zájemci v minulém roce hlasovat pro přírodní krásy, historické památky i technické či jiné zajímavosti, které považují v našem kraji za unikátní. Anketa byla mediálně propagována v celostátní kampani ve vlacích Pendolino. Kraj její vítěze představil na veletrhu cestovního ruchu Tourism Expo 2012 a RegionInvest 2011.<br />
Iniciátorem vzniku ankety byl hejtman kraje Martin Tesařík.</p>
ČESKÉ BUDĚJOVICE: V prosinci před šestadvaceti lety byla v centru Českých Budějovic v blízkosti dominanty města Černé věže s napětím a očekáváním otevřena nová umělecká Galerie Hrozen. Jejím zakladatelem a majitelem, duší celého podniku, byl grafik a ilustrátor Václav Johanus (1947-2024). Jeho životní cesta se bohužel náhle v únoru t.r. uzavřela. Působnost galerie byla v průběhu roku ukončena a Galerie Hrozen tak po čtvrtstoletí intenzivní činnosti završila svoji bohatou historii.
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR: Vánoční pohádky jsou dlouhá léta symbolem českých Vánoc. Generace diváků si je spojují s rodinnou pohodou, vůní cukroví a kouzlem svátečních dní. Statistiky z loňského roku sice potvrzují, že zájem o pohádky neochabuje, ale zároveň se čím dál hlasitěji ozývá kritika na adresu jejich klesající kvality. Může si česká pohádka udržet své pevné místo na vrcholu televizní zábavy, nebo čelíme postupnému úpadku tohoto kdysi zářivého žánru?