středa
8. ledna 2025
svátek slaví Čestmír
Interiér po léta nefungujícího kina Central v Olomouci, v němž po rekonstrukci nalezne své nové působiště Divadlo hudby
© Foto Jan Procházka.



Divadlo hudby v Olomouci se stává součástí Muzea umění Olomouc

Autor článku: 
mis

<p>OLOMOUC: Před jednou z nejtradičnějších součástí olomoucké kulturní scény, Divadlem hudby, se otevřela od 1. ledna 2014 nová kapitola jeho existence. Divadlo hudby se stává součástí Muzea umění Olomouc, třetího největšího zařízení svého druhu v České republice.</p> <p>Záměr spojit budoucnost Divadla hudby s touto významnou kulturní institucí schválila rada i zastupitelstvo města.</p> <p>Divadlu zůstane název, základní dramaturgie i tým zaměstnanců. Nová situace podle města, muzea i ministerstva prospěje jak Divadlu hudby, kterému doposud chybělo důstojné zázemí, tak i Muzeu umění, které se snaží vyrovnat se situací, kdy byla prozatím odložena realizace velkorysého projektu Středoevropského fóra Olomouc.</p> <p> „Divadlo hudby se od počátku své existence potýkalo se zásadním a limitujícím nedostatkem zázemí, který výrazně determinuje jeho možnosti,“ uvedl náměstek primátora pro kulturu Jan Holpuch. Divadlo hudby, příspěvková organizace města, působilo již řadu let v provizorních podmínkách v objektu, jehož majitelem je Muzeum umění. Divadlu schází důstojné zázemí jak pro vlastní zaměstnance, tak pro účinkující.</p> <p> Prostory, kde divadlo působilo, totiž byly po technické stránce upraveny vesměs provizorně.<br /> „Město ani Divadlo hudby nemohlo přes veškerou snahu tuto situaci efektivně řešit, neboť se jedná o majetek státní příspěvkové organizace Muzeum umění Olomouc, jejímž zřizovatelem je Ministerstvo kultury ČR,“ vysvětlil pozadí situace Jan Holpuch. „Divadlo hudby získá prostory po zrušeném kině Central. Tyto prostory předtím projdou důkladnou rekonstrukcí a pro divadlo pak vytvoří výrazně vhodnější podmínky pro fungování. V prostoru, kde dosud působí divadlo, pak může vzniknout studovna středoevropského fora,“ popsal další kroky ředitel Muzea umění Michal Soukup. </p> <p> Divadlo hudby Olomouc bylo založeno a otevřeno v roce 1968 jako zařízení někdejšího Okresního kulturního střediska v Olomouci. Město Olomouc se zřizovatelem stalo v roce 1990.</p> <p> Zdroj

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Lidová kultura
Co se děje
07.01.2025

ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
03.01.2025

PRAHA: Rozšíření otevírací doby, otevření dvou nových Kiosků a rozšiřování povědomí široké veřejnosti o digitálních službách, to jsou hlavní očekávané události a témata roku 2025 v Městské knihovně v Praze (MKP).

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
06.01.2025

ČR: V roce 2025 se můžete těšit na dvě nové poutní cesty z naší produkce. A to na Stezku sv. Ludmily a prodlouženou Vintířovu stezku.
Stezka sv. Ludmily propojí místo rodiště (Mělník), s místem smrti (Tetín) sv. Ludmily. Jedenáct stanovišť by, kromě poskytnutí životopisných a historicko-kulturních informací, chtělo také postupně vyzdvihnout určité inspirativní období Ludmilina života, tak, aby se i poutník sám mohl nad určitou svou životní etapou zamyslet.

Aktuální Vintířova stezka, zatím dlouhá 162 kilometrů, vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek. Začíná v Německu, vede přes místa, kde Vintíř působil a končí v Blatné.

Spolek Svatá Ludmila se tedy chystá prodloužit stezku z Blatné až k Břevnovskému klášteru, kde jsou dle legend uloženy Vintířovy ostatky.

Více na: www.svataludmila.cz

Hl. m. Praha, Jihočeský kraj, Středočeský kraj
Co se děje
03.01.2025