čtvrtek
13. června 2024
svátek slaví Antonín
Divadelní festival Pernštejnlove
© Archiv pořadateleDevátý ročník Pernštejnlove bude Bez zábradlí, s Goethem, Miroslavem Táborským i milovanou Tramtarií.

PARDBUICE: Rádi se zamilováváte? Tak přijďte na pardubický zámek zažít pravou letní lásku. I letos můžete v kulisách renesanční památky prožít celou řadu divadelních her o lásce, vztazích a vášních. Devátý ročník festivalu Pernštejnlove se bude konat od 30. července do 3. srpna a nabídne jedenáct divadelních představení a bohatý doprovodný program. Hlavními lákadly budou Komedie o komikovi s Miroslavem Táborským v titulní roli, představení Láska z mládí pražského Divadla Bez zábradlí a groteska Čekání před nebeskou bránou, se kterou dorazí pardubickým publikem milované Divadlo Tramtarie z Olomouce. Předprodej vstupenek startuje v pondělí 20. května ve 20 hodin.

od 30.07.2024 do 30.08.2024
Autor článku: 
Kateřina Procházková Skůpová

„Divadelní festival Pernštejnlove je vrcholem letního kulturního programu na pardubickém zámku. Atmosféra divadelních večerů uprostřed renesanční památky působí magicky, a to nejen na diváky, ale také na přijíždějící soubory,“ říká Tomáš Libánek, ředitel Východočeského muzea v Pardubicích, které festival společně se spolkem NaEx pořádá.

Program festivalu tvoří mix, díky kterému divák prozkoumá rozměry lidského prožívání ze všech úhlů pohledu. Nabízí zábavu, smích, dojetí, ale i napětí a provokativní a moderní divadlo. „Publikum si může vybrat, jestli se chce jen dobře pobavit nebo se vydá po stopách náročnější dramaturgie a alternativnímu pojetí činohry,“ uvádí dramaturgyně Kateřina Fikejzová Prouzová.

Během devátého ročníku Pernštejnlove se publiku představí osvědčené soubory i ty, které si v Pardubicích odbydou premiéru. Takovým je pražské Divadlo Bez zábradlí, které přijíždí s odpočinkovou komedií Láska z mládí. Čekají vás svižně napsané dialogy a silná herecká sestava v čele s Lucií Žáčkovou a Romanem Zachem, který hru také režíroval. Premiéru si v Pardubicích rovněž odbyde Horácké divadlo z Jihlavy, které pod vedením režiséra Jakuba Čermáka nastudovalo adaptaci Goethova klasického milostného románu z roku 1774 Utrpení mladého Werthera.

Pokud milujete humor a filmový jazyk Bratrů Coenů a Quentina Tarantina, tak si určitě nenechte ujít absurdně humornou grotesku Čekání před nebeskou bránou. Na náš festival ji přiváží olomoucké Divadlo Tramtarie. Na Pernštejnlove se „Tramtárka“ objevila už čtyřikrát a vždy se setkala s mimořádným ohlasem. Tradičním účastníkem je i herec Filip Teller, který tentokrát dorazí s Divadlem Komediograf a Komedií o komikovi. V titulní roli stárnoucího komika, který přemítá nad svým životem, se představí Miroslav Táborský.

Pernštejnlove dává prostor i talentovanému mládí. Soubor Ductus Deferens složený z nedávných absolventů hereckých škol po loňském úspěchu s půlnoční námořnickou komedií tentokrát připluje s odlehčenou komedií Všechno a nic. Čekat můžeme všechno, jisté je, že se na jevišti objeví langoše, poník i Golden Kids. A co čekat na jevišti při Rande naslepo? To se diváci dozví až na místě. Ani tentokrát dopředu neprozradíme, co jsme si připravili na sobotní odpoledne. Bude to stand-up, akrobatická show či snad muzikál?

