OLOMOUC: Již za necelý týden bude zahájen 13. ročník mezinárodního festivalu Divadelní Flora 2009. Během deseti dnů v termínu 12. – 21. května 2009 ovládne Olomouc maratón padesáti divadelních a filmových představení i koncertů. Na návštěvníky festivalu letos ale čekají i úplné novinky: mezi ně bude patřit např. prezentace site-specific projektu studentů KALD DAMU a mladých olomouckých divadelníků nebo uvedení několika představení, která vznikla speciálně pro tuto jedinečnou kulturní akci.
Mezinárodní festival Divadelní Flora patří mezi renomované české festivaly a v současné době je největší divadelní akcí na Moravě.
Jedná se o tematizovanou nesoutěžní přehlídku aktuální špičkové tvorby předních českých a zahraničních divadel, kterou doplňuje bohatý doprovodný program. Festival, jehož hlavním pořadatelem je letos poprvé občanské sdružení Divadlo Konvikt, byl ve svých počátcích koncipován pouze jako přehlídka aktuální tvorby moravských vícesouborových divadel, nicméně postupem času se vyprofiloval do podoby prestižního středoevropské divadelní akce.
V této linii pokračuje samozřejmě i letos. Bohatý program festivalu, rozdělený na hlavní část (12. – 17. 5. 2009) a off-program Open Konvikt (18. – 21. 5. 2009), na který je vstup zcela zdarma a jenž se odehraje v prostorách Uměleckého centra UP, nabídne divákům celkem 35 divadelních představení, 12 filmových projekcí a 3 zcela mimořádné koncerty.
Diváci pak budou mít jedinečnou příležitost setkat se s umělci z celkem 13 zemí, a to nejen z České republiky, ale i ze Slovenska, Maďarska, Belgie, Německa, Řecka, Ruska, Polska, Francie, Nizozemska, Švédska, Rakouska a Irska.
Organizátoři festivalu jednotlivé tituly pečlivě vybírali tak, aby naplnili zvolené motto festivalu, kterým je v roce 20. výročí Sametové revoluce Válka idejí.
„Letošní 13. Divadelní Flora přinese zamyšlení nad tím, jakou moc a váhu mohou ideje mít, z jak křehké matérie jsou často utkány, jak rozdílné bývají jejich trajektorie i za jakých okolností mohou končit na „smetišti dějin“. Jak různá je povaha i motivace jejich prosazování, nakolik jejich triumf nebo absence lidskou společnost zušlechťují či zotročují, nebo jak blízko může být od „války idejí“ k válce reálné,“ charakterizuje volbu motta ředitel přehlídky Petr Nerušil a dodává: „Pevně věřím, že desetidenní vzývání, relativizování, vysmívání i zatracování rozličných idejí proklamovaných v jednotlivých inscenacích pro diváky rozhodně nebude mít charakter nudné a suchopárné exkurze. Naší ideou je diváky nejen pobavit, ale i zneklidnit a provokovat k úvahám." Pořadatelé předpokládají, že produkce Divadelní Flory 2009, jejíž rozpočet činí 3 750 000 Kč, by mělo navštívit více než 10 000 diváků.
Hlavní program a vstupenky
Zatímco přípravy na festival Divadelní Flora 2009 vrcholí, diváci mají již více než tři týdny možnost zakoupit vstupenky na jednotlivá představení. Největší zájem zatím projevili o titul Divadla Husa na provázku Cirkus Havel režiséra Vladimíra Morávka, dále o Mikuláškovu adaptaci románu George Orwella 1984 v podání Divadla Petra Bezruče a o Havlovo Odcházení královéhradeckého Klicperova divadla v režii Andreje Kroba.
„Určitý počet vstupenek na tyto „vyprodané“ tituly je však stále v rezervaci, a tak je možné, že se ještě do prodeje uvolní,“ dává zájemcům o výše zmíněné tituly naději ředitel festivalu Petr Nerušil. Na ostatní představení diváci mohou i nadále vstupenky zakoupit v pokladně Moravského divadla, bližší informace získají na tel. čísle 585 500 500 nebo přímo na místě. „Já osobně bych doporučil např. Mrożkovy Emigranty polských souborů Teatr Provisorium & Kompania Teatr z Lublina v režii Witolda Mazurkiewicze. Jedná se o vynikající příležitost zhlédnout v Olomouci kvalitní polské divadlo a srovnat poetiku polských tvůrců s českou tvorbou," komentuje svůj tip Nerušil a dodává: „Diváci se pak rozhodně nemusí obávat jazykové bariéry, protože jsme k představení připravili české titulky."
Mezi další Nerušilovy festivalové favority hlavního programu patří také např. Král Lear slovenského Divadla Andreja Bagara Nitra v režii Ondreje Spišáka, týmový projekt herce Davida Prachaře, hudebníka Pavla Fajta a režiséra Jana Nebeského Neúplný sen nebo mnoha prestižními cenami ověnčené mimořádně působivé zpracování životních osudů Milady Horákové v inscenaci režiséra Jiřího Nekvasila Zítra se bude..., se kterou se v Olomouci poprvé v historii festivalu představí pražské Národní divadlo.
„Národní divadlo hostuje mimo svou domovskou scénu spíše výjimečně, o to více si ceníme, že přijalo pozvání účinkovat právě na našem festivalu,“ doplňuje Nerušil.
Festivalový off-program Open Konvikt zcela zdarma
Již několik let doprovází hlavní program festivalu také projekt Open Konvikt, v rámci něhož je divákům nabídnut kromě alternativních divadelních představení převážně tanečního a performativního charakteru také bohatý doprovodný program v podobě filmových projekcí a mimořádných koncertních vystoupení. Na všechny tyto akce, které v prostorách Uměleckého centra UP – tzv. konviktu proběhnou od pondělí 18. května až do čtvrtka 21. května 2009, je navíc vstup zcela zdarma.
