středa
17. července 2024
svátek slaví Martina
Den architektury v Plzni
© Pěstuj prostor (archiv pořadatele)



Den architektury v Plzni se ohlíží za architekturou pozdních 80. a raných 90. let

PLZEŇ: Již po deváté se v Plzni uskuteční populární Den architektury, který se koná u příležitosti oslav Světového dne architektury. Program letošního ročníku festivalu se váže k 30. výročí událostí roku 1989, které odstartovaly systémovou transformaci společnosti.

od 02.10.2019 do 06.10.2019
18:00
Autor článku: 
TZ/klapka

„Několik architektonických procházek a prohlídek, stejně jako přednáška, projekce dokumentů o architektuře i workshop pro děti a rodiče napomůže veřejnosti nově objevit urbanistické i architektonické kvality staveb z exponovaného období závěru 80. a první poloviny 90. let 20. století a poznat důsledky společenských změn v prostředí města,“ uvádí za organizátory ze spolku Pěstuj prostor dramaturg plzeňské části festivalu Petr Klíma. V programu nebude chybět komentovaná procházka, pořádaná ve spolupráci se spřátelenou iniciativou Vizuální smog v Plzni, který se zaměří na obsah i formu výkladních skříní v daném období. „Celý program je jako obvykle zdarma a pro účast na akcích není nutné se registrovat,“ doplňuje Klíma.

 

Program Dne architektury zahájí ve středu 2. října v 18 hodin – ještě před hlavní víkendovou částí – projekce vybraných rozhovorů historiků a teoretiků české architektury v čele s Rostislavem Šváchou s Josefem Pleskotem a dalšími tvůrci o architektuře 80. let 20. století v Československu. Akce se odehraje v budově ČSOB na Americké třídě 60.

 

Festivalový víkend započne v sobotu 5. října v 10 hodin před obvodní knihovnou Vinice v Hodonínské 55 urbanisticko-architektonickou procházkou po Vinicích (a Sylvánu) s architektem Markem Marovičem a sociologem Petrem Matouškem. Týž den ve 14 hodin pak před Domem látek ve Františkánské 8 odstartuje procházka Po stopách výkladní skříně, uspořádaná ve spolupráci s platformou Vizuální smog v Plzni. Aranžérka Alena Koldovská upozorní účastníky na výkladní skříně obchodů, které byly pro svoji formu obdivovány již po vzniku Československa a ani před rokem 1989 – navzdory často bizarnímu propagandistickému aranžmá – neztratily nic ze svého kouzla. Na procházku pak plynule naváže Requiem za Dům kultury. Připomínková obhlídka místa s architektem a historikem architektury Petrem Klímou zahrne komentář k návrhu, realizaci i významu jedné z někdejších dominant centra města. Posledním bodem sobotního programu se od 16:30 hodin stane již tradiční dílna pro děti i rodiče s názvem Stěhování na předměstí – navrhni si vlastní bydlení! Workshop v režii platformy Architektura pro děti aneb Město letí se odehraje v malém sálu Moving Station v Koperníkově 56.

 

Dopoledne v neděli 6. října od 10 hodin nabídne komentovanou prohlídku dvou význačných postmoderních bankovních budov – České národní banky a protější České spořitelny – s architektem a historikem architektury Petrem Klímou. Výchozím bodem bude prostranství před ČNB v Husově 10. Podobně je koncipován i odpolední program s názvem Architektura v univerzitních službách. Designérka Kateřina Klímová od 14 hodin provede veřejnost budovami Fakulty strojní ZČU a rektorátu ZČU a svůj výklad doplní o komentář ke genezi celého areálu. Prohlídka začíná před objektem Fakulty strojní v Univerzitní 22.

 

Podobně jako v loňském roce se do Dne architektury zapojila i iniciativa kolemplzne.cz. K přesunu od zastávky tramvaje č. 4, resp. č. 3 na náměstí Míru do areálu ZČU budou moci příznivci městské cyklistiky od 13:30 hodin zdarma využít sdílená kola, a to buď po předchozí registraci na kolemplzne.cz, nebo po registraci na místě. Zároveň všem existujícím uživatelům kolemplzne.cz bude v neděli 6. října 2019 k dispozici zvláštní tarif, který jim umožní se zdarma pohybovat mezi navštívenými objekty.

 

Program letošního ročníku Dne architektury uzavře v neděli v 15:30 hodin v budově Fakulty strojní ZČU architektka a historička architektury Eva Bortelová přednáškou nazvanou Podnikatelské baroko: česká rezidenční architektura po roce 1989, v níž se pokusí zachytit odraz přelomových okamžiků a transformace české ekonomiky tuzemské rezidenční architektuře.

 

Informace jsou k dispozici rovněž ve facebookové události: http://bit.ly/DA2019plzen a na webu Pěstuj prostor: http://pestujprostor.plzne.cz/den-architektury-2019/

FB událost : Po stopách výkladní skříně: https://www.facebook.com/events/431431070811535/

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení tzv. velkou mediální novelu – novelu zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.07.2024

ČR: Návštěvnost kulturních zařízení vzrostla podle předběžných údajů Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) v roce 2023 o více než deset procent oproti roku 2022 ve všech sledovaných oblastech kultury. Stále však zaostává za hodnotami roku 2019. Nejvíce se hodnotám roku 2019 blíží oblast památek, kde se návštěvnost pohybovala okolo 92 % předcovidových hodnot a meziročně vzrostla z 12,1 na 13,7 mil. návštěvníků.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Nepřehlédněte
17.07.2024

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024

ŘEHLOVICE: Kulturní centrum Řehlovice je významným místem setkávání umělců a komunity z Česka i Německa. Zaměřuje se na propojení umění a kultury prostřednictvím různých projektů, včetně divadelních produkcí, výtvarného sympozia Proudění – Strömungen a dalších kulturních akcí. Důležitým prvkem je také podpora česko-německého dialogu, který reflektuje geografické i historické souvislosti místa. S úctou k historii a snahou o zachování autentické architektury se Kulturní centrum Řehlovice, nedaleko Ústí nad Labem, stalo nejen místem inspirace, ale i tvůrčího rozvoje pro širokou veřejnost. Lenka Holíková, zakladatelka a ředitelka centra, mě provedla všemi jeho objekty v letošním nejdelším dni roku, 20. června. Po prohlídce jsme v centru vedly rozhovor nejen o tom, jak Lenka s neúnavnou energií a podporou svých spolupracovníků a dobrovolníků již 25 let proměňuje téměř zchátralý statek v oázu kreativity a kulturního dění.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Menšiny a cizinci
Články a komentáře
17.07.2024