PRAHA: Lidé bez domova, kteří si v největších českých městech vydělávají prodejem magazínu Nový prostor, i letos před Vánocemi nabízejí kromě časopisu též knihu. Již tradičně je to soubor textů dvorního fejetonisty Nového prostoru Jana Sterna. Kniha fejetonů nese název Od ještěrů k robotům a vyšla 14. listopadu.
„Jsou to jakési Dějiny světa. Autor čtenáře provádí od druhohor až do roku 2060. Neboť krom exkurzů do historie se pokusil v závěru knihy i o prognostiku. Samozřejmě s ironií a nadsázkou sobě vlastní. Právě díky "prognostickým" fejetonům se do tituly knihy dostali i roboti, jimž patrně patří budoucnost,“ řekla ředitelka společnosti Nový prostor Dagmar Kocmánková.
Sternovy humoristické fejetony vycházejí v Novém prostoru od roku 2008. Za tu dobu jich autor připravil na tři stovky. V minulosti vyšly již tři knižní výbory (2016, 2017, 2020).
„Rozdíl je, že předchozí knihy byly sestaveny povětšinou z textů, které vyšly v časopise. Tentokrát je kniha sestavena z fejetonů psaných v drtivé většině přímo pro knižní vydání. Jen pár jich mohli čtenáři potkat na stránkách časopisu. Občas jsem opustil čistě humoristickou pozici a trochu víc si nad dějinami podumal. Jakkoli vždy s neodpovědností a lehkověrností humoristy,“ podotkl autor knihy Jan Stern.
Stejně jako v minulých letech budou lidé bez domova výhradními prodejci knihy, v knihkupectvích se k ní čtenáři nedostanou. Z každé prodané knihy získají bezdomovci polovinu ceny, tedy sto korun. To pro ně samozřejmě představuje vítaný bonus, obzvlášť před Vánoci.
„Naši prodejci bydlí většinou na ubytovnách a i je samozřejmě postihuje rozkolísání ekonomiky. Něco navíc k běžnému výdělku se jim proto bude hodit,“ uvedla Kocmánková.
Tři předchozí Sternovy knihy se prodávaly dosti dobře. V prvním případě čtenáři rozebrali náklad 3 700 výtisků, ve druhém 4 000 a ve třetím dokonce 4 500 výtisků. Vždy zhruba během jednoho roku. V úspěch věří v Novém Prostoru dle slov jeho ředitelky Dagmar Kocmánkové i tentokrát. Proto kniha opět vychází v nákladu 4 500 výtisků.
Klienti Nového prostoru prodávali v minulých letech i jiné knihy. Například knižní soubor komiksových stripů Arnošti, které v časopise již léta vycházejí, nebo výroční knihu ke dvaceti letům časopisu.
Nový prostor vychází od prosince 1999. Vznikl pod názvem Patron, od roku 2001 nese název současný. Prodávají ho bezdomovci a jiní sociálně znevýhodnění lidé. Z prodeje časopisu mají polovinu ceny (v současnosti 25 korun). Časopis se prodává v Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Olomouci, Hradci Králové, Ústí nad Labem, Českých Budějovicích, Pardubicích a v Nymburce.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.