TEREZÍN-JOSEFOV: Vláda dnes schválila společný materiál Ministerstva kultury a Ministerstva pro místní rozvoj připravený v úzké spolupráci s Ministerstvem financí. Věnuje se revitalizaci pevnostních měst Terezín a Josefov.
Materiál vychází z usnesení vlády z roku 2022, které se věnuje řešení dlouhodobě neutěšeného stavu vybraných historických objektů a fortifikací v pevnostních městech Terezín a Josefov. Stát se bude aktivně podílet na financování revitalizace šesti vybraných objektů Terezína a Josefova: Žižkovy kasárna, Zbrojnice, Proviantní sklad, Vojenská nemocnice (Terezín) a Čtvercová kasárna, Vojenská nemocnice (Josefov).
„Díky spolupráci státu, krajů a měst vznikl návrh, který konečně přináší jasnou perspektivu do budoucna. V letech 2024-2028 budeme prostřednictvím našeho havarijního programu na záchranu kulturních památek financovat revitalizaci unikátních historických objektů v Terezíně a Josefově. Jde o významné kulturní památky, v Terezíně navíc spojené s dramatickými událostmi a osudy mnoha lidí, na které nesmíme zapomenout. Jsem velmi rád, že tento dluh historické paměti můžeme splatit,“ říká ministr kultury Martin Baxa
Podpora bude poskytnuta prostřednictvím Havarijního programu Ministerstva kultury s předpokládanou dobou realizace do 5 let při čerpání finančních prostředků formou ex-ante. Základní podmínkou bude navýšení Havarijního programu nad obvyklý rámec. Celková hodnota projektu revitalizace pro obě města činí 1,73 mld.
Ministerstvo pro místní rozvoj zpracuje nový Systémový program obnovy a rozvoje pevnostních měst Terezín a Josefov s cílem zajistit dlouhodobou perspektivu udržitelného rozvoje tohoto území s předpokládanou dobou realizace do 10 let. S realizací se počítá v letech 2024–2033. Maximální účast státu bude do 120 mil. Kč ročně, celková maximální účast státu bude 1,2 mld. pro obě pevnostní města.
Pro úspěšnou realizaci Havarijního programu i Systémového programu je několik nutných podmínek:
1) finanční spoluúčast dotčených krajů a měst stvrzená písemnou dohodou všech zúčastněných stran;
2) povinnost existence fungujícího útvaru stálých pracovníků, případně ve spolupráci s krajem, jehož náplní bude práce na obnově historických objektů, jejich propagace a hledání budoucího využití a průběžné ověřování možnosti finanční podpory z fondů EU;
3) závazek předkládání pravidelných ročních zpráv vždy k 31.3. roku následujícího o využití prostředků státního rozpočtu a soupisu následujícího kroků.
Podpora bude směřována především k zastavení dalšího chátrání objektů, jejich stabilizaci, případně k celkovému řešení aktuálního stavu.
PRAHA: Jiří Opěla (25. 12. 1939 – 2. 10. 2023) byl unikátní osobností, která stála u zrodu úspěchů Pražského komorního baletu, když si vzal v 70. letech na starost jeho produkci. Pavel Šmok o něm říkal: „Bez Jirky Opěly už bychom už neexistovali.“ Obchodní duch a radost z náročných úkolů jej provázely celý profesní život a pro Pražský komorní balet se stal nepostradatelným, jedním z těch, bez kterých by soubor nepřeklenul těžká období, člověk, o jakém jste přesvědčení, že s vámi zůstane navždy.
PARDUBICE: Jedna z významných staveb architekta Josefa Gočára, Winternitzovy automatické mlýny, se po třech letech intenzivní rekonstrukce otevřela veřejnosti. Historický komplex budov, který byl v provozu více než 100 let, zažívá transformaci na moderní kulturně-společenskou městskou čtvrť. Iniciátorem proměny celého areálu je Nadace Automatické mlýny manželů Smetanových. Ti koupili areál v roce 2016 a k obnově národní kulturní památky přizvali město Pardubice a Pardubický kraj. Rekonstrukci celého areálu za tři čtvrtě miliardy korun nastartovala možnost 400 milionové evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), kterou vlastníci objektů dohromady získali prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace.
Podrobnosti najdete v připojené tiskové zprávě.
ČR: Společnost GLAZ Bridge právě vyhlásila veřejnou soutěž Funerary Art competition Open call vol II. na řešení současných funerálních stél a náhrobků pro interiér i exteriér. Povinným materiálem jsou opět sklo, kámen, kov nebo beton. Soutěž se uzavírá 15. 1. 24 a na konci února budou vyhlášeni umělci, jejichž vybraných dvanáct vítězných objektů bude zařazeno do druhé kolekce Glaz Bridge projektu. Výstava proběhne v létě 2024 částečně opět v Uměleckoprůmyslovém muzeu. První vybraná autorka již byla odtajněna-je jí uznávaná malířka Lucie Jindrák Skřivanová.