NĚMECKO: Ve dnech 5. – 8. září se zúčastnil Dechový orchestr ZUŠ Vimperk mezinárodního festivalu EURO Musiktage v německém městě Böselu. Festival má dlouholetou tradici a letos se uskutečnil již 57. ročník. Celkem se ho zúčastnilo 36 orchestrů a souborů různého složení z 8 evropských zemí.
Dechový orchestr ZUŠ Vimperk se představil v rámci festivalu publiku v zábavním parku ve městě Thülle. Dále reprezentoval Českou republiku na večerním koncertě národů v hlavním festivalovém stanu v Böselu. Zúčastnil se také slavnostního pochodového průvodu městem a kromě toho si zkusil porovnat své schopnosti v rámci soutěže orchestrů. V té bylo celkem 8 účastníků z ČR, Německa, Polska, Ukrajiny a Holandska. Některé z těchto orchestrů byly složeny z profesionálních hudebníků. Vimperští zahráli velmi dobře a byli a získali 3. místo.
Kromě toho čekalo na mladé vimperské muzikanty ještě jedno překvapení. Tím byla speciální cena pro nejlepší mládežnický orchestr či soubor ze všech 36 účastníků, neboť se jednalo o festival věkově neomezený. Tato cena byla honorována výší 500 Euro. Účast na festivalu tak byla korunována velkými úspěchy a kromě soutěžních výsledků zanechal orchestr nezapomenutelný dojem u publika a ostatních, když po 2 dny doprovázel průvod postav ze slavného filmu Star Wars a hrál jim k tomuto účelu speciálně nacvičenou skladbu.
Dechový orchestr ZUŠ Vimperk tak opět důstojně a úspěšně reprezentoval nejen svou školu, město, ale i Jihočeský kraj a celou Českou republiku.
https://www.kraj-jihocesky.cz/dechovy-orchestr-zus-vimperk-nadchl-festival-euro-musiktage
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.