Na Pernštejnlove zveme pravidelně také špičkové tuzemské amatérské soubory. Mezi takové patří DK Jirásek z České Lípy, který se tentokrát představí s Lakomcem. Světoznámá komedie Moliéra se vysmívá chamtivosti, kupčení s city, marnivosti a je sehraná jako divadlo na divadle. Na pardubický zámek dorazí i Divadlo DONDI a to s tragikomickým stand-up monodramatem Všechny báječné věci. Spojení komedie a detektivního žánru chystá karlovarské Divadelní studio D3. Hra Zabiják Joe slibuje humor, který by se dal krájet (motorovou pilou). 

Pernštejnlove vedle oficiálního programu láká na řadu doprovodných akcí. V parkánu se postupně představí zajímavé osobnosti hudební scény. Dorazí například nadžánrová zpěvačka Helena Kalambová, s folkrockovou Kapelou Ateliér na zámek zavítá talentovaný hudebník (a herec) Matěj Metoděj Štrunc. Páteční noc bude patřit projektu Be4eight, který kombinuje jazz s groove music a folkem. V sobotu pak svým lehkonohým indie popem roztančí duo něco něco.

V sobotu dopoledne by na pardubický zámek měly dorazit rodiny s dětmi, šapitó totiž ovládne soubor Damúza se svými Houpacími pohádkami, které vznikly na motivy stejnojmenné knihy Aloise Mikulky.  Celý festival završí v sobotu o půlnoci Broukovcovo Kamdivadlo z České Kamenice, které ukáže temné stránky lidské touhy a sny v inscenaci Nenávidím tě, Bukowski! Kritikou i diváky oceňovaná inscenace je plná drsných vulgarit v duchu děl Charlese Bukowského.

Vstupenky jsou v prodeji od 20. května přes web www.pernstejnlove.cz. K dispozici jsou permanentky na odpolední i večerní představení i vstupenky na jednotlivé divadelní hry.

Festival Pernštejnlove pořádají Východočeské muzeum v Pardubicích ve spolupráci se sdružením NaEx. Záštitu nad akcí převzali senátorka Miluše Horská, náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek, náměstkyně primátora města Pardubic Jiřina Klčová.

 

Pernštejnlove 2024 – divadelní festival v srdci Čech

HLAVNÍ PROGRAM 2024

úterý 30. 7. 21:00 / velké nádvoří

Divadlo Komediograf, Praha – Komedie o komikovi

Veselohra o smíchu. Stárnoucí komik hledá svůj megafór. V hlavních rolích Miroslav Táborský a Filip Teller.

 

středa 31. 7. 18:00 / šapitó

Divadlo DONDI – Všechny báječné věci

Tragikomické stand-up monodrama, ve kterém si divák projde třiceti lety života jednoho výjimečného chlapce.

 

středa 31. 7. 21:00 / velké nádvoří

Horácké divadlo, Jihlava – Utrpení mladého Werthera

Moderní adaptace milostného románu J.W. Goetha, který bere za srdce diváky i čtenáře už od roku 1774.

 

čtvrtek 1. 8. 18:00 / šapitó

Divadelní klub Jirásek, Česká Lípa – Lakomec

Moliérova komedie vysmívající se chamtivosti, kupčení s city, marnivosti a nafoukanosti sehraná jako divadlo na divadle.

 

čtvrtek 1. 8 21:00 / velké nádvoří

Divadlo Bez zábradlí, Praha – Láska z mládí

Nad ideály mládí se můžete s úsměvem dojmout! Skvělá komedie s Romanem Zachem a Lucií Žáčkovou.

 

pátek 2. 8. 18:00 / šapitó

Ductus Deferens, Praha – Všechno a nic

Odlehčená komedie pro celou rodinu s úvodním seminářem plná rodinných vztahů, langošů, poníků, kořalky a Golden kids.

 

pátek 2. 8. 21:00 / velké nádvoří

Divadelní studio D3, Karlovy Vary – Zabiják Joe

Komedie, která vás zabije humorem, který by se dal krájet (motorovou pilou). Kultovní lovestory i napínavá detektivka!

