ZLÍN: Pro letošní ročník festivalu Den architektury připravuje Památník Tomáše Bati ve Zlíně speciální prohlídkový den, a to v sobotu 30. 9. 2023, kdy bude otevřeno s bezplatným vstupem. Návštěvníci se mohou zúčastnit komentovaných prohlídek, při kterých uvidí nový exponát i výstavu k 90. výročí otevření Památníku. Milovníci architektury se mohou navíc těšit na doprovodný program.
Komentované prohlídky budou probíhat v každou celou hodinu; první prohlídka začne v 10:00, poslední v 15:00. Součástí interiéru jsou nově kapesní hodinky Tomáše Bati. V rámci prohlídky je ke zhlédnutí také výstava „Památník Tomáše Bati 1933-2023“, která mapuje na 70 fotografiích historii a proměny této výjimečné budovy. Autory výstavy jsou historička architektury Ladislava Horňáková a autor obnovy Památníku architekt Petr Všetečka.
Možnost rezervace volných vstupenek na konkrétní čas: bezplatný vstup 30. 9. 2023
Od 16:00 se v Infopointu Památníku uskuteční přednáška historika umění Jakuba Potůčka na téma „Anatomie české funkcionalistické architektury.“ Přednáška, která se zaměří na období 20. až 40. let, vyjde z premisy, že novou estetiku přinesl až rozvoj moderních stavebních materiálů, technologií a dílců. Právě ony totiž umožnily realizovat stavby, které dlouhou dobu zůstávaly jen těžko uskutečnitelnými sny mnoha generací architektů.
Možnost rezervace vstupenek na přednášku: Přednáška – Jakub Potůček
Na přednášku naváže v 17:00 projekce filmu představující dánského architekta a designéra Arne Jacobsena – „Arne Jacobsen's Modern Denmark“ (s českými titulky).
Možnost rezervace vstupenek na projekci: Projekce – Arne Jacobsen
Kapacita přednášky i projekce je omezena na 50 míst. Volné vstupenky na doprovodný program i komentované prohlídky se vyzvedávají v Infopointu Památníku, který se nachází ve vedlejší budově gymnázia TGM (nám. T. G. Masaryka 2734, Zlín).
Více informací na: www.pamatnikbata.eu
TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.
ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce