PLZEŇ: Divadlo Alfa je tradičním účastníkem Noci divadel a nevynechá ji ani letos, kdy se divadla se svými diváky mohou setkat pouze prostřednictvím online platformy. V sobotu 21. 11. se Alfa stane součástí devítihodinového telemostu, který propojí více než dvě desítky divadel z celé republiky. Plzeňští loutkáři do vysílání přispějí živým streamem představení Pohádky ovčí babičky a dvěma krátkými workshopy na téma práce s loutkou. Noc divadel je součástí mezinárodního projektu European Theatre Night.
Noc divadel patří v Alfě k nejoblíbenějším akcím, vloni probíhala ve znamení sametové revoluce a cestu časem o třicet let nazpátek si nenechaly ujít stovky lidí. „Mrzí nás, že letos nemůžeme návštěvníky pozvat k nám, i když je ale divadlo kvůli koronavirové pandemii zavřené, zůstáváme s diváky v kontaktu díky našemu YouTube kanálu Alfa zírá. Jeho prostřednictvím realizujeme mimo jiné i sobotní živé streamy našich představení a jedno z nich, Pohádky ovčí babičky, se teď propojí s Nocí divadel,“ řekl ředitel Divadla Alfa Jakub Hora. Program Noci divadel je k dispozici na https://www.nocdivadel.cz/ .
Pohádky ovčí babičky budou už čtvrtým přímým přenosem z Divadla Alfa. Pět veselých příběhů o jednom beránkovi, který je chytřejší než tři vlci dohromady, bude živě k vidění od 17 hodin nejen na kanále Alfa zírá, ale připojí se i k vysílání Noci divadel. Režisérem inscenace z roku 2014 je dlouholetý umělecký šéf Alfy Tomáš Dvořák, čerstvý držitel Ceny Ministerstva kultury za celoživotní přínos rozvoji českého loutkového divadla. Pohádky ovčí babičky jsou určené dětem od 4 let, pobaví ale i jejich rodiče a prarodiče. Živé vystoupení Alfy doplní v rámci Noci divadel krátká instruktážní videa, ve kterých Petr Borovský a Tomáš Jereš vysvětlují, jak se vodí různé druhy loutek
Představení Pohádky ovčí babičky zůstane jako záznam streamu na kanále Alfa zírá po celý následující týden. YouTube kanál, který divadlo založilo v průběhu první vlny koronaviru, nabízí i záznamy dalších představení, písničky, kvízy nebo workshopy.
Vážené a milé srdcařky, vážení a milí srdcaři, vy všichni, kteří fandíte kultuře v naší zemi stejně jako my, vážení čtenáři,
v Místní kultuře se v těchto dnech něco „peče“, bublá to a kvasí. Odpusťte ten příměr, ale blíží se Advent a předvánoční řádění v kuchyni je před námi. Redakce Místní kultury k tomu chystá důležitou změnu, na niž bychom vás rádi upozornili už nyní – se začátkem nového roku dojde k přejmenování Místní kultury na Pro-kulturu.
PRAHA: Návštěvníky Korza Národní ohromila velkoformátová instalace slova „SVOBODA.“ a krátký film Svoboda nás spojuje.
Korzem Národní vyvrcholila kampaň Svoboda nás spojuje spolku Díky, že můžem. Středobodem oslav 35 let od sametové revoluce byla velkoformátová audiovizuální instalace. Ta se skládala z obřích písmen zavěšených na jednotlivých budovách Národní třídy. Písmena dohromady tvořila slovo svoboda s tečkou na konci. Zároveň sloužila jako projekční plochy pro premiéru krátkého filmu Svoboda nás spojuje režisérky Ester Valtrové a zpěv Modlitby pro Martu v podání herečky Anny Fialové. Přes 120 programových bodů přilákalo dle prvotního hrubého odhadu operátora T-Mobile 93 000 návštěvníků.
ČR-ZAHRANIČÍ: Jaký je rozdíl mezi emigrantem a exulantem? Dokázali spolu exulanti, kteří odešli z Československa do zahraničí v různých časových vlnách, spolupracovat? Z čeho čerpali naději? A byl to především odpor vůči totalitnímu režimu, který je přes veškeré názorové spory spojoval? Jak po 35 letech od Listopadu ´89 a návratu domů vzpomíná na život a spolupráci v londýnském exilu nakladatel, politolog, publicista a překladatel Alexander Tomský, zakladatel exilového nakladatelství Rozmluvy a stejnojmenného časopisu?
ČESKÁ TŘEBOVÁ: NP seniorského divadla pořádá Kulturní centrum Česká Třebová ve spolupráci s NIPOS-ARTAMA Praha. Proběhla o víkendu 8. – 10. listopadu 2024 v České Třebové. V druhově, žánrově a obsahově velmi rozmanitém programu bylo uvedeno devět představení. Odehrály je pro své kolegy a pro diváky českotřebovské i přespolní soubory z Desné, Homole, Děčína, Olomouce, Ostravy, Svitav, Ústí nad Orlicí, Červeného Kostelce a Holešova.