sobota
27. července 2024
svátek slaví Věroslav
Obrazy z izolace dětí z DD
© Dobré víly dětem



Dívky a chlapci z dětských domovů vystavují v obrazy, které malovaly v karanténě

PRAHA: V Observatoři Žižkovské televizní věže v Praze je až do 19. července k vidění mimořádná výstava obrazů s titulem „Na co se těším, až karanténa skončí.“ Autorkami a autory autentických děl jsou děti z dětských domovů. Výstava je reakcí na problematické životní podmínky, se kterými děti žijící v ústavní péči potýkají. Obrazy vznikly díky iniciativě žen z organizace Dobré víly dětem. Upozorňují tak na nebývalou míru sociálního odloučení, které během karantény postihlo dívky a chlapce z dětských domovů.

od 24.06.2020 do 19.07.2020
Autor článku: 
Tereza Šindlerová

Slavnostní zahájení putovní výstavy se za hojné účasti veřejnosti a speciálních hostů odehrálo 24. června v pražském kulturním klubu Kabelovna. „Je to báječné. Je tu spousta lidí. Přijela dokonce Česká televize,” reaguje jedním hlasem skupinka usměvavých autorek obrazů, které na vernisáž přijely spolu se svými vychovatelkami a dalšími kamarády. Popisky jejich obrazů naznačují celkovou atmosféru výstavy: „Tři slunce. Úsměv pod rouškou. Žebřík do nebe. Těším se do školy. Cesty. Otevřená náruč. Těším se na mého kamaráda...” Výstavu zahájila Bet Orten, úspěšná umělecká fotografka. Z její úvodní řeči bylo zřejmé, že upřímně oceňuje působení organizace Dobré víly dětem i kvalitu vystavených obrazů. „Já už tady svého favorita mám. Je to obraz od malé Natálky,” upozornila Bet Orten na obraz Otevřená náruč. A dodala, že jde o nádherné čisté dílo, za kterým stojí autorka, která ještě nemá ani tři roky. 

„Chceme veřejnost upozornit na zásadní a dlouhodobý problém ústavní péče, kterým je citová deprivace a izolace dětí v dětských domovech. Jde o problém, který se v době karantény prohloubil, my však víme, že  je aktuální a palčivý i dnes,” vysvětluje Tereza Šindlerová z organizace Dobré víly dětem, která výstavu zorganizovala. „Dětem z domovů, které jsme před karanténou pravidelně navštěvovali, jsme v reakci na restrikce spojené s onemocněním COVID-19 darovali výtvarné potřeby,“ doplňuje Angelika Nevěřilová, zakladatelka organizace. Malířská plátna, štětce a barvy tak díky Dobrým vílám dorazily do domovů v Mladé Boleslavi, Krnsku a Novém Strašecí. 

Nezisková organizace tímto způsobem reagovala na fakt, že v dětských domovech byly během karantény zakázané návštěvy, omezené byly také vycházky a pobyty dětí doma. Restrikce se týkaly i osobního kontaktu dobrovolníků, kteří do domovu docházejí, aby dětem pomohli s doučováním či jim byli citovou a sociální oporou. Zaměstnanci dětských domovů měli plné ruce práce, aby obstáli i v rolích, které dočasně převzali po učitelích, rodičích a dobrovolnících. „U nás má jeden vychovatel na starosti osm dětí různého věku a z různých škol,“ vysvětluje Saša Krško, ředitel Dětského domova Nové Strašecí. A popisuje nelehkou situaci z doby karantény, kdy vychovatelé vedle svých běžných funkcí museli zastávat i role učitelů.

Výstava „Na co se těším, až karanténa skončí” je nyní k vidění v Observatoři Žižkovské televizní věže v Praze. Během následujících týdnů se bude stěhovat do prostoru žižkovského Prohibition baru, na Novoměstskou radnici nebo do pražského Divadla Dobeška. Jednotlivé obrazy provázejí i krátké texty, které osvětlují problém sociální izolace a citové deprivace dětí žijících v ústavní péči.

