středa
4. října 2023
svátek slaví František
Obrazy z izolace dětí z DD
© Dobré víly dětem



Dívky a chlapci z dětských domovů vystavují v obrazy, které malovaly v karanténě

PRAHA: V Observatoři Žižkovské televizní věže v Praze je až do 19. července k vidění mimořádná výstava obrazů s titulem „Na co se těším, až karanténa skončí.“ Autorkami a autory autentických děl jsou děti z dětských domovů. Výstava je reakcí na problematické životní podmínky, se kterými děti žijící v ústavní péči potýkají. Obrazy vznikly díky iniciativě žen z organizace Dobré víly dětem. Upozorňují tak na nebývalou míru sociálního odloučení, které během karantény postihlo dívky a chlapce z dětských domovů.

od 24.06.2020 do 19.07.2020
Autor článku: 
Tereza Šindlerová

Slavnostní zahájení putovní výstavy se za hojné účasti veřejnosti a speciálních hostů odehrálo 24. června v pražském kulturním klubu Kabelovna. „Je to báječné. Je tu spousta lidí. Přijela dokonce Česká televize,” reaguje jedním hlasem skupinka usměvavých autorek obrazů, které na vernisáž přijely spolu se svými vychovatelkami a dalšími kamarády. Popisky jejich obrazů naznačují celkovou atmosféru výstavy: „Tři slunce. Úsměv pod rouškou. Žebřík do nebe. Těším se do školy. Cesty. Otevřená náruč. Těším se na mého kamaráda...” Výstavu zahájila Bet Orten, úspěšná umělecká fotografka. Z její úvodní řeči bylo zřejmé, že upřímně oceňuje působení organizace Dobré víly dětem i kvalitu vystavených obrazů. „Já už tady svého favorita mám. Je to obraz od malé Natálky,” upozornila Bet Orten na obraz Otevřená náruč. A dodala, že jde o nádherné čisté dílo, za kterým stojí autorka, která ještě nemá ani tři roky. 

„Chceme veřejnost upozornit na zásadní a dlouhodobý problém ústavní péče, kterým je citová deprivace a izolace dětí v dětských domovech. Jde o problém, který se v době karantény prohloubil, my však víme, že  je aktuální a palčivý i dnes,” vysvětluje Tereza Šindlerová z organizace Dobré víly dětem, která výstavu zorganizovala. „Dětem z domovů, které jsme před karanténou pravidelně navštěvovali, jsme v reakci na restrikce spojené s onemocněním COVID-19 darovali výtvarné potřeby,“ doplňuje Angelika Nevěřilová, zakladatelka organizace. Malířská plátna, štětce a barvy tak díky Dobrým vílám dorazily do domovů v Mladé Boleslavi, Krnsku a Novém Strašecí. 

Nezisková organizace tímto způsobem reagovala na fakt, že v dětských domovech byly během karantény zakázané návštěvy, omezené byly také vycházky a pobyty dětí doma. Restrikce se týkaly i osobního kontaktu dobrovolníků, kteří do domovu docházejí, aby dětem pomohli s doučováním či jim byli citovou a sociální oporou. Zaměstnanci dětských domovů měli plné ruce práce, aby obstáli i v rolích, které dočasně převzali po učitelích, rodičích a dobrovolnících. „U nás má jeden vychovatel na starosti osm dětí různého věku a z různých škol,“ vysvětluje Saša Krško, ředitel Dětského domova Nové Strašecí. A popisuje nelehkou situaci z doby karantény, kdy vychovatelé vedle svých běžných funkcí museli zastávat i role učitelů.

Výstava „Na co se těším, až karanténa skončí” je nyní k vidění v Observatoři Žižkovské televizní věže v Praze. Během následujících týdnů se bude stěhovat do prostoru žižkovského Prohibition baru, na Novoměstskou radnici nebo do pražského Divadla Dobeška. Jednotlivé obrazy provázejí i krátké texty, které osvětlují problém sociální izolace a citové deprivace dětí žijících v ústavní péči.

Dobré víly dětem, z.s. je nestátní nezisková organizace věnující se dětem ve třech dětských domovech, pěstounských a neúplných rodinách převážně ve Středních Čechách a v Praze. Už pátým rokem dobrovolnice a dobrovolníci z této organizace pomáhají stovce dětí zejména tím, že s nimi tráví čas a dávájí jim pozornost a lásku. 

Dobré víly dětem z.s. www.dobrevily.cz, FB: www.facebook.com/dobrevily, IG: @dobrevilydetem

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Jiří Opěla (25. 12. 1939 – 2. 10. 2023) byl unikátní osobností, která stála u zrodu úspěchů Pražského komorního baletu, když si vzal v 70. letech na starost jeho produkci. Pavel Šmok o něm říkal: „Bez Jirky Opěly už bychom už neexistovali.“ Obchodní duch a radost z náročných úkolů jej provázely celý profesní život a pro Pražský komorní balet se stal nepostradatelným, jedním z těch, bez kterých by soubor nepřeklenul těžká období, člověk, o jakém jste přesvědčení, že s vámi zůstane navždy.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
04.10.2023

ČR: Přesně před 5 měsíci předal z pověření ministra kultury Martina Baxy vrchní ředitel sekce živého umění Ministerstva kultury Milan Němeček oficiální přihlášku k čestnému hostování České republiky na Frankfurtském knižním veletrhu 2026.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Nepřehlédněte
03.10.2023

PARDUBICE: Jedna z významných staveb architekta Josefa Gočára, Winternitzovy automatické mlýny, se po třech letech intenzivní rekonstrukce otevřela veřejnosti. Historický komplex budov, který byl v provozu více než 100 let, zažívá transformaci na moderní kulturně-společenskou městskou čtvrť. Iniciátorem proměny celého areálu je Nadace Automatické mlýny manželů Smetanových. Ti koupili areál v roce 2016 a k obnově národní kulturní památky přizvali město Pardubice a Pardubický kraj. Rekonstrukci celého areálu za tři čtvrtě miliardy korun nastartovala možnost 400 milionové evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), kterou vlastníci objektů dohromady získali prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace. 

Podrobnosti najdete v připojené tiskové zprávě.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
02.10.2023

ČR: Společnost GLAZ Bridge právě vyhlásila veřejnou soutěž Funerary Art competition Open call vol II. na řešení současných funerálních stél a náhrobků pro interiér i exteriér. Povinným materiálem jsou opět sklo, kámen, kov nebo beton. Soutěž se uzavírá 15. 1. 24 a na konci února budou vyhlášeni umělci, jejichž vybraných dvanáct vítězných objektů bude zařazeno do druhé kolekce Glaz Bridge projektu. Výstava proběhne v létě 2024 částečně opět v Uměleckoprůmyslovém muzeu. První vybraná autorka již byla odtajněna-je jí uznávaná malířka Lucie Jindrák Skřivanová.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
04.10.2023