neděle
5. února 2023
svátek slaví Dobromila
Ilustrační snímek
© Archiv pořadateleDevátý ročník hornových kurzů v Broumově otevírá přihlášky na léto

BROUMOV: Letní hornové kurzy Broumov právě v těchto dnech spouští registraci. Devátý ročník oblíbených mezinárodních kurzů hry na lesní roh se uskuteční ve dnech 30. 7. – 5. 8. 2023 v broumovském klášteře. Zájemci se mohou přihlásit již nyní online, na úvodní straně webu www.letnihornovekurzy.cz.

od 30.07.2023 do 05.08.2023
Autor článku: 
Kateřina Ostradecká

Letní hornové kurzy Broumov vyrostly za minulých osm let trvání v evropském měřítku v důležitou a oblíbenou akci, řadí se mezi největší akce svého druhu v Evropě. V roce 2022 přivítaly kurzy více než 80 mladých hornistů z celé Evropy. Devátý ročník se bude konat v mimořádném prostředí broumovského kláštera od 30. 7. do 5. 8. 2023.  Kurzy se etablovaly mezi mladými hráči jako možnost poznávání různorodých hráčských kultur, setkávání s těmi nejlepšími pedagogy, s plným servisem v klášteře Broumov. Jsou zaměřené především na mladé studenty z konzervatoří a vysokých škol připravujících se na profesionální kariéru a jsou doplněné studenty ZUŠ i zájemci z řad veřejnosti.

V rámci kurzů probíhají individuální i skupinové lekce, přednášky o způsobu hry na lesní roh, masterclassy, výstava hudebních nástrojů domácích i zahraničních vystavovatelů. Součástí akce je 6 koncertů a skupinové hornové halali

„Kurzy v posledních letech objednávají u soudobých skladatelů skupinová halali a generují a rozšiřují tak hornový repertoár. Jsem moc šťastná, že s námi bude letošní rok spolupracovat skvělý skladatel a dirigent Jan Kučera – jeho nové Halali zazní v průběhu týdne několikrát, a to jak v broumovském klášteře, tak v kostele sv. Michaela ve Vernéřovicích,“ říká zakladatelka a umělecký garant kurzů, hornistka Zuzana Rzounková a představuje též lektory ze zahraničí: „Naše pozvání přijali dva významní zahraniční hornisté – Prof. Christian Lampert, který působí na univerzitách v Basileji a Bernu a je prezidentem mezinárodní soutěže v Markneukirchen, a italský hornista Luca Benucci, první hornista Maggio Musicale Fiorentino a umělecký ředitel Italian Brass Week i dalších institucí.“

Lektory 9. ročníku Letních hornových kurzů budou: Zuzana Rzounková – sólohornistka Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK a pedagog JAMU v Brně, Christian Lampert (DE) – profesor hry na lesní roh na Music Academy Basel a Academy of Arts Bern (Švýcarsko) a prezident mezinárodní soutěže v Markneukirchen, italský hornista Luca Bennuci – první hornista Maggio Musicale Fiorentino, profesor na Fiesole Music School Foundation, umělecký ředitel Italian Brass Week a Mediterraneo Horn Sound a prezident Italian Brass Network a Club del Corno, Prof. Jindřich Petráš – proděkan hudební fakulty JAMU v Brně a pedagog hry na lesní roh JAMU v Brně, Jan Vobořil – sólohornista České filharmonie a pedagog HAMU v Praze, Petr Hernych – pedagog Pražské konzervatoře a vedoucí skupiny lesních rohů v SO FOK, Martin Sokol – první hornista Symfonického orchestru hl. města Prahy FOK a Lenka Němcová – pedagožka ZUŠ Police nad Metují a Broumov; klavírní doprovod zajistí Jana Goliášová, Mio Sakamoto a Kamila Kolářová.

Hlavními finančními partnery Letních hornových kurzů Broumov jsou Ministerstvo kultury, Královéhradecký kraj, Státní fond kultury ČR, Město Broumov, Stadler-Trier Music Foundation, Amati Kraslice a V. F. Červený, Clarina Music, Brass Studio Prague, Nadační fond Antonína Dvořáka.

 

Pořadatelem Letních hornových kurzů je Za poklady Broumovska o.p.s.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: S novým rokem přichází také Místní kultura s formátem podcastu, který je dnes součástí většiny internetových médií. PODCAST MÍSTNÍ KULTURY přináší dialogy s lidmi, kteří mají, co říci. Autorsky ho bude připravovat zkušená rozhlasová publicistka a dokumentaristka Hana Soukupová.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
EDITORIAL
05.02.2023

ČR: Masopust, slavnostní období, které začíná po svátku Tří králů, se mimo jiné vyznačuje obdobím hodování, veselí a bujarými zábavami. Na nich byl dostatek příležitostí pro skupinové hrátky.

Celá ČR
Lidová kultura
Co se děje
03.02.2023

LIBOCHOVANY: Pro milovníky starých pověstí mohu nabídnout výpravu na místo, které již je na mapě označeno, ale značené cesty tam nevedou. Odměnou vám může být nezvyklý výhled a na místě si můžete pustit v případě dostatku dat i audiovizuální zpracování pověstí o tomto místě.

Libochovany leží na tak zvané lysecké trati. To je železniční trať z Lysé nad Labem do Děčína. Když vystoupíte v Libochovanech, kde je i krásný opravený ale nepřístupný zámek, je zapotřebí vyndat mapy v mobilní aplikaci. Severovýchodně od obce se tyčí pás zalesněných vrchů a jeden z nich je označen Čerťák.

Dojdete pod něj již zarostlou úvozovou cestou. Je to vrch plný skalnaté suti. Na něj musíte vystoupit vlastní cestou okolo bývalého lomu s velkým převýšením. Výhled na lomy na Deblíku a na Trabicích ale stojí za to. Také Libochovany i se zámkem máte krásně pod sebou, včetně Labe klidně se třpitícím v mírné zákrutě. Není nad to posadit se na některý z kamenů a pustit si audio- vizuální pověst o Čertově drápu, jak se vrchu dříve říkalo.

Naleznete jej na tomto linku na YouTube:

https://youtu.be/Q2iUBjan4fo

Poté se můžete pokusit najít otisky čertových drápů sami, ale pozor, ať nespadnete na dno bývalého lomu! Zelená značka vás pak pohodlně odvede na Kalvárii, kde se tyčí tři kříže, a poté už sestoupíte do Velkých Žernosek, odkud můžete pokračovat vlakem libovolným směrem.

Celá ČR, Ústecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Hudba, Památky
Co se děje
03.02.2023

ČR: V polovině ledna vybrala Česká televize pětici interpretů, kteří se přihlásili do letošního ročníku Eurovision Song Contest. Výběr národního zástupce odstartoval přímý přenos na youtubovém profilu soutěže a v iVysílání ČT. Hlasy pro zpěvačky Maellu, Pam Rabbit, Markétu Irglovou, dívčí skupinu Vesna nebo pro písničkáře RODANA mohou fanoušci posílat do půlnoci 6. února.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.02.2023