čtvrtek
13. června 2024
svátek slaví Antonín
Z představení Divadla Drak
© Archiv divadlaDivadlo Drak prezentovalo ve spolupráci s Českým střediskem ASSITEJ Českou republiku na 21. světovém kongresu ASSITEJ a Festivalu scénického umění pro děti a mládež v Havaně

ČR-ZAHRANIČÍ: Divadlo Drak se vrátilo z týdenního zájezdu na Kubu, kam bylo vybráno s inscenací Veroniky Poldauf Riedlbauchové Do hajan! spolu s dalšími 14 zahraničními produkcemi z celkových 542 přihlášených projektů. Inscenaci v Havaně viděly desítky kubánských dětí z pozvaných škol i desítky zahraničních promotérů a odborníků na divadlo pro děti a mládež z celého světa. Divadlo Drak si tak z festivalu přiváží i několik pozvání na další zahraniční festivaly a mnoho cenných kontaktů i zkušeností.

Autor článku: 
Barbora Kalinová
Dále se zde zástupci Divadla Drak ředitel Tomáš Jarkovský a vedoucí produkce Barbora Kalinová, spolu s dalšími členy výboru Českého střediska ASSITEJ, předsedou Luďkem Horkým, Barborou Látalovou, Zuzanou Sikačovou, Karolou Štěpánovou, tajemnicí Veronikou Nádeníčkovou a vedoucí Oddělení mezinárodní spolupráce IDU Martinou Peckovou Černou, zúčastnili zasedání světového kongresu a dalších odborných akcí. Jednotliví zástupci české delegace se zapojili i do specializovaných oborových setkání věnovaných divadlu pro nejmenší, tanci, práci se specifickými skupinami, výzkumu divadla pro děti a mládež (konference ITYARN), setkání se slovanskými zeměmi střední a jižní Evropy ad.
Jedním z bodů oficiálního programu kongresu byla také prezentace českého střediska ASSITEJ a aktivit PerformCzech pro odbornou veřejnost z celého světa.
 
 
„Vracíme se po velmi intenzivním týdnu a plni zážitků. Účast na takto obrovské mezinárodní akci ve specifických podmínkách pro nás byla opravdu výjimečnou zkušeností. Výjezd se neobešel ani bez technických komplikací na celnici, ale vše se podařilo vyřešit díky rychlému zásahu a podpoře Velvyslanectví České republiky v Havaně. Naše speciální poděkování proto patří panu velvyslanci Petru Kavánovi, Martině Kavánové a jejich kolegům. Vše nakonec dobře dopadlo a my už těšíme se na další příležitosti a výzvy, které Draku a českému divadlu pro děti a mládež obecně účast na kubánském festivalu a kongresu přinese.“ uvedl ředitel Divadla Drak Tomáš Jarkovský.
 
 
Inscenace Do hajan! byla mezinárodním publikem i kubánskými dětmi přijata velmi vstřícně, jelikož je dle slov členky ASSITEJ Cuba, která se podílela na dramaturgii festivalu, snadno srozumitelná všem. Vychází totiž z jednoduché a dobře známe situace, kdy už by děti měly jít spát, ale najednou v sobě objeví netušenou zásobu energie
a zjišťují, že se jim ještě ani trochu spát nechce. Inscenace je určená dětem od tří let
a stojí na pomezí poetického fyzického divadla a klaunské grotesky. Všichni tři herci Petra Cicáková, Luděk Smadiš i Dominik Linka v ní prokazují výrazný pohybový talent i smysl pro gag. To vše podtrhuje výtvarně čisté provedení scény Marianny Stránské, light design Michala Kříže a hudba Jana Čtvrtníka.
 
Součástí kongresu byla i volba nového výkonného výboru ASSITEJ International, jehož první výjezdní zasedání v novém složení bude hostit právě naše české středisko
a proběhne 27. 9. – 3. 10. 2024 v Praze ve spolupráci s festivalem pro nejmenší KUK v pražském Vzletu i dalších českých divadlech pro děti a mládež.
 
Výjezd a prezentace Divadla Drak a Českého střediska ASSITEJ na 21. světový kongres ASSITEJ a Festival scénického umění pro děti a mládež v Havaně byly realizovány ve spolupráci s PerformCzech / Oddělením mezinárodní spolupráce Institutu umění – Divadelního ústavu a za podpory Ministerstva kultury a Národního plánu obnovy. 
Děkujeme.
 
 
 
 
 
 
 

 

Mohlo by vás také zajímat...

KUKS: Letní počasí, výletní nálada a množství akcí přivedlo do Kuksu návštěvníky z východních Čech, ale i z celé České republiky. Festival Malá loutková inventura, který se tento týden odehrál v Kuksu, přitáhl dětské i dospělé diváky nejen na loutková představení, ale také komentované prohlídky. Divadelní soubor z Běloruska sice nedorazil, bonusem pro návštěvníky ale byly další atrakce. Zaujal třeba workshop s řezbářem loutek.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
11.06.2024

ČR: Již po devatenácté se 10. června uskutečnilo předávání Výročních cen OSA, které oceňují přední domácí hudební skladatele a textaře v rámci populární a klasické hudby, a to celkem ve 14 kategoriích. 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba
Co se děje
12.06.2024

PLZEŇ: Během pěti dnů se v pořádajícím Divadle ALFA, ale i na dalších místech Plzně představí desítky českých i zahraničních loutkářů. Páteří bienále Skupova Plzeň je bilanční soutěžní přehlídka českého a slovenského profesionálního loutkového divadla, festival ale nabídne i desítky inspirativních představení a novinek z magického světa loutek, tvůrčí dílny, mezinárodní setkání, výstavu, koncerty a také celodenní sobotní program Loutková Doubravka u Skupovy Plzně.

Plzeňský kraj
Děti a mládež, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Nepřehlédněte
11.06.2024

ČR: S Jiřím Šotolou se znám od května 1989. Tento měsíc vymezil příchodem i odchodem na svět jeho život, a tak teď, víc než jindy, vzpomínám. A kdo ví, možná nejsem sama.  Narodil se v květnu 1924 ve Smidarech nedaleko Hradce Králové a zemřel v Praze. Také v květnu, v květnu 1989. Jiřího Šotolu jsem poznala až na jeho pohřbu. Vím, zní to divně. Tehdy jako dítě základní školou povinné jsem byla jednou z žaček, jež paní učitelka kroužku českého jazyka vzala z Luže k nedalekému kostelu Zvěstování Panně Marii v Janovičkách u Dolů na rozloučení se spisovatelem. A já se od té doby k jeho dílu hodně často vracím. Nezapomněla jsem, stejně jako nezapomínají další spolužáci.

Jiří Šotola, ač zemřel v Praze, se tu cítil doma. Měl tu chalupu, příbuzné, přátele, má tu i hrob. Poznáte jej snadno, zdobí ho otevřená kniha s podpisem. Jaká je to kniha? Kdo ví. Možná sbírka básní, možná román a možná i divadelní scénář. To vše dokázal. Být hercem, autorem scénářů, básní, novinových článků, ale hlavně autorem románů.  

Zemřel těžce nemocný, pár měsíců před sametovou revolucí, a já si říkám, jaká je to škoda. Stihl by možná napsat víc děl, ale hlavně by mohl poskytnout rozhovory. Z toho, co o jeho životě a díle vím, skládám následující řádky tak, jako kdybych si s mistrem povídala já osobně. Taková hra na rozhovor.

Celá ČR, Pardubický kraj
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Památky
Články a komentáře
12.06.2024