Dobré víly dětem, z.s. je nestátní nezisková organizace věnující se dětem ve třech dětských domovech, pěstounských a neúplných rodinách převážně ve Středních Čechách a v Praze. Už pátým rokem dobrovolnice a dobrovolníci z této organizace pomáhají stovce dětí zejména tím, že s nimi tráví čas a dávájí jim pozornost a lásku. 

Dobré víly dětem z.s. www.dobrevily.cz, FB: www.facebook.com/dobrevily, IG: @dobrevilydetem

Mohlo by vás také zajímat...

ČESKÝ TĚŠÍN: Vyšla nová publikaci našeho kolegy historika Mgr. Martina Krůla, Ph.D., s názvem PORTA SILESIAE. JABLUNKOVSKÉ ŠANCE – RANĚ NOVOVĚKÝ FORTIFIKAČNÍ SYSTÉM NA POMEZÍ SLEZSKA, UHER A POLSKA.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
23.07.2024

ČR: V zásadních chvílích pro Československo a Česko jsme se vždy shromažďovali na Václavském náměstí pod monumentální sochou sv. Václava, obklopeného patrony české země. Svátek 1. máje symbolizuje zase pro Pražany socha Karla Hynka Máchy na Petříně. Obě sochy jsou dílem Josefa Václava Myslbeka (1848–1922), a ještě mnoho dalších – například mohutná sousoší na Vyšehradě inspirovaná postavami z naší nejstarší historie. Co víme o jejich autorovi? Nejvíce si cenil druhého místa na pařížském Salonu za dílo Krucifix, které se nedávno stalo středem pozornosti nejen na pražské AVU, kde už přes 100 let visí jeho další odlitek, a kterou Myslbek spoluzakládal.

Milada Myslbeková, pravnučka zakladatele moderního českého sochařství, se už loni rozhodla připomenout svého slavného předka velkou výstavou. Proběhla v Praze v Obecním domě a byl to docela husarský kousek, protože jinak se podobnou činností nikdy nezabývala. Ale podařilo se a energické dámě se splnil sen, o kterém si teď vyprávíme, a který by měl mít i pokračování. Vždyť Josef Václav Myslbek je zakladatelem českého moderního sochařství a jako takový by měl mít pevné místo v naší národní paměti. Je to ale tak?

 

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Články a komentáře
24.07.2024

PRAHA: Galerie kritiků musí po prázdninách skončit v prostorách pražského paláce Adria, kde sídlí přes 20 let. Nynější provozovatel galerie, Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků, prohrál soutěž, kterou vypsal správce budovy Trade Centre Praha (TCP) po problémech s placením nájemného. ČTK to sdělil zástupce správce Ondřej Šrámek. Předsedkyně sdružení Vlasta Čiháková Noshiro uvedla, že se obrátila na radu hlavního města a primátora, aby zhodnotili regulérnost soutěže. Soutěž vyhrála s nabídkou společnost Art of All, která provozuje on-line galerii Original Gallery. Jednatel Art of All Marcel Sítník uvedl, že v paláci Adria bude její kamenná pobočka. Budova patří magistrátu, pro který ji spravuje TCP.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři
Co se děje
22.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Platforma Terén se vydává na téměř měsíční (22. 7. – 19. 8. 2024) zahraniční touring s loutkovou inscenací Návštěva. Kromě hlavního města Soulu ji uvede i v dalších menších městech jako Gwangju nebo Jeonju. Autoři Návštěvy, Robert Smolík a Veronika Vlková, představí tamějšímu publiku a odborné veřejnosti české loutkové divadlo i výtvarné umění. Hostování bude doplněno o doprovodné programy v podobě workshopů, přednášek a diskusí. Program probíhá v rámci projektu PerformCzech, který s podporou Národního plánu obnovy organizuje Institut umění – Divadelní ústav.

zahraničí
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2024