Řada vystoupení bude pro diváky jistě zaslouženou lahůdkou, např. projekt irského zpěváka a zvukového experimentátora Richieho Egana JAPE v Olomouci zazní ještě před jeho koncertem v rámci prestižního letního hudebního festivalu Colours of Ostrava. Někteří interpreti bude mít v Olomouci svou českou premiéru, což je také případ polské zpěvačky a herečky Marii Peszek s jejím hudebním projektem Maria-Awaria.
Novinky Divadelní Flory 2009
Kromě proměny hlavního pořadatele festivalu se diváci dočkají také několika osobitých programových novinek. Mezi ně bude patřit např. prezentace workshopu site-specific projektu studentů KALD DAMU a mladých olomouckých divadelníků zrealizovaný pod vedením Tomáše Žižky a režisérské dvojice Martin Kukučka–Lukáš Trpišovský, známé po názvem SKUTR. Jednotlivá vystoupení symbolicky pojmenovaná Květena Olomouc/Květen a Olomouc se odehrají v úterý 19. května v různých prostorách centra města a vyvrcholí večerní performancí v Bezručových sadech. „Inspiračními zdroji projektu jsou město Olomouc a název festivalu – tedy Flora... květena... v květnu... Chceme objevovat všechny fáze květu veřejného prostoru – kde nacházíme semínko, kde dané místo pučí, kde kvete, kde odkvétá, kde vadne, kde hnije, a také nás zajímá město ve všech fázích 24 hodin života jeho obyvatel," říkají tvůrci projektu Tomáš Žižka a Martin Kukučka a dodávají: „Druhým inspiračním zdrojem pak bude 20. výročí Sametové revoluce. V tomto směru je velmi inspirující rovněž historie studentských happeningů, které před dvaceti lety – v revoluční době – v Olomouci probíhaly."
Premiérově bude na festivalu Divadelní Flora 2009 uveden také taneční duet kmenových členů světově proslulé nizozemské taneční skupiny T.R.A.S.H., jejichž nejnovější inscenace s názvem T. Bernadette byla připravena speciálně pro olomoucký festival.
Další festivalovou premiéru nabídne ironizující i meditativní improvizace na festivalové téma s příznačným názvem Válka idejí v podání dvojice Vojtěch Bárta a Jan Frič. V neposlední řadě lze také zmínit, že festival Divadelní Flora 2009 letos nebude slavnostně zahájen, ale zakončen, a to baletním představením domácího Moravského divadla Olomouc. Historické drama Královna Margot režiséra Libora Vaculíka, které líčí fanatickou válku idejí neodvratně směřující ke krvavému běsnění Bartolomějské noci, program festivalu ve čtvrtek 21. května 2009 uzavře.
Festivaloví hosté
Kromě účinkujících jednotlivých souborů se festivalu zúčastní také celá řada tvůrců jednotlivých inscenací. Olomouc tak přivítá např. režiséry Vladimíra Morávka, Jana Nebeského, Huberta Krejčího, Ondreje Spišáka, Jiřího Adámka, Jiřího Honzírka, Witolda Mazurkiewicze, Petru Tejnorovou, Jana Mikuláška, Petra Boháče, Adélu Laštovkovou-Stodolovou, Jana Friče, Tomáše Žižku, dvojici SKUTR – Martina Kukučku a Lukáše Trpišovského nebo pedagoga DAMU Karla Makonje.
Informace o programu a o vstupenkách Podrobný program festivalu a informace o jednotlivých inscenacích diváci naleznou na webových stránkách www.divadelniflora.cz.
Vstupenky na jednotlivá divadelní představení hlavního programu si pak mohou zakoupit v pokladně Moravského divadla Olomouc (Horní nám. 22, info na tel. čísle 585 500 500). Podobně jako v minulých letech, i letos zůstává vstup na všechny off-programové akce projektu Open Konvikt realizovaného v prostorách UCUP – tedy jak divadelní představení, ale i filmové projekce či koncerty – zcela zdarma. INFORMACE O FESTIVALU XIII. mezinárodní festival DIVADELNÍ FLORA 2009
Termín konání projektu: 12. – 21. 5. 2009
Pořadatel projektu: Divadlo Konvikt, o. s.
Spolupořadatel: Moravské divadlo Olomouc
Generální partner projektu: Olomoucký kraj
Rozpočet festivalu: 3 750 000 Kč
Místa konání projektu: Olomouc (Moravské divadlo Olomouc, Umělecké centrum Univerzity Palackého – Konvikt, nádvoří Tereziánské zbrojnice, Divadlo hudby, Horní náměstí, volná prostranství města Olomouc)
Motto DF 2009: Válka idejí
Web: http://www.divadelniflora.cz
Kontakt: info@divadelniflora.cz Kontakty:
Petr Nerušil ředitel festivalu, hlavní dramaturg, produkce neru@email.cz tel. +420 776 736 263
Pavla Bergmannová tisková mluvčí, PR festivalu bergmannova@hotmail.com, bergmannova@moravskedivadlo.cz tel.: +420 775 182 502
Jan Žůrek dramaturgie – divadla, produkce zuzulinek@seznam.cz tel.: +420 728 180 478 Vladimír Foret dramaturgie – koncerty, produkce, účetnictví vlada.foret@centrum.cz tel.: +420 775 682 198
Kateřina Surmanová dramaturgie – filmy katerinasurmanova@seznam.cz tel.: 607 251 302 Pavel Peč překlady a tlumočení pavelpec@hotmail.com tel. +420 777 182 502
TZ/luk
V přílioze najdete program festivalu.
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.