ČR: Doba dlouhých letních dnů přímo vybízí ke čtení knih. Proč se na chvíli neponořit do světa fantazie a literárních hrdinů třeba na sluncem zalité louce? Prázdniny mohou být rovněž výzvou pro rodiče, jak zaplnit svým dětem volný čas. Více je motivovat ke čtení knih si přeje i spisovatelka a překladatelka Daniela Krolupperová. Přečtěte si následující rozhovor.
Jste autorkou řady dětských knih. Jak jste se dostala k tvorbě knih pro děti?
Vždycky mě bavilo vymýšlet si příběhy a různá fantastická dobrodružství. Až jsem jednou jeden příběh poslala do nakladatelství. V Albatrosu se knížka líbila a vydali ji. Jmenuje se Proč mluvíme česky. Po ní potom následovaly další.
Napsala jste knihu Polární pohádka, která je inspirována severem. Milý příběh o sněhové vločce nás může v létě příjemně ochladit. Co vás inspirovalo k napsání této knihy?
Zjištění, že Česká republika má vlastní polární stanici na Špicberkách. To jsem vůbec netušila. Zaujalo mě to natolik, že jsem tam umístila pohádkový příběh.
Jaké knihy jste měla nejraději, když jste byla malá?
Milovala jsem pohádky Václava Čtvrtka, Astrid Lindgrenovou, Julese Vernea, Karla Maye, Marka Twaina, Steklačova Boříka a spoustu dalších knížek.
Chtěla jste se stát spisovatelkou již v dětství?
Spisovatelkou jsem se chtěla stát, co si pamatuji.
Pracujete rovněž jako překladatelka ze skandinávských jazyků. Jak se vaše autorská tvorba doplňuje právě s touto prací?
Překládám ze severských jazyků. Překládání a psaní jsou činnosti navzájem hodně blízké. Určitě by bylo příjemné mít povolání, které by nemělo nic společného se psaním a sezením u počítače, ale sotva už se stanu dřevorubcem nebo pokrývačem. Tak se alespoň snažím sedavé zaměstnání co nejvíc vyvážit pohybem.
Kdo čte vaše knihy jako první?
Moje knihy čtou obvykle jako první redaktorky v nakladatelstvích. Jejich názor je pro mě důležitý, protože tvorbě pro děti skutečně rozumějí. Často také předčítám dětem na besedách různé ukázky, ale samozřejmě ne celou knihu. Reakce dětí je vždycky zásadní, píšu pro ně.
Máte tři dcery. Baví je čtení knih?
Čtení nejvíc baví nejstarší dceru. Ta začala číst ještě před příchodem elektronických médií, čtení si zautomatizovala a nijak ji nenamáhá. Prostřední dcera už není tak nadšenou čtenářkou. Nejmladší dcera zažívá bohužel obrovskou konkurenci elektronických médií, které dětem poskytují zábavu, aniž by je jakkoliv namáhaly. Je mnohem snazší chatovat, dívat se na Youtube, klikat a sledovat displej, než se obtěžovat čtením. Není snadné přimět ji ke čtení, ale doma o to velmi usilujeme. Obecně mi invaze elektronických médií u dětí a mladých lidí dělá starosti.
Na čem nyní pracujete?
Právě jsem dopsala detektivní příběh pro děti, který se odehrává v pražském Podskalí před téměř sto lety. Ilustruje mi ho skvělá Barbora Kyšková a vyjít by měl na podzim v nakladatelství Albatros. Teď pracuji na humorné fantastické pohádce ze současnosti, vyjít by měla také ještě letos v nakladatelství Mladá fronta. V létě bych ráda napsala dobrodružství dětí, které se učí zvládat běžné lidské slabosti – pýchu, lakomství, závist, hněv, lhostejnost, nestřídmost a lenost. Nezdá se to, ale je to boj často úpornější než bitva s drakem. O ději jsem přemýšlela velmi dlouho a teď se ho konečně chystám sepsat pro nakladatelství Portál.
Knihu Polární pohádka lze objednat na: www.obchod.portal.cz
Pohádky o princeznách - Dětské divadélko s loutkami
Loutkové divadlo mají rádi děti i dospělí. V nakladatelství Albatros byla vydána zajímavá kniha s divadélkem: Pohádky o princeznách - Dětské divadélko s loutkami. Celý set obsahuje knihu s pohádkovými příběhy a divadélko s kulisami a loutkami. Lehké papírové divadlo snadno složíte a vytvoříte tak kouzelnou scénu pro tři pohádkové příběhy: O Sněhurce, O Šípkové Růžence a O Popelce. Pokud jsou vaše děti ještě hodně malé, můžete jim příběh číst sami a děti mohou jen pohybovat loutkami, pokud jsou vaše děti starší, mohou vám zahrát celé představení. Hraní tohoto divadla vás zabaví na mnoho večerů.
Pohádky o princeznách - Dětské divadélko s loutkami lze objednat na: www.albatros.cz
Velká leporela plná poučení i zábavy
Nakladatelství PRESCO GROUP pod značkou ELLA & MAX vydalo několik různě zaměřených velkých obrázkových leporel. Ta jsou určena nejmenším čtenářům, pokud jsou ale vtipně vymyšlená, zabaví i starší děti. Npř. lVelká knížka SLOVÍČKA pro malé vypravěče pomáhá rozšířit slovní zásobu, starší čtenáři se díky ní naučí anglická slovíčka z nejrůznějších tématicky rozdělených oblastí: Co najdeme doma? Co najdeme za domem? Co najdeme v přírodě? Co slouží k přepravě? Čím chci být? Co najdeme v kuchyni? Co se děje během roku? Kniha navíc obsahuje dvoustranu se zmenšenými obrázky a můžete tak děti i snadno vyzkoušet, jaká slovíčka si zapamatovaly. Pokud máte doma malého stavitele, určitě ho potěší Velká knížka o stavění pro malé vypravěče. Leporelo je plné ilustrací a skýtá mnoho zábavy.
Knihy lze objednat na: www.presco.cz
Letní slavnost
Co takhle uspořádat letní slavnost? Léto ke slavnostní náladě přímo vybízí. Zkuste se inspirovat knihou, která vyšla v nakladatelství Meander Dům myšek: Slavnost. Knižní série o malých myškách vás opět zavede do tajemných pokojíků plných miniaturních předmětů. Velké barevné fotografie, kterými jsou tyto knihy ilustrovány, odhalují, jak v tomto domě, který se nachází v podzemí, myšky žijí. Spletité chodby, příjemný svit lampiček a zajímavé vybavení malých pokojů vám leccos prozradí o obyvatelích tohoto zvláštního domu. Budete překvapeni, kam se tentokrát myšky Sam a Julie vypraví a koho při svých hrách potkají. Příběh o tajemném domě plném myšek a jejich dobrodružstvích vás letně naladí a možná vás i inspiruje k výrobě nového letního domečku pro látkové myšky Sama a Julii, které je možné objednat spolu s knihou.
Knihu lze objednat na: www.meander.cz
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR: Vánoční pohádky jsou dlouhá léta symbolem českých Vánoc. Generace diváků si je spojují s rodinnou pohodou, vůní cukroví a kouzlem svátečních dní. Statistiky z loňského roku sice potvrzují, že zájem o pohádky neochabuje, ale zároveň se čím dál hlasitěji ozývá kritika na adresu jejich klesající kvality. Může si česká pohádka udržet své pevné místo na vrcholu televizní zábavy, nebo čelíme postupnému úpadku tohoto kdysi zářivého žánru?