VOLYNĚ: Divadelní Piknik Volyně v termínu 30. 6. – 7. 7. 2023 nabídne 22 nejlepších činoherních a hudebních inscenací letošní sezóny. Diváci se mohou těšit na divadlem nabitý program, rozmanitou nabídku workshopů a chybět nebude ani prostor pro relaxaci, třeba na prvorepublikové plovárně.
Největší očekávání mezi diváky vzbuzuje inscenace Divadla V.A.D., Kladno Nikoločava aneb postprovázkovské vypořádání se s nikološuhajským mýtem. Raritou letošního ročníku jsou hned tři texty známého britského dramatika irského původu Martina McDonagha. Divadlo Radar Praha zahraje jeho Pana Polštáře, Scéna Kralupy nad Vltavou Krásku z Leenane a Divadlo Sputnik z Havířova Mrzáka inishmaanského.
Na diváky čeká i několik autorských textů. Ženský amatérský spolek – ŽAS z Homole alias Cimrmani v sukních odstartují festival inscenací Lock-Downův syndrom aneb Hlavně klid! Teritoriální tyjátr Praha představí svou hřbitovní komedii z národního podsvětí Družstvo Ďáblice. A Divadlo Exil zahraje komedii o tom, co se stane, když plyšová přátelství nahradí ta skutečná s názvem Útulek.
Pro zájemce jsou připraveny workshopy Herectví (lektorka Hana Franková), Spolupráce herce a režiséra (lektor Adam Doležal), Jevištní řeč (lektorka Eva Spoustová), Kurz praktické režie (lektoři Milan Schejbal a Luděk Horký). Dále otevíráme semináře pro celé divadelní soubory šité přímo na míru jejich potřebám a pro děti Letní tábor a dětský seminář (lektoři Pavel Skála, Leona Houdková a Anna Dobdová).
Účastníci se mohou těšit na PIQUE-NIQUE QUIZ – celopřehlídkovou soutěž pro diváky o piknikový koš a BURKE CUP – soutěž o pobyt na příštím ročníku zdarma a již tradiční noční opékání buřtů a všudypřítomné buchty pana Tichého.
Během festivalu budou k jednotlivým inscenacím probíhat diskusní fóra. V lektorském sboru zasednou Kateřina Baranowska (scénografka), Jaromír Hruška (režisér), Jana Slouková (dramaturgyně) a Vít Malota (režisér).
Přehlídka se koná pod záštitou ministra kultury Mgr. Martina Baxy. Z pověření a za finančního přispění Ministerstva kultury ji pořádá Národní informační a poradenské středisko pro kulturu, útvar ARTAMA, ve spolupráci s městem Volyně, Volyňskou kulturou a DS PIKI Volyně. Finanční prostředky poskytlo Ministerstvo kultury a Město Volyně.
Více informací naleznete na www.divadelnipiknik.cz.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.
PRAHA: Nadační fond Magdaleny Kožené pomáhá základním uměleckým školám (ZUŠ) zasaženým povodněmi, které v září postihly několik regionů České republiky, k návratu k plnohodnotné výuce. Fond bezprostředně reagoval na situaci uspořádáním řady benefičních koncertů i vyhlášením veřejné sbírky na pomoc ZUŠ, jejich pedagogům, ale i žákům, která byla zahájena 18. října za podpory České filharmonie u příležitosti podzimních koncertů Magdaleny Kožené v pražském Rudolfinu. Nadační fond podpořil první žadatele celkovou částkou 300 000 Kč. Finanční pomoc obsahuje vlastní zdroje Nadačního fondu a přijaté zdroje z veřejné sbírky. Aktuálně pomoc putuje na obnovu ZUŠ Krnov, ZUŠ Bohumín a ZUŠ Jeseník a také na opravy nástrojů pedagogů ze ZUŠ Opava a ZUŠ Bohuslava Martinů v Havířově.
NÁCHOD: Když v dubnu letošního roku zveřejnili na Donio.cz výzvu „Probuďte s námi Kulturní prostor AULA (Náchod)“, nad smělým plánem a jeho realizací stále ještě visely otazníky. Podaří se získat dostatečná finanční podpora na zajištění programu ve školní aule Jiráskova gymnázia, která se otevře také široké veřejnosti coby nový neformální kulturní, společenský a vzdělávací prostor? Stalo se a od října letošního roku má místní náchodská kultura k dispozici další sál s kapacitou cca 180 míst. Na podrobnosti, dramaturgickou koncepci i lákavý program jsme se zeptali za Sdružení rodičů a přátel dětí a školy při Jiráskově gymnáziu v Náchodě, z. s., Štěpána Macury, pedagoga školy, vedoucího divadelního souboru a místního kulturního hybatele.