PLZEŇ: Divadlo ALFA se v klubové novince s názvem „Chcete Smetanu?“ propojí se světem vážné hudby – a to z vážných i rozverných důvodů. Scénář, režie i výprava jsou dílem loutkoherce Petra Borovského, který spolu se dvěma kolegy Martinem Sádlo Bartůškem a Tomášem Jerešem přiblíží v zábavné zkratce život a dílo velikána české hudby Bedřicha Smetany. V představení zazní i dvě Smetanovy předehry k loutkovým hrám Matěje Kopeckého, které nahrál Orchestr opery Divadla J. K. Tyla.
Klubová inscenace „Chcete Smetanu?“ bude mít večerní premiéru v pátek 11. října 2024 v 17:30 a v 19 hodin. Uvedena bude také 28. října ve 14 a v 15:30 u příležitosti Plzeňských oslav vzniku republiky 2024, za mimořádné vstupné 28 Kč. Vstupenky na toto představení se začínají prodávat 7. 10.
„Projekt „Chcete Smetanu?“ je originálním příspěvkem Divadla ALFA k letošnímu Roku české hudby i projektu Smetana200. Zábavnou formou prostřednictvím loutkového představení v režii Petra Borovského přiblíží mladé generaci i dospělým divákům život i dílo významného českého skladatele Bedřicha Smetany, který je spjat neodmyslitelně s naším městem. Tato hra je unikátní i díky spolupráci dvou významných městských kulturních institucí - na realizaci spolupracovalo Divadlo ALFA s Divadlem J. K. Tyla, jehož Orchestr opery zajistil hudební část této inscenace,“ uvedla Mgr. Eliška Bartáková, radní města Plzně pro oblast kultury a památkové péče.
Novinka „Chcete Smetanu?“ je příspěvkem Divadla ALFA k Roku české hudby. Autor Petr Borovský se nechal inspirovat životem Bedřicha Smetany (1824-1884) a dotkl se také jeho plzeňského období, kdy se budoucímu slavnému skladateli pod dohledem jeho bratrance (kterého oslovoval jako strýce) podařilo dokončit gymnázium. Zatímco vzdělávání se mladý Smetana příliš pilně nevěnoval, o to více se zabýval hudbou. A byl hvězdou všech večírků tehdejší plzeňské honorace, oblíbeným tanečníkem, hráčem na klavír a vynikajícím společníkem.
Středobodem scény je domácí loutkové divadlo. „V 19. století ožívaly loutky hlavně díky kočovným loutkářům, domácí divadélka si už ale začínala získávat oblibu v měšťanských rodinách, tedy v prostředí, ve kterém se Smetana pohyboval. Přišlo mi proto logické, využít staré loutkové divadlo i v našem pojetí,“ uvedl Petr Borovský.
Autora Petra Borovského zaujala i skutečnost, že se Smetana znal s významným českým loutkářem Matějem Kopeckým, a dokonce složil předehry ke dvěma jeho hrám: Doktor Faust (1862) a Oldřich a Božena (1863). Obě skladby v představení zazní v nastudování Orchestru opery Divadla J. K. Tyla pod vedením Jiřího Petrdlíka.
„Bylo nám potěšením přispět ke vzniku inscenace Divadla Alfa, která představuje významnou osobnost české kultury nejenom jako váženého skladatele, ale také jako normálního, zlobivého a často zamilovaného kluka. Snad se nám tímto společným počinem podaří vzbudit i v mladých divácích zájem o českou hudbu a její historii,“ řekl ředitel Divadla J. K. Tyla Martin Otava.
Petr Borovský (1966) působí v Divadle ALFA jako loutkoherec od roku 1990. Pod vedením emeritního uměleckého šéfa Alfy Tomáše Dvořáka exceloval například v inscenacích „Jéminkote, Psohlavci“, „James Blond“ nebo ve slavném titulu „Tři mušketýři“, který nasbíral více než 20 cen a hostoval po celé Evropě, ale také v USA,
Kanadě a Japonsku. Borovský spolupracoval i s dalšími režiséry, například s Janem Kačerem, J. A. Pitínským, Jiřím Bartou, Arnoštem Goldflamem nebo Radovanem Lipusem. Má také režijní ambice, v roce 2005 nastudoval v Alfě maňáskovou komedii „Číňané“, dále inscenace „Pohoršovna“ (2016) a „Honza. Honza? Honza!“ (2018). Kus zaměřený na Bedřicha Smetanu je tedy jeho čtvrtým režijním počinem v Divadle Alfa, který napsal, vypravil a také v něm hraje. Petr Borovský byl v roce 2020 nominovaný na Cenu Thálie za výkon v inscenaci „Jenovéfa“ v režii Tomáše Dvořáka.
Vstupenky do Divadla ALFA je možné zakoupit online prostřednictvím systému Plzeňská vstupenka, ve všech prodejních místech a také přímo v pokladně divadla, otevírací doba: PO - PÁ 8:00 - 15:30.
Pokladna Divadla ALFA je také otevřená vždy 1 hodinu před představením.
Vstupenka do Divadla ALFA platí jako jízdenka MHD v Plzni - jednu hodinu před a jednu hodinu po představení!
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.