PRAHA: Ve čtvrtek 15. června od 19.30 uvede Divadlo Kámen premiéru hry „Můj bratr mesiáš“ s podtitulem „Co všechno může bratr mesiáše? Co může milenka mesiáše, jeho partnerka, jeho punkerka? Co může mesiáš? Co když někomu skočí za krk štěstí?“. Hra je inspirovaná stejnojmenným románem Martina Vopěnky vydaným česky v roce 2017 a v roce 2021 mimo jiné i anglicky v Británii a USA.
Velká část románu i hry se odehrává v roce 2168 v řecké zemědělské osadě Nové Vinohrady, do které se po různých klimatických a společenských katastrofách uchýlili slovanští emigranti. Desítky let předtím se v Praze Holešovicích narodil mesiáš, a tito lidé jsou jeho přímými následovníky, apoštoly nového duchovního směru.
„Kromě mnohých nevyřčených otázek si pokládáme také jednu vyřčenou: Má někdo, kdo má nejnáročnější představitelné poslání – například zachránit svět – právo na osobní život?“, vysvětluje autor scénáře a režisér Petr Odo Macháček. Dodává: „A z druhé strany: má právo se osobního života vzdát?“
Inscenaci společně vytvořila skupina Divadla Kámen v Praze a dvojice tanečnic a hereček Live Hanne a Anne Katrine Haugenovy ze severského města Tromso. Pražští herci vytvářejí divadelní základ, jejich norské kolegyně natočily videomateriál ze severské přírody, který se prolíná průběhem představení.
Autor výchozího románu Martin Vopěnka je spisovatel, básník a cestovatel. Jeho knihy byly už přeloženy do deseti jazyků. Mezi častá témata jeho textů patří budoucnost lidské civilizace a zranitelnost naší planety. Po premiéře 15. 6. proběhne jeho autorské čtení a debata o způsobu zpracování jeho románu v nové inscenaci.
Projekt Můj bratr mesiáš je podpořen mimo jiné grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci fondů EHP 2014–2021.
„Na rozpadlou dlažbu i na ramena a do vlasů shromážděných pleskly první kapky. Všichni zvedli hlavy a jejich oči se rozšířily štěstím. Jenom dívka v první řadě se upřeně dívala na něj.“
inspirace: Martin Vopěnka: román Můj bratr mesiáš / scénář a režie: Petr Odo Macháček /
hrají: Kristýna Suchá, Lucie Zachovalová, Vít Macháček / manažerka projektu: Kateřina Poláková
Premiéra proběhne 15. 6. 2023 od 19:30 v Divadle Kámen.
Adresa divadla: Divadlo Kámen, Nekvasilova 625/2, 186 00 Praha – Karlín, metro Invalidovna
Další informace o hře: https://divadlokamen.cz/mesias
Vážené a milé srdcařky, vážení a milí srdcaři, vy všichni, kteří fandíte kultuře v naší zemi stejně jako my, vážení čtenáři,
v Místní kultuře se v těchto dnech něco „peče“, bublá to a kvasí. Odpusťte ten příměr, ale blíží se Advent a předvánoční řádění v kuchyni je před námi. Redakce Místní kultury k tomu chystá důležitou změnu, na niž bychom vás rádi upozornili už nyní – se začátkem nového roku dojde k přejmenování Místní kultury na Pro-kulturu.
PRAHA: Návštěvníky Korza Národní ohromila velkoformátová instalace slova „SVOBODA.“ a krátký film Svoboda nás spojuje.
Korzem Národní vyvrcholila kampaň Svoboda nás spojuje spolku Díky, že můžem. Středobodem oslav 35 let od sametové revoluce byla velkoformátová audiovizuální instalace. Ta se skládala z obřích písmen zavěšených na jednotlivých budovách Národní třídy. Písmena dohromady tvořila slovo svoboda s tečkou na konci. Zároveň sloužila jako projekční plochy pro premiéru krátkého filmu Svoboda nás spojuje režisérky Ester Valtrové a zpěv Modlitby pro Martu v podání herečky Anny Fialové. Přes 120 programových bodů přilákalo dle prvotního hrubého odhadu operátora T-Mobile 93 000 návštěvníků.
ČR-ZAHRANIČÍ: Jaký je rozdíl mezi emigrantem a exulantem? Dokázali spolu exulanti, kteří odešli z Československa do zahraničí v různých časových vlnách, spolupracovat? Z čeho čerpali naději? A byl to především odpor vůči totalitnímu režimu, který je přes veškeré názorové spory spojoval? Jak po 35 letech od Listopadu ´89 a návratu domů vzpomíná na život a spolupráci v londýnském exilu nakladatel, politolog, publicista a překladatel Alexander Tomský, zakladatel exilového nakladatelství Rozmluvy a stejnojmenného časopisu?
ČESKÁ TŘEBOVÁ: NP seniorského divadla pořádá Kulturní centrum Česká Třebová ve spolupráci s NIPOS-ARTAMA Praha. Proběhla o víkendu 8. – 10. listopadu 2024 v České Třebové. V druhově, žánrově a obsahově velmi rozmanitém programu bylo uvedeno devět představení. Odehrály je pro své kolegy a pro diváky českotřebovské i přespolní soubory z Desné, Homole, Děčína, Olomouce, Ostravy, Svitav, Ústí nad Orlicí, Červeného Kostelce a Holešova.