 

sobota 3. 8. 2024 10:00 / šapitó

Damúza – Houpací pohádky

Na motivy pohádek ze stejnojmenné knihy Aloise Mikulky. Představení pro děti od 4 let a jejich rodiče.

 

sobota 3. 8. 2024 18:00 / šapitó

Rande naslepo

Jaké utajené představení vás čeká letos? Stand-up? Akrobacie? Nebo snad muzikál? Půjdete do toho po páté s námi? 

 

sobota 3. 8. 2024 21:00 / velké nádvoří

Divadlo Tramtarie, Olomouc – Čekání před nebeskou bránou

Absurdně humorná gangsterka inspirovaná americkými nezávislými filmy Bratrů Coenů a Quentina Tarantina.

 

sobota 3. 8. 2024 24:00 / šapitó

Broukovcovo Kamdivadlo, Česká Kamenice – Nenávidím tě Bukowski!

Truchlokomedie vypráví příběh Henry Chinaskiho, který střídá ženy a lahve, tak jak mu to předepsal jeho autor Charles Bukowski.

 

 

DOPROVODNÝ PROGRAM 2024

Písničkářská scéna v parkánu

středa 31. 7. 2024, 19:30 / parkán – Helena Kalambová s kapelou (nadžánrová hudebnice, která svou písničkářskou kariéru kloubí s dráhou operní pěvkyně)

čtvrtek 1. 8. 2024, 19:30 / parkán – Matěj Metoděj Štrunc & Ateliér (talentovaný herec a hudebník míří do Pardubic s folk-rockovou kapelou Ateliér)

pátek 2. 8. 2024, 22:30 / parkán – Be4eight (jazz-fusion projekt kanadsko-českého multiinstrumentalisty Jacoba Carla Růžičky)

sobota 3. 8. 2024, 23:00 / parkán – něco něco (Lehkonohý indie pop Alžběty Trusinové a Tomáše Tkáče, které doprovází energický bubeník Václav Švestka)

Mohlo by vás také zajímat...

KUKS: Letní počasí, výletní nálada a množství akcí přivedlo do Kuksu návštěvníky z východních Čech, ale i z celé České republiky. Festival Malá loutková inventura, který se tento týden odehrál v Kuksu, přitáhl dětské i dospělé diváky nejen na loutková představení, ale také komentované prohlídky. Divadelní soubor z Běloruska sice nedorazil, bonusem pro návštěvníky ale byly další atrakce. Zaujal třeba workshop s řezbářem loutek.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
11.06.2024

ČR: Již po devatenácté se 10. června uskutečnilo předávání Výročních cen OSA, které oceňují přední domácí hudební skladatele a textaře v rámci populární a klasické hudby, a to celkem ve 14 kategoriích. 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba
Co se děje
12.06.2024

PLZEŇ: Během pěti dnů se v pořádajícím Divadle ALFA, ale i na dalších místech Plzně představí desítky českých i zahraničních loutkářů. Páteří bienále Skupova Plzeň je bilanční soutěžní přehlídka českého a slovenského profesionálního loutkového divadla, festival ale nabídne i desítky inspirativních představení a novinek z magického světa loutek, tvůrčí dílny, mezinárodní setkání, výstavu, koncerty a také celodenní sobotní program Loutková Doubravka u Skupovy Plzně.

Plzeňský kraj
Děti a mládež, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Nepřehlédněte
11.06.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Divadlo Drak se vrátilo z týdenního zájezdu na Kubu, kam bylo vybráno s inscenací Veroniky Poldauf Riedlbauchové Do hajan! spolu s dalšími 14 zahraničními produkcemi z celkových 542 přihlášených projektů. Inscenaci v Havaně viděly desítky kubánských dětí z pozvaných škol i desítky zahraničních promotérů a odborníků na divadlo pro děti a mládež z celého světa. Divadlo Drak si tak z festivalu přiváží i několik pozvání na další zahraniční festivaly a mnoho cenných kontaktů i zkušeností.

Celá ČR, Královéhradecký kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
11.06.2024