sobota
2. prosince 2023
svátek slaví Blanka
Ilustrační snímek
© Archiv pořadateleDevátý ročník hornových kurzů v Broumově otevírá přihlášky na léto

BROUMOV: Letní hornové kurzy Broumov právě v těchto dnech spouští registraci. Devátý ročník oblíbených mezinárodních kurzů hry na lesní roh se uskuteční ve dnech 30. 7. – 5. 8. 2023 v broumovském klášteře. Zájemci se mohou přihlásit již nyní online, na úvodní straně webu www.letnihornovekurzy.cz.

od 30.07.2023 do 05.08.2023
Autor článku: 
Kateřina Ostradecká

Letní hornové kurzy Broumov vyrostly za minulých osm let trvání v evropském měřítku v důležitou a oblíbenou akci, řadí se mezi největší akce svého druhu v Evropě. V roce 2022 přivítaly kurzy více než 80 mladých hornistů z celé Evropy. Devátý ročník se bude konat v mimořádném prostředí broumovského kláštera od 30. 7. do 5. 8. 2023.  Kurzy se etablovaly mezi mladými hráči jako možnost poznávání různorodých hráčských kultur, setkávání s těmi nejlepšími pedagogy, s plným servisem v klášteře Broumov. Jsou zaměřené především na mladé studenty z konzervatoří a vysokých škol připravujících se na profesionální kariéru a jsou doplněné studenty ZUŠ i zájemci z řad veřejnosti.

V rámci kurzů probíhají individuální i skupinové lekce, přednášky o způsobu hry na lesní roh, masterclassy, výstava hudebních nástrojů domácích i zahraničních vystavovatelů. Součástí akce je 6 koncertů a skupinové hornové halali

„Kurzy v posledních letech objednávají u soudobých skladatelů skupinová halali a generují a rozšiřují tak hornový repertoár. Jsem moc šťastná, že s námi bude letošní rok spolupracovat skvělý skladatel a dirigent Jan Kučera – jeho nové Halali zazní v průběhu týdne několikrát, a to jak v broumovském klášteře, tak v kostele sv. Michaela ve Vernéřovicích,“ říká zakladatelka a umělecký garant kurzů, hornistka Zuzana Rzounková a představuje též lektory ze zahraničí: „Naše pozvání přijali dva významní zahraniční hornisté – Prof. Christian Lampert, který působí na univerzitách v Basileji a Bernu a je prezidentem mezinárodní soutěže v Markneukirchen, a italský hornista Luca Benucci, první hornista Maggio Musicale Fiorentino a umělecký ředitel Italian Brass Week i dalších institucí.“

Lektory 9. ročníku Letních hornových kurzů budou: Zuzana Rzounková – sólohornistka Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK a pedagog JAMU v Brně, Christian Lampert (DE) – profesor hry na lesní roh na Music Academy Basel a Academy of Arts Bern (Švýcarsko) a prezident mezinárodní soutěže v Markneukirchen, italský hornista Luca Bennuci – první hornista Maggio Musicale Fiorentino, profesor na Fiesole Music School Foundation, umělecký ředitel Italian Brass Week a Mediterraneo Horn Sound a prezident Italian Brass Network a Club del Corno, Prof. Jindřich Petráš – proděkan hudební fakulty JAMU v Brně a pedagog hry na lesní roh JAMU v Brně, Jan Vobořil – sólohornista České filharmonie a pedagog HAMU v Praze, Petr Hernych – pedagog Pražské konzervatoře a vedoucí skupiny lesních rohů v SO FOK, Martin Sokol – první hornista Symfonického orchestru hl. města Prahy FOK a Lenka Němcová – pedagožka ZUŠ Police nad Metují a Broumov; klavírní doprovod zajistí Jana Goliášová, Mio Sakamoto a Kamila Kolářová.

Hlavními finančními partnery Letních hornových kurzů Broumov jsou Ministerstvo kultury, Královéhradecký kraj, Státní fond kultury ČR, Město Broumov, Stadler-Trier Music Foundation, Amati Kraslice a V. F. Červený, Clarina Music, Brass Studio Prague, Nadační fond Antonína Dvořáka.

 

Pořadatelem Letních hornových kurzů je Za poklady Broumovska o.p.s.

Mohlo by vás také zajímat...

BOHUMÍN: "Maryšku jsme založili jako literárně - dramatický klub. Spektrum působnosti sdružení se ale postupem let rozšířilo do nejrůznějších oblastí (besedy, literární večery, přednášky, výstavy, multižánrové akce a festivaly, autorská tvorba, filmový klub apod.)," uvádí na svém webu členky bohumínského spolku Maryška. Představujeme jeho aktuální aktivity v závěru letošního a začátkem příštího roku.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Lidová kultura, Ostatní
Co se děje
01.12.2023

ZLÍN: V pátek 24. listopadu proběhlo v pražském Rudolfinu slavnostní předávání cen prestižní soutěže „Stavba roku“. Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které obdrželo od jeho pořadatelů pozvání, zde zastupoval jeho ředitel Pavel Hrubec.

Zlínský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
01.12.2023

ČR: Charitativní díl soutěže StarDance, který Česká televize odvysílala v sobotu 25. listopadu se postaral o absolutní rekord ze všech odvysílaných charitativních dílů pořadu. Celková vybraná suma pro Centrum Paraple činí 25 174 220 Kč. Slavnostního předání šeku se v silném zastoupení zúčastnily osobnosti spojené s pořadem StarDance a zástupci Centra Paraple. Za Českou televizi šek předala vedoucí komunikace a korporátního partnerství Jana Mrákotová.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
30.11.2023

ŽATEC, ČR: Česká republika opět potvrdila, že je světovou velmocí, co se týče zápisů na seznam kulturního dědictví UNESCO. V pondělí dne 18. září 2023 bylo na zasedání Výboru pro světové dědictví, které se konalo v saudskoarabském Rijádu, rozhodnuto o zařazení chmelařské krajiny a města Žatec, jejího centra, na prestižní seznam světového dědictví pod názvem Žatec and the Landscape of Saaz Hops. ČR se tudíž může pyšnit vůbec první chmelařskou krajinou na světě, která nese značku UNESCO. Na úspěšné nominaci se podílelo mnoho subjektů; my jsme s několika dotazy oslovili site managera památky světového dědictví, pana Jaroslava Špičku, bývalého místostarostu města Žatce, v současnosti též ředitele Chrámu Chmele a Piva, p. o.

Celá ČR, Ústecký kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Památky
Články a komentáře
29.11.2023