pátek
13. září 2024
svátek slaví Lubor
Pozvánka
© Zdroj: Česká centra



Debata k podcastu Jazzman vs. špioni proběhne za účasti ministra zahraničních věcí ČR

ČR: Podcast „Jazzman versus špioni. Umění jako tajná zbraň mezinárodní politiky“ odhaluje klíčové momenty, kdy kultura změnila mezinárodní vztahy. V rámci projektu proběhne také debata s odborníky a ministrem zahraničních věcí ČR, kteří se zaměří na kulturní diplomacii České republiky. Hostem on-line setkání 17. 2. v 11:00 je Tomáš Petříček, ministr zahraničních věcí ČR, který spolu s Eliškou Tomalovou, vedoucí Katedry evropských studií IMS FSV UK, Jitkou Pánek Jurkovou, ředitelkou Českého centra Brusel a politologem Petrem Drulákem pohovoří na téma kultura a image státu.

17.02.2021
11:00
Autor článku: 
Petra Jungwirthová

Debatu moderuje Filip Nerad, redaktor Českého rozhlasu. Projekt Jazzman versus špioni vznikl ve spolupráci Českých center, Institutu mezinárodních studií Univerzity Karlovy a Ústavu mezinárodních vztahů.

Právě premiérovaný podcast „Jazzman versus špioni. Umění jako tajná zbraň mezinárodní politiky“ se zabývá rolí kulturní diplomacie. V rámci projektu proběhne i veřejná debata se zaměřením na českou kulturní diplomacii.  Exkluzivním hostem únorového setkání je Tomáš Petříček, ministr zahraničních věcí ČR, pozvání do pomyslného virtuálního studia přijali také Petr Drulák z Ústavu mezinárodních vztahů, autorka podcastu Jitka Pánek Jurková, ředitelka Českého centra Brusel, a Eliška Tomalová, vedoucí Katedry evropských studií IMS FSV UK.

TOMÁŠ PETŘÍČEK, MINISTR ZAHRANIČNÍCH VĚCÍ ČR:

„Málokdo si možná uvědomuje, co se skrývá pod ‚kulturní diplomacií‘ a že ji máme denně kolem sebe. Pro každý národ, pro každou zemi je to možnost, jak se představit světu, jak vyprávět své příběhy. Záměr realizovat tematický podcast je skvělou příležitostí, jak ukázat sílu kultury a vědy, které ovlivňují i mezinárodní vztahy. Jsou to totiž i naši herci, režiséři, zpěváci či vědci, kdo dělají výbornou reklamu Česku ve světě. I díky nim je leckde naše zahraniční politika o něco snazší.“

JITKA PÁNEK JURKOVÁ, ŘEDITELKA ČESKÉHO CENTRA BRUSEL:

„Podcast se v pěti dílech zabývá příběhy, které o sobě státy skrze kultury vyprávějí, praxí kulturní diplomacie a změnami, které pro umění v diplomacii přinesla pandemie. Zaměřujeme se ale samozřejmě také na českou kulturní diplomacii, její ambice a vyhlídky. Těším se na debatu s širokým publikem o tom, co od české kultury v mezinárodních vztazích očekává.“

V debatě padnou otázky typu „Co v mezinárodních vztazích zmůže měkká síla?“ „Dokáže Česká republika využívat svého potenciálu v oblasti kulturní diplomacie?“ „Jaké jsou trendy veřejné a kulturní diplomacie a jak je ovlivnila pandemie?“ Moderace únorového setkání se ujal Filip Nerad, redaktor Českého rozhlasu. Debatu organizují Česká centra, Institut mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a Ústav mezinárodních vztahů.

 

Informace o debatě:

Kultura, věda a image státu: Veřejná a kulturní diplomacie ČR“, se uskuteční v živém vysílání ve středu 17. 2. 2021 od 11:00 na FB Českých center a partnerů.

FB událost: https://www.facebook.com/events/2757739541154357.

Své otázky můžete klást nyní i během živého vysílání prostřednictvím aplikace Slido zde: https://www.sli.do/JazzmanVersusSpioni
 

Diskuze doprovází nový podcastový projekt Českých center, Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a Ústavu mezinárodních vztahů „Jazzman versus špioni: Umění jako tajná zbraň mezinárodní politiky“, jehož již publikované díly si můžete poslechnout zde:

Spotify: https://bit.ly/JazzmanVersusSpioni  

Apple Podcasts: http://bit.ly/JazzmanVersusSpioni-ApplePodcasts 

Google Podcasts: http://bit.ly/JazzmanVersusSpioni-GooglePodcasts

 

