čtvrtek
28. března 2024
svátek slaví Soňa
Den architektury v Plzni
© Pěstuj prostor (archiv pořadatele)



Den architektury v Plzni se ohlíží za architekturou pozdních 80. a raných 90. let

PLZEŇ: Již po deváté se v Plzni uskuteční populární Den architektury, který se koná u příležitosti oslav Světového dne architektury. Program letošního ročníku festivalu se váže k 30. výročí událostí roku 1989, které odstartovaly systémovou transformaci společnosti.

od 02.10.2019 do 06.10.2019
18:00
Autor článku: 
TZ/klapka

„Několik architektonických procházek a prohlídek, stejně jako přednáška, projekce dokumentů o architektuře i workshop pro děti a rodiče napomůže veřejnosti nově objevit urbanistické i architektonické kvality staveb z exponovaného období závěru 80. a první poloviny 90. let 20. století a poznat důsledky společenských změn v prostředí města,“ uvádí za organizátory ze spolku Pěstuj prostor dramaturg plzeňské části festivalu Petr Klíma. V programu nebude chybět komentovaná procházka, pořádaná ve spolupráci se spřátelenou iniciativou Vizuální smog v Plzni, který se zaměří na obsah i formu výkladních skříní v daném období. „Celý program je jako obvykle zdarma a pro účast na akcích není nutné se registrovat,“ doplňuje Klíma.

 

Program Dne architektury zahájí ve středu 2. října v 18 hodin – ještě před hlavní víkendovou částí – projekce vybraných rozhovorů historiků a teoretiků české architektury v čele s Rostislavem Šváchou s Josefem Pleskotem a dalšími tvůrci o architektuře 80. let 20. století v Československu. Akce se odehraje v budově ČSOB na Americké třídě 60.

 

Festivalový víkend započne v sobotu 5. října v 10 hodin před obvodní knihovnou Vinice v Hodonínské 55 urbanisticko-architektonickou procházkou po Vinicích (a Sylvánu) s architektem Markem Marovičem a sociologem Petrem Matouškem. Týž den ve 14 hodin pak před Domem látek ve Františkánské 8 odstartuje procházka Po stopách výkladní skříně, uspořádaná ve spolupráci s platformou Vizuální smog v Plzni. Aranžérka Alena Koldovská upozorní účastníky na výkladní skříně obchodů, které byly pro svoji formu obdivovány již po vzniku Československa a ani před rokem 1989 – navzdory často bizarnímu propagandistickému aranžmá – neztratily nic ze svého kouzla. Na procházku pak plynule naváže Requiem za Dům kultury. Připomínková obhlídka místa s architektem a historikem architektury Petrem Klímou zahrne komentář k návrhu, realizaci i významu jedné z někdejších dominant centra města. Posledním bodem sobotního programu se od 16:30 hodin stane již tradiční dílna pro děti i rodiče s názvem Stěhování na předměstí – navrhni si vlastní bydlení! Workshop v režii platformy Architektura pro děti aneb Město letí se odehraje v malém sálu Moving Station v Koperníkově 56.

 

Dopoledne v neděli 6. října od 10 hodin nabídne komentovanou prohlídku dvou význačných postmoderních bankovních budov – České národní banky a protější České spořitelny – s architektem a historikem architektury Petrem Klímou. Výchozím bodem bude prostranství před ČNB v Husově 10. Podobně je koncipován i odpolední program s názvem Architektura v univerzitních službách. Designérka Kateřina Klímová od 14 hodin provede veřejnost budovami Fakulty strojní ZČU a rektorátu ZČU a svůj výklad doplní o komentář ke genezi celého areálu. Prohlídka začíná před objektem Fakulty strojní v Univerzitní 22.

 

Podobně jako v loňském roce se do Dne architektury zapojila i iniciativa kolemplzne.cz. K přesunu od zastávky tramvaje č. 4, resp. č. 3 na náměstí Míru do areálu ZČU budou moci příznivci městské cyklistiky od 13:30 hodin zdarma využít sdílená kola, a to buď po předchozí registraci na kolemplzne.cz, nebo po registraci na místě. Zároveň všem existujícím uživatelům kolemplzne.cz bude v neděli 6. října 2019 k dispozici zvláštní tarif, který jim umožní se zdarma pohybovat mezi navštívenými objekty.

 

Program letošního ročníku Dne architektury uzavře v neděli v 15:30 hodin v budově Fakulty strojní ZČU architektka a historička architektury Eva Bortelová přednáškou nazvanou Podnikatelské baroko: česká rezidenční architektura po roce 1989, v níž se pokusí zachytit odraz přelomových okamžiků a transformace české ekonomiky tuzemské rezidenční architektuře.

 

Informace jsou k dispozici rovněž ve facebookové události: http://bit.ly/DA2019plzen a na webu Pěstuj prostor: http://pestujprostor.plzne.cz/den-architektury-2019/

FB událost : Po stopách výkladní skříně: https://www.facebook.com/events/431431070811535/

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024