neděle
28. července 2024
svátek slaví Viktor
© www.mkcr.cz



Divadlo hudby připomene výročí sametové revoluce profilem Divadla Feste

​OLOMOUC: Listopad, v němž si připomínáme události sametové revoluce, bude v programu olomouckého Divadla hudby orámován profilem brněnského Divadla Feste. Společensko-kriticky zaměřený soubor v Olomouci uvede tři inscenace. Politické zaměření a angažovanost Divadla Feste se odráží v jeho dramaturgickém směřování. Soubor, který nese jméno šaška ze Shakespearova Večera tříkrálového, se programově snaží kriticky nahlížet na tabuizovaná témata a měnit a odstraňovat zažité úhly pohledu.

od 01.11.2016 do 29.11.2016
Autor článku: 
Mgr. Petr Bielesz

Umělecký šéf Divadla Feste Jiří Honzírek spolupracuje na inscenacích s profesionály v oboru a s herci zejména z brněnských divadel, ať už se jedná o HaDivadlo či Divadlo Husa na provázku. Na tématech svých inscenací soubor spolupracuje i s akademickými pracovišti – Fakultou sociálních studií Masarykovy univerzity, s lidskoprávními, ekologickými či genderovými organizacemi.
Divadlo hudby, které je součástí Muzea umění Olomouc, v listopadu uvede tři inscenace Divadla Feste. Hned 1. listopadu přivezou brněnští divadelníci titul Husina. „Hru napsal sociolog médií Jakub Macek, je zaměřená na média jako na nejsilnějšího interpreta dění v současném světě. Vidění aktuálních událostí je však ovlivněné těmi minulými, v tomto případě jsou to záměry Zikmunda Lucemburského o scelení Evropy vnímané na pozadí kostnického koncilu. Příznačné je, že samotná postava Jana Husa se v přímé podobě v inscenaci vůbec neobjevuje“ přiblížil dramaturg Divadla hudby Petr Dvořák.
Zbývající dvě představení odehraje Divadlo Feste na konci měsíce, a to 28. a 29. listopadu. Trenažér jedné revoluce sleduje události roku 1989 dnešníma očima, hlavní pozornost je směřována k tomu, jak se sametová revoluce podílela a stále podílí na utváření české identity. „Rekonstrukce jednání mezi členy Občanského fóra a zástupci totalitní moci je provedena interaktivní formou, v níž mají diváci příležitost vyzkoušet si vlastní reakce a zapojit se do jednání,“ doplnil Dvořák.

Profil brněnského divadla zakončí představení inscenace Moc bezmocných, vycházející ze slavné eseje Václava Havla věnované památce filozofa Jana Patočky. Zde Divadlo Feste klade divákům otázku, zda v posttotalitní společnosti nestavíme jen další, anebo jiné druhy totality.

Miniprofil Divadla Feste v Divadle hudby

1. listopadu – Husina
28. listopadu – Osmdesátdevět – Trenažér jedné revoluce
29. listopadu – Moc bezmocných

Program

Kontakt:
Mgr. Petr Bielesz
tiskový mluvčí

ZDROJ

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČESKÝ TĚŠÍN: Vyšla nová publikaci našeho kolegy historika Mgr. Martina Krůla, Ph.D., s názvem PORTA SILESIAE. JABLUNKOVSKÉ ŠANCE – RANĚ NOVOVĚKÝ FORTIFIKAČNÍ SYSTÉM NA POMEZÍ SLEZSKA, UHER A POLSKA.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
23.07.2024

ČR: V zásadních chvílích pro Československo a Česko jsme se vždy shromažďovali na Václavském náměstí pod monumentální sochou sv. Václava, obklopeného patrony české země. Svátek 1. máje symbolizuje zase pro Pražany socha Karla Hynka Máchy na Petříně. Obě sochy jsou dílem Josefa Václava Myslbeka (1848–1922), a ještě mnoho dalších – například mohutná sousoší na Vyšehradě inspirovaná postavami z naší nejstarší historie. Co víme o jejich autorovi? Nejvíce si cenil druhého místa na pařížském Salonu za dílo Krucifix, které se nedávno stalo středem pozornosti nejen na pražské AVU, kde už přes 100 let visí jeho další odlitek, a kterou Myslbek spoluzakládal.

Milada Myslbeková, pravnučka zakladatele moderního českého sochařství, se už loni rozhodla připomenout svého slavného předka velkou výstavou. Proběhla v Praze v Obecním domě a byl to docela husarský kousek, protože jinak se podobnou činností nikdy nezabývala. Ale podařilo se a energické dámě se splnil sen, o kterém si teď vyprávíme, a který by měl mít i pokračování. Vždyť Josef Václav Myslbek je zakladatelem českého moderního sochařství a jako takový by měl mít pevné místo v naší národní paměti. Je to ale tak?

 

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Články a komentáře
24.07.2024

PRAHA: Galerie kritiků musí po prázdninách skončit v prostorách pražského paláce Adria, kde sídlí přes 20 let. Nynější provozovatel galerie, Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků, prohrál soutěž, kterou vypsal správce budovy Trade Centre Praha (TCP) po problémech s placením nájemného. ČTK to sdělil zástupce správce Ondřej Šrámek. Předsedkyně sdružení Vlasta Čiháková Noshiro uvedla, že se obrátila na radu hlavního města a primátora, aby zhodnotili regulérnost soutěže. Soutěž vyhrála s nabídkou společnost Art of All, která provozuje on-line galerii Original Gallery. Jednatel Art of All Marcel Sítník uvedl, že v paláci Adria bude její kamenná pobočka. Budova patří magistrátu, pro který ji spravuje TCP.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři
Co se děje
22.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Platforma Terén se vydává na téměř měsíční (22. 7. – 19. 8. 2024) zahraniční touring s loutkovou inscenací Návštěva. Kromě hlavního města Soulu ji uvede i v dalších menších městech jako Gwangju nebo Jeonju. Autoři Návštěvy, Robert Smolík a Veronika Vlková, představí tamějšímu publiku a odborné veřejnosti české loutkové divadlo i výtvarné umění. Hostování bude doplněno o doprovodné programy v podobě workshopů, přednášek a diskusí. Program probíhá v rámci projektu PerformCzech, který s podporou Národního plánu obnovy organizuje Institut umění – Divadelní ústav.

zahraničí
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2024