PRAHA: Muzeum hlavního města Prahy slavnostně otevře netradiční expozici umožňující poznat svět architektonických či uměleckých slohů hmatovým vnímáním. Není však určena pouze pro nevidomé a slabozraké, ale i pro běžné návštěvníky, kterým může zážitek z jiného způsobu vnímání hmoty otevřít nový pohled. Všichni tak dostanou jedinečnou možnost doslova si "ohmatat" románský a gotický sloh.
Podle posledních informací Světové zdravotnické organizace WHO žije ve světě 198 milionů zrakově postižených. V České republice je podle informací Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých (SONS) evidováno více než 12 000 takto postižených osob. Všem těmto našim spoluobčanům je obvykle odepřena možnost vnímat krásu uměleckých děl, architektury a uměleckých řemesel zrakem.
Klasické muzejní a galerijní expozice osobám zrakově handicapovaným nevyhovuj, ale již od začátku 90. let minulého století jsou systematicky rozvíjeny snahy zpřístupnit výtvarné umění prostřednictvím hmatových výstav. Právě v Muzeu hlavního města Prahy proběhla s velkým ohlasem v loňském roce hmatová výstava o pravěké keramice "Začalo to hrudkou hlíny", která následovala po úspěšné výstavě "Šaty dělaj´pračlověka". Muzeum se tak zapojilo do projektu "Díváme se rukama" a plánuje několik výstav tematicky zaměřených na archeologii a rozšiřuje výstavní činnost pro zrakově handicapované spoluobčany o témata historická u uměleckohistorická.
Návštěvníci se v expozici Slabikář návštěvníků památek - sloh románský a gotický seznámí s typickými stavbami románského a gotického období. Vystaveny jsou modely půdorysů, celých staveb i detailů: jedná se o stavby, které dosud existují nebo existovaly v minulosti. Zachyceny jsou konkrétní objekty, které dnešní Praha zdědila po předcích. Některé se zachovaly dodnes, jiné byly přestavěny nebo zbořeny, a poznáváme je již jen z fragmentů. To však nemění nic na významu, které měly pro dějiny architektury.
Expozice obsahuje, vzhledem k možnostem hmatového vnímání návštěvníků, deset modelů a dvě ukázky typických materiálů. Pražskou sakrální architekturu zastupují trojrozměrné modely konkrétních budov, dále modely typických architektonických prvků, plastické reliéfní modely půdorysů z durafolové fólie, dále ukázky stavebního kamene. Výstavní prostor doplní panely s nákresy románských a gotických architektonických prvků. Jednotlivé exponáty, umístěné v samostatných výstavních stolech s vodící lištou tak, jak to vyžadují pravidla hmatových výstav, doprovází popisky v Braillově písmu a k dispozici je i rozšířený komentář zvukového průvodce, doplněný chorálovou hudbou souboru Schola Gregoriana Pragensis.
Nová stálá expozice bude slavnostně otevřena 3. listopadu 2009 v hlavní budově Muzea hlavního města Prahy, Na Poříčí 52, Praha 8.
Více informací naleznete v odkazu zde.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.