čtvrtek
2. ledna 2025
svátek slaví Karina
Pozvánka
© Zdroj: Česká centra



Debata k podcastu Jazzman vs. špioni proběhne za účasti ministra zahraničních věcí ČR

ČR: Podcast „Jazzman versus špioni. Umění jako tajná zbraň mezinárodní politiky“ odhaluje klíčové momenty, kdy kultura změnila mezinárodní vztahy. V rámci projektu proběhne také debata s odborníky a ministrem zahraničních věcí ČR, kteří se zaměří na kulturní diplomacii České republiky. Hostem on-line setkání 17. 2. v 11:00 je Tomáš Petříček, ministr zahraničních věcí ČR, který spolu s Eliškou Tomalovou, vedoucí Katedry evropských studií IMS FSV UK, Jitkou Pánek Jurkovou, ředitelkou Českého centra Brusel a politologem Petrem Drulákem pohovoří na téma kultura a image státu.

17.02.2021
11:00
Autor článku: 
Petra Jungwirthová

Debatu moderuje Filip Nerad, redaktor Českého rozhlasu. Projekt Jazzman versus špioni vznikl ve spolupráci Českých center, Institutu mezinárodních studií Univerzity Karlovy a Ústavu mezinárodních vztahů.

Právě premiérovaný podcast „Jazzman versus špioni. Umění jako tajná zbraň mezinárodní politiky“ se zabývá rolí kulturní diplomacie. V rámci projektu proběhne i veřejná debata se zaměřením na českou kulturní diplomacii.  Exkluzivním hostem únorového setkání je Tomáš Petříček, ministr zahraničních věcí ČR, pozvání do pomyslného virtuálního studia přijali také Petr Drulák z Ústavu mezinárodních vztahů, autorka podcastu Jitka Pánek Jurková, ředitelka Českého centra Brusel, a Eliška Tomalová, vedoucí Katedry evropských studií IMS FSV UK.

TOMÁŠ PETŘÍČEK, MINISTR ZAHRANIČNÍCH VĚCÍ ČR:

„Málokdo si možná uvědomuje, co se skrývá pod ‚kulturní diplomacií‘ a že ji máme denně kolem sebe. Pro každý národ, pro každou zemi je to možnost, jak se představit světu, jak vyprávět své příběhy. Záměr realizovat tematický podcast je skvělou příležitostí, jak ukázat sílu kultury a vědy, které ovlivňují i mezinárodní vztahy. Jsou to totiž i naši herci, režiséři, zpěváci či vědci, kdo dělají výbornou reklamu Česku ve světě. I díky nim je leckde naše zahraniční politika o něco snazší.“

JITKA PÁNEK JURKOVÁ, ŘEDITELKA ČESKÉHO CENTRA BRUSEL:

„Podcast se v pěti dílech zabývá příběhy, které o sobě státy skrze kultury vyprávějí, praxí kulturní diplomacie a změnami, které pro umění v diplomacii přinesla pandemie. Zaměřujeme se ale samozřejmě také na českou kulturní diplomacii, její ambice a vyhlídky. Těším se na debatu s širokým publikem o tom, co od české kultury v mezinárodních vztazích očekává.“

V debatě padnou otázky typu „Co v mezinárodních vztazích zmůže měkká síla?“ „Dokáže Česká republika využívat svého potenciálu v oblasti kulturní diplomacie?“ „Jaké jsou trendy veřejné a kulturní diplomacie a jak je ovlivnila pandemie?“ Moderace únorového setkání se ujal Filip Nerad, redaktor Českého rozhlasu. Debatu organizují Česká centra, Institut mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a Ústav mezinárodních vztahů.

 

Informace o debatě:

Kultura, věda a image státu: Veřejná a kulturní diplomacie ČR“, se uskuteční v živém vysílání ve středu 17. 2. 2021 od 11:00 na FB Českých center a partnerů.

FB událost: https://www.facebook.com/events/2757739541154357.

