středa
26. června 2024
svátek slaví Adriana
Czech Ensemble Baroque
© Tino Kratochvíl



Czech Ensemble Baroque zahájí cyklus Stará hudba FOK

PRAHA: Proslulý cyklus koncertů FOK s názvem Stará hudba zahájí 10. října v kostele sv. Šimona a Judy dirigent Roman Válek se svým souborem Czech Ensemble Baroque. Na programu je suita „Znějící zeměpis“, sestavená především z hudby Georga Philippa Telemanna, ale i dalších autorů.

10.10.2023
19:30 - 21:15
Autor článku: 
FOK

„Pokud je některý z vrcholně barokních autorů opravdovým syntetikem, je to právě Telemann. Suita z jeho orchestrální i vokální hudby obsahuje snad všechny zajímavé evropské národní styly včetně exotiky a folkloru, dokonce i malou exkurzi do barokní Ameriky. Tato pravá barokní world music bude konfrontována s vokálními madrigaly, které už v období renesance poukázaly na pestrost a krásu hudebních stylů napříč Evropou,“ nechal se slyšet Roman Válek.

Suitu „Znějící zeměpis“ nesestavil Telemann, ale v roce 1959 muzikolog Adolf Hoffmann z různých částí skladeb Telemanna a dalších barokních autorů, např. Claudia Monteverdiho či Heinricha Schütze. Tato metoda není nijak v rozporu s dřívějším způsobem komponování. Jednotlivé skladby cyklu odkazují na národní povahy většiny evropských národů. V několika částech se však s hudbou přesuneme do exotičtějších koutů světa, například k řece Mississippi.

Soubor Czech Ensemble Baroque, zabývající se stylovou interpretací děl starších slohových období v autentické interpretaci na dobové nástroje, založil dirigent Roman Válek roku 1998. Soubor má tři složky: orchestr, vokální ansámbl a sólisty. Dramaturgie tělesa zasahuje do všech žánrů zejména baroka a klasicismu.

Další koncerty cyklu Stará hudba FOK nabídnou ansámbly, jako je Radio Antiqua, polské Trio Orkiestra Historyczna, Capella Mariana, a sólisty Andrease Scholla či Erika Bosgraafa. Speciálním velikonočním programem budou gruzínské duchovní zpěvy mužského sboru Shvidkatsa.

Slovo dramaturga Martina Rudovského

„Johann Sebastian Bach v jednom dobovém dokumentu charakterizuje hudební žánry v Německu a jejich zdroje z Itálie, Francie, Anglie a Polska. Vystihuje tak kosmopolitní charakter hudebního života první poloviny 18. století, jenž dostal označení „smíšený vkus“. A je to především Georg Philipp Telemann, který dokonale naplňuje ideál smíšeného vkusu a svou hudbou spojuje celou Evropu. Czech Ensemble Baroque s Romanem Válkem v čele k tomu přidají pár madrigalů, aby byla předehra k sezóně plné hostů z celého světa – od Bosny a Gruzie po Brazílii a Argentinu – ještě mocnější. Vždyť o vzájemné porozumění se musíme pokoušet zas a znovu.“

 

Program

 

CZECH ENSEMBLE BAROQUE 10. října 2023 od 19:30, kostel sv. Šimona a Judy

 

ADOLF HOFFMANN

Znějící zeměpis, suita

GEORG PHILIPP TELEMANN

CLAUDIO MONTEVERDI

HEINRICH SCHