BRNO: V termínu 16/04/2024 – 20/04/2024 se bude konat již 34. ročník Mezinárodního festivalu divadelních škol SETKÁNÍ/ENCOUNTER. Letošním tématem festivalu je Bouře/Storm. Možná je načase si zvyknout, že občas prostě prší. Když si člověk zacpe uši, blesk ho stejně zabije. Možná jsme zapomněli být schopni odolávat, možná jsme zapomněli, že proti nepohodlí musíme bojovat, ne se před ním schovat. Klid neexistuje, jenom bouře. A proto chceme na našem festivalu rozproudit – především kreativní – bouři.
Přichází bouře. Jedna, druhá, třetí... Musíme se otřepat a připravit se na další. Bouře je nepříjemná, dokud trvá – ale po ní přijde duha, vzduch se pročistí, a my se opět
můžeme v klidu nadechnout.
Možná je načase si zvyknout, že občas prostě prší. Když si člověk zacpe uši, blesk ho stejně zabije. Možná jsme zapomněli být schopni odolávat, možná jsme zapomněli, že proti nepohodlí musíme bojovat, ne se před ním schovat. Klid neexistuje, jenom bouře. A proto chceme na našem festivalu rozproudit – především kreativní – bouři.
V rámci letošního ročníku se vedení fakulty rozhodlo propůjčit více důvěry a pravomocí samotnému studentstvu – ředitelkou festivalu se tak stala Mgr. Sonja Špačková, která je studentkou Divadelní produkce.
Festivalovými místy tradičně zůstávají Divadlo Husa na provázku a Sklepní scéna CED; dále školní divadla, kterými jsou Divadlo na Orlí a Studio Marta. Pro tento ročník přijal roli ambasadora festivalu herec Jaromír Nosek, absolvent muzikálového herectví na JAMU, který bude také účinkovat ve festivalovém TV spotu.
Konkrétní informace vztahující se k programu a dalšímu průběhu festivalu budou následovat. Novinky a aktuality je možné sledovat průběžně na našich sociálních sítích: Facebooku SETKÁNÍ/ENCOUNTER, Instagramu @setkani_encounter a na webu www.encounter.cz.
Projekt je spolufinancován vládami České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska prostřednictvím visegrádských grantů z Mezinárodního visegrádského fondu. Posláním tohoto fondu je prosazovat myšlenky udržitelné regionální spolupráce ve střední Evropě. Festival dále vzniká za finanční podpory Statutárního města Brna a Státního fondu kultury ČR; vzniká pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje.
Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.
Všem subjektům děkujeme za podporu.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.