Své otázky můžete klást nyní i během živého vysílání prostřednictvím aplikace Slido zde: https://www.sli.do/JazzmanVersusSpioni
 

Diskuze doprovází nový podcastový projekt Českých center, Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a Ústavu mezinárodních vztahů „Jazzman versus špioni: Umění jako tajná zbraň mezinárodní politiky“, jehož již publikované díly si můžete poslechnout zde:

Spotify: https://bit.ly/JazzmanVersusSpioni  

Apple Podcasts: http://bit.ly/JazzmanVersusSpioni-ApplePodcasts 

Google Podcasts: http://bit.ly/JazzmanVersusSpioni-GooglePodcasts

 

ČESKÁ CENTRA


Česká centra (ČC), příspěvková organizace Ministerstva zahraničních věcí ČR, jsou stěžejním nástrojem veřejné diplomacie zahraniční politiky České republiky a posilují dobré jméno ČR ve světě. Jakožto kulturní institut jsou členem sítě zahraničních evropských kulturních institutů – EUNIC. Prezentují naši zemi v široké škále kulturních a společenských oblastí: od umění přes kreativní průmysly až po propagaci úspěchů české vědy a inovací. Věnují se výuce češtiny v zahraničí. Zapojují se do mezinárodních projektů a slouží jako platforma pro rozvoj mezinárodního kulturního dialogu. V současnosti působí v zahraničí celkem 25 poboček na 3 kontinentech – kromě Českých center spravují také Český dům v Moskvě, Jeruzalémě a Bratislavě.  www:czechcentres.cz                                                                                                                    

 

INSTITUT MEZINÁRODNÍCH STUDIÍ


Institut mezinárodních studií (IMS) je součástí Fakulty sociálních věd UK. Institut nabízí bakalářské, magisterské a doktorské studijní programy zaměřené na teritoriální studia a moderní dějiny. Jeho vědečtí pracovníci a studenti se zabývají především vnitřním, mezinárodně provázaným kulturněhistorickým, socioekonomickým a politickým vývojem Severní Ameriky, Evropy (včetně Evropské unie) a postsovětského prostoru/Eurasie. Pozornost je na IMS věnována moderním dějinám stejně jako aktuálním politickým a společenským otázkám. Institut mezinárodních studií je od svého založení v roce 1994 významnou součástí mezinárodní akademické obce. IMS byl prvním nositelem Jean Monet Centre of Excellence v postkomunistické Evropě a v České republice je dosud jediným koordinátorem prestižního programu Erasmus Mundus (European Poiltics and Society).  www: ims.fsv.cuni.cz

 

ÚSTAV  MEZINÁRODNÍCH VZTAHŮ


Ústav mezinárodních vztahů (ÚMV) je nezávislá výzkumná instituce vytvářející spojnici mezi akademickým světem, veřejností a mezinárodně-politickou praxí. ÚMV zajišťuje aktivity spojené s výzkumem mezinárodních vztahů, napomáhá při formulaci a provádění zahraniční politiky České republiky a zvyšuje veřejné povědomí o problematice mezinárodních vztahů. Ročně vydává desítky špičkových vědeckých publikací, organizuje mezinárodní konference (např. Czernin Security Forum či Prague European Summit) a jeho výzkumnice a výzkumníci se v médiích pravidelně vyjadřují k aktuálnímu dění na poli zahraniční politiky, mezinárodních vztahů a bezpečnosti.  https://iir.cz/

Mohlo by vás také zajímat...

TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Co se děje
31.12.2024

ČR: Čtyřiatřicátý ročník Adventních koncertů České televize doteď diváci podpořili částkou 23 557 196 korun. Ty si mezi sebe rovným dílem rozdělí čtyři vybrané neziskové organizace. Letošní ročník byl unikátní i tím, že se koncerty poprvé konaly i mimo Prahu.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
30.12.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.

Celá ČR, zahraničí
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Články a komentáře
25.12.2024

ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.

Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.

Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!

Vaše redakce

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
EDITORIAL
22.12.2024