ČR: Národní knihovna České republiky se dohodla s kolektivními správci Dilia a OOA-S na pokračování zpřístupnění digitálního obsahu v režimu děl nedostupných na trhu.
Národní knihovna České republiky a kolektivní správci autorských práv Dilia a OOA-S uzavřeli v úterý 19. prosince 2023 po více než ročním vyjednávání pokračování svého licenčního ujednání, které umožní i v období let 2024 až 2026 zpřístupnit širší obsah digitálních dat v režimu děl nedostupných na trhu (dále i „DNNT“). Díky finanční a organizační podpoře Ministerstva kultury ČR tak budou moci studenti, pedagogové, vědci i široká veřejnost bezplatně využívat starší české publikace v prostředí internetu. Jedná se o významnou podporu zpřístupnění českého písemného kulturního a vědeckého dědictví v digitální podobě a zároveň i o klíčový krok v podpoře vzdělávání i výzkumných aktivit. Sekundárním efektem je i podpora autorů pro vytváření nových děl.
Registrovaní uživatelé knihoven tak budou mít i v příštích třech letech zabezpečen prostřednictvím Národní digitální knihovny plnohodnotný přístup k digitálnímu obsahu novodobých bohemikálních fondů spadajících do výše uvedeného režimu. Jde zejména o české knihy vydané do roku 2003. Celkem se jedná o více než 150 000 titulů, které nejsou dostupné na knižním trhu, ale jsou chráněny autorským právem. Přístupné budou také noviny a časopisy vydané do 2013 včetně. Licence umožňuje jejich zpřístupnění za stejných funkčních podmínek, jak tomu bylo v období let 2019 až 2023. Tyto dokumenty je možné číst, ale nelze je stahovat nebo tisknout. Díky systematické digitalizaci novodobých fondů se bude navíc počet dostupných dokumentů postupně rozšiřovat.
Díla nedostupná na trhu jsou přístupná prostřednictvím portálu DNNT na adrese https://dnnt.cz/. Dostupný obsah zprostředkují digitální knihovny provozované Národní knihovnou České republiky, Moravskou zemskou knihovnou, Knihovnou AV ČR a Studijní a vědeckou knihovnou v Hradci Králové. Připravuje se zapojení dalších knihoven. Podmínkou přístupu je, aby byl čtenář registrován v některé knihovně. Data o dílech včleněných do systému jsou dostupná prostřednictvím webové aplikace Seznam děl nedostupných na trhu (https://sdnnt.nkp.cz), který je zároveň národním poskytovatelem dat do evropského rejstříku děl nedostupných na trhu EUIPO (https://euipo.europa.eu/out-of-commerce/#/).
Změny ve zpřístupnění děl nedostupných na trhu od 1. 1. 2024
Smluvní zajištění zpřístupnění DNNT
V průběhu ledna 2024 budou knihovny a další instituce, které uzavřely s Národní knihovnou smlouvy o zpřístupnění děl nedostupných na trhu, vyzvány k uzavření dodatku ke smlouvám, který bude potvrzovat poskytování služeb do 31. 12. 2026. Případně budou některé staré smlouvy nahrazeny novelizovanou verzí.
Zpřístupnění DNNT od 1. 1. 2024
K 1. 1. 2024 dojde v souladu uzavřenou kolektivní licenční smlouvou a v souvislosti s novelou autorského zákona č. 121/2000 Sb.[1] k dílčím změnám v dostupnosti plných textů děl nedostupných na trhu (DNNT) prostřednictvím digitálních knihoven Národní knihovny, Moravské zemské knihovny, Knihovny AVČR a Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové.
Knihy (monografie)
Periodika (časopisu, noviny)
Knihovny, které mají zájem zpřístupnit svým uživatelům digitalizované české knihy a časopisy, mohou uzavřít s Národní knihovnou smlouvu a této službě. V případě zájmu kontaktujte kol. Bedřišku Štěpánovou: Bedriska.Stepanova@nkp.cz
Podrobné informace o službě DNNT najdete na https://dnnt.cz/
ČR: O výběru kandidáta na Oscara za Českou republiku v kategorii Nejlepší zahraniční film každoročně hlasují členové České filmové a televizní akademie (ČFTA), která stojí i za udílením cen Český lev. Do boje o prestižní cenu 97. ročníku americké Akademie filmového umění a věd akademici vybrali film Vlny scenáristy a režiséra Jiřího Mádla. Dobové drama připomíná události osudného roku 1968, kdy Československo začala v rámci „bratrské pomoci“ okupovat vojska Varšavské smlouvy. Film je inspirován skutečným příběhem skupiny novinářů Redakce mezinárodního života Československého rozhlasu a jejich odhodláním přinášet nezávislé zprávy za každou cenu. Ve světové premiéře byl snímek uveden na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary. Do kin oficiálně vstoupil 15. srpna, kde jej prozatím zhlédlo přes 350 tisíc diváků.
OSTRAVA: Ve čtvrtek 5. září byla na Slezskoostravském hradě otevřena nová dlouhodobá výstava nacházející se ve sklepních prostorech. Země na obzoru!!! aneb Jak slezskoostravské uhlí dobývalo Arktidu zavede návštěvníky do světa jednoho z nejvýraznějších šlechticů 19. století – Johanna Nepomuka hraběte Wilczka.
ČR: Pokáč přes letní sezónu nezahálel, byť měl plný koncertní kalendář, založil Pokáčovo nadační fond a ve spolupráci s neziskovou organizací Znesnáze21 odstartoval projekt Hudba je pro všechny, prostřednictvím kterého podporuje rozvoj mladých talentů a hradí jim hudební vzdělání. Nyní už však přichází s novou tvorbou a singlem Solitaire, v němž upozorňuje, že život občas není až tak fér. Videoklip přináší typický osobitý humor a nadhled. Pokáč navazuje na úspěšnou spolupráci s producentem Johnym Rainbow a režisérem Jakubem Mahdalem. Píseň vychází u RedHead Records a od 6. září je k dispozici na všech streamovacích platformách i YouToube.
ČR: Ve čtvrtek, 5. září 2024, zveřejnila na své tiskové konferenci Herecká asociace nominace na divadelní Cenu Thálie 2024. Herečka Divadla Drak – Edita Dohnálková Valášek – byl vybrána odbornou porotou mezi nominované pro obor Loutkové divadlo za svůj mimořádný herecký výkon v roli Bohdanky v inscenaci Divadla Drak Sedmero krkavců.