ČESKÁ CENTRA


Česká centra (ČC), příspěvková organizace Ministerstva zahraničních věcí ČR, jsou stěžejním nástrojem veřejné diplomacie zahraniční politiky České republiky a posilují dobré jméno ČR ve světě. Jakožto kulturní institut jsou členem sítě zahraničních evropských kulturních institutů – EUNIC. Prezentují naši zemi v široké škále kulturních a společenských oblastí: od umění přes kreativní průmysly až po propagaci úspěchů české vědy a inovací. Věnují se výuce češtiny v zahraničí. Zapojují se do mezinárodních projektů a slouží jako platforma pro rozvoj mezinárodního kulturního dialogu. V současnosti působí v zahraničí celkem 25 poboček na 3 kontinentech – kromě Českých center spravují také Český dům v Moskvě, Jeruzalémě a Bratislavě.  www:czechcentres.cz                                                                                                                    

 

INSTITUT MEZINÁRODNÍCH STUDIÍ


Institut mezinárodních studií (IMS) je součástí Fakulty sociálních věd UK. Institut nabízí bakalářské, magisterské a doktorské studijní programy zaměřené na teritoriální studia a moderní dějiny. Jeho vědečtí pracovníci a studenti se zabývají především vnitřním, mezinárodně provázaným kulturněhistorickým, socioekonomickým a politickým vývojem Severní Ameriky, Evropy (včetně Evropské unie) a postsovětského prostoru/Eurasie. Pozornost je na IMS věnována moderním dějinám stejně jako aktuálním politickým a společenským otázkám. Institut mezinárodních studií je od svého založení v roce 1994 významnou součástí mezinárodní akademické obce. IMS byl prvním nositelem Jean Monet Centre of Excellence v postkomunistické Evropě a v České republice je dosud jediným koordinátorem prestižního programu Erasmus Mundus (European Poiltics and Society).  www: ims.fsv.cuni.cz

 

ÚSTAV  MEZINÁRODNÍCH VZTAHŮ


Ústav mezinárodních vztahů (ÚMV) je nezávislá výzkumná instituce vytvářející spojnici mezi akademickým světem, veřejností a mezinárodně-politickou praxí. ÚMV zajišťuje aktivity spojené s výzkumem mezinárodních vztahů, napomáhá při formulaci a provádění zahraniční politiky České republiky a zvyšuje veřejné povědomí o problematice mezinárodních vztahů. Ročně vydává desítky špičkových vědeckých publikací, organizuje mezinárodní konference (např. Czernin Security Forum či Prague European Summit) a jeho výzkumnice a výzkumníci se v médiích pravidelně vyjadřují k aktuálnímu dění na poli zahraniční politiky, mezinárodních vztahů a bezpečnosti.  https://iir.cz/

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: O výběru kandidáta na Oscara za Českou republiku v kategorii Nejlepší zahraniční film každoročně hlasují členové České filmové a televizní akademie (ČFTA), která stojí i za udílením cen Český lev. Do boje o prestižní cenu 97. ročníku americké Akademie filmového umění a věd akademici vybrali film Vlny scenáristy a režiséra Jiřího Mádla. Dobové drama připomíná události osudného roku 1968, kdy Československo začala v rámci „bratrské pomoci“ okupovat vojska Varšavské smlouvy. Film je inspirován skutečným příběhem skupiny novinářů Redakce mezinárodního života Československého rozhlasu a jejich odhodláním přinášet nezávislé zprávy za každou cenu. Ve světové premiéře byl snímek uveden na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary. Do kin oficiálně vstoupil 15. srpna, kde jej prozatím zhlédlo přes 350 tisíc diváků.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Nepřehlédněte
11.09.2024

OSTRAVA: Ve čtvrtek 5. září byla na Slezskoostravském hradě otevřena nová dlouhodobá výstava nacházející se ve sklepních prostorech. Země na obzoru!!! aneb Jak slezskoostravské uhlí dobývalo Arktidu zavede návštěvníky do světa jednoho z nejvýraznějších šlechticů 19. století – Johanna Nepomuka hraběte Wilczka.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
11.09.2024

ČR: Pokáč přes letní sezónu nezahálel, byť měl plný koncertní kalendář, založil Pokáčovo nadační fond a ve spolupráci s neziskovou organizací Znesnáze21 odstartoval projekt Hudba je pro všechny, prostřednictvím kterého podporuje rozvoj mladých talentů a hradí jim hudební vzdělání. Nyní už však přichází s novou tvorbou a singlem Solitaire, v němž upozorňuje, že život občas není až tak fér. Videoklip přináší typický osobitý humor a nadhled. Pokáč navazuje na úspěšnou spolupráci s producentem Johnym Rainbow a režisérem Jakubem Mahdalem. Píseň vychází u RedHead Records a od 6. září je k dispozici na všech streamovacích platformách i YouToube.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Hudba
Co se děje
11.09.2024

ČR: Ve čtvrtek, 5. září 2024, zveřejnila na své tiskové konferenci Herecká asociace nominace na divadelní Cenu Thálie 2024.  Herečka Divadla Drak – Edita Dohnálková Valášek – byl vybrána odbornou porotou mezi nominované pro obor Loutkové divadlo za svůj mimořádný herecký výkon v roli Bohdanky v inscenaci Divadla Drak Sedmero krkavců.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
10.09.2024