středa
4. října 2023
svátek slaví František
16. Divadelní léto 2023: 39 stupňů
© Foto: Hynek AltDivadelní léto pod plzeňským nebem zve v červnu a červenci na 16. ročník, poté se festival na pár let odmlčí

PLZEŇ: 16. ročník Divadelního léta se odehraje od 6. června do 15. července 2023 na scéně v Proluce. Premiérovou inscenací, kterou pro festival nastuduje režisér Zdeněk Bartoš, je komedie Patricka Barlowa „39 stupňů“. V bláznivé variaci na film noir Alfreda Hitchcocka se představí Jan Meduna, Eva Leimbergerová, Jan Holík a Tomsa Legierski. Novinka bude mít premiéru ve čtvrtek 15. června a následovat bude 10 repríz. V červenci pak festival uvede pět představení loňské inscenace „Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho“ a chybět nebude ani doprovodný program. Letošní 16. ročník Divadelního léta bude zatím poslední, organizátoři z plzeňského spolku PaNaMo se rozhodli konání festivalu pozastavit.  

od 06.06.2023 do 15.07.2023
Autor článku: 
Daniela Vítová

„Rozhodli jsme se Divadelní léto, vlajkovou loď spolku PaNaMo, na chvíli - možná na pár let - zakotvit v přístavu, aby třeba později, až bude vítr příznivý, mohla zase vyplout v plné slávě. Cítíme, že náplň festivalu je v mnoha ohledech vyčerpána, pokračovali bychom jen z nostalgie a rutiny, a to rozhodně nechceme,“ řekla Marcela Mašínová ředitelka Divadelního léta a předsedkyně spolku PaNaMo. „Rádi bychom ale příští rok přinesli divákům v Plzni opět něco nového, divadelní projekt, který oživí nezávislou kulturní scénu stejně, jako před 16 lety Divadelní léto.“

Rozhodnutí organizátorů v dalších letech ve festivalu Divadelní léto nepokračovat nijak neovlivní program letošního ročníku. Přípravy jsou v plném proudu a tvůrci mají za sebou první čtenou zkoušku novinky „39 stupňů“. Režisér Zdeněk Bartoš se na festival vrací po devíti letech. V roce 2014 tu inscenoval Goldoniho „Lháře“, jeden z nejúspěšnějších titulů v dosavadní patnáctileté historii Divadelního léta.

Festival uvede hru „39 stupňů“ v originální adaptaci Patricka Barlowa, která získala v Británii cenu za nejlepší komedii roku 2006 a dodnes sklízí úspěchy nejen na West Endu či Broadwayi, ale v divadlech po celém světě. Adaptace vznikla na základě stejnojmenného filmu Alfreda Hitchcocka z roku 1935, inspirovaného špionážním románem Johna Buchana z roku 1915. Diváci se mohou těšit na hororové dobrodružství, napínavé akční scény, klasická klišé detektivních příběhů, ale i neotřelý humor v půvabné divadelní stylizaci.

V červenci 2023 nabídne 16. ročník Divadelního léta pět repríz komedie „Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho“ se skvělou Dianou Tonikovou v titulní roli a Milanem Šteindlerem jako vdovou Outěchovou. Na scéně v Proluce bude komedie k vidění po pět večerů od 10. do 15. července. Režisérem inscenace, která měla premiéru na Divadelním létě 2022, je Šimon Dominik.

Doprovodný program festivalu tradičně zahájí večer Jsme muzikál! 6. června se pod otevřeným nebem rozezní hity muzikálového souboru Divadla J. K. Tyla pod vedením Lumíra Olšovského.

Jeviště v Proluce bude po dva večery patřit také muzikálovým nadějím – díky spolupráci festivalu s Konzervatoří Plzeň se tu 25. a 30. června odehraje představení s názvem „Uděláte mně to znova?“. Komedii z prostředí kliniky plastické chirurgie nastudoval s absolventy oboru Muzikálový zpěv režisér Lukáš Ondruš.

Ani letos nebude na Divadelním létě chybět slam poetry v podání nejlepších českých slamerů. Večer Slam Poetry All Stars se v Proluce uskuteční 20. června.

Vstupenky na 16. Divadelní léto jsou v prodeji prostřednictvím sítě GoOut.

Festival Divadelní léto pod plzeňským nebem podporují město Plzeň a Plzeňský kraj.

Hra „39 stupňů“ je uváděna po dohodě s agenturou Concord Theatricals Ltd. jménem společnosti Samuel French Ltd. www.concordtheatricals.co.uk.

 

web / FB / Instagram

 

 

Divadelní léto 2023

6. 6. – 15. 7. 2023, scéna v Proluce v Křižíkových sadech

39 stupňů

premiéra: 15. 6. 2023 od 21:00

reprízy: 16. 6., 17. 6., 18. 6., 19. 6., 22. 6., 23. 6., 24. 6., 26. 6., 27. 6., 28. 6. od 21:00

Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho

obnovená premiéra: 10. 7. od 21:00

reprízy: 11. 7., 12. 7., 14. 7., 15. 7. od 21:00

 

Doprovodný program:

Jsme muzikál!

6. 6. od 19:00

Uděláte mně to znova?

25. 6., 30. 6.

Slam Poetry All Stars

20. 6.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Jiří Opěla (25. 12. 1939 – 2. 10. 2023) byl unikátní osobností, která stála u zrodu úspěchů Pražského komorního baletu, když si vzal v 70. letech na starost jeho produkci. Pavel Šmok o něm říkal: „Bez Jirky Opěly už bychom už neexistovali.“ Obchodní duch a radost z náročných úkolů jej provázely celý profesní život a pro Pražský komorní balet se stal nepostradatelným, jedním z těch, bez kterých by soubor nepřeklenul těžká období, člověk, o jakém jste přesvědčení, že s vámi zůstane navždy.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
04.10.2023

ČR: Přesně před 5 měsíci předal z pověření ministra kultury Martina Baxy vrchní ředitel sekce živého umění Ministerstva kultury Milan Němeček oficiální přihlášku k čestnému hostování České republiky na Frankfurtském knižním veletrhu 2026.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Nepřehlédněte
03.10.2023

PARDUBICE: Jedna z významných staveb architekta Josefa Gočára, Winternitzovy automatické mlýny, se po třech letech intenzivní rekonstrukce otevřela veřejnosti. Historický komplex budov, který byl v provozu více než 100 let, zažívá transformaci na moderní kulturně-společenskou městskou čtvrť. Iniciátorem proměny celého areálu je Nadace Automatické mlýny manželů Smetanových. Ti koupili areál v roce 2016 a k obnově národní kulturní památky přizvali město Pardubice a Pardubický kraj. Rekonstrukci celého areálu za tři čtvrtě miliardy korun nastartovala možnost 400 milionové evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), kterou vlastníci objektů dohromady získali prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace. 

Podrobnosti najdete v připojené tiskové zprávě.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
02.10.2023

ČR: Společnost GLAZ Bridge právě vyhlásila veřejnou soutěž Funerary Art competition Open call vol II. na řešení současných funerálních stél a náhrobků pro interiér i exteriér. Povinným materiálem jsou opět sklo, kámen, kov nebo beton. Soutěž se uzavírá 15. 1. 24 a na konci února budou vyhlášeni umělci, jejichž vybraných dvanáct vítězných objektů bude zařazeno do druhé kolekce Glaz Bridge projektu. Výstava proběhne v létě 2024 částečně opět v Uměleckoprůmyslovém muzeu. První vybraná autorka již byla odtajněna-je jí uznávaná malířka Lucie Jindrák Skřivanová.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
04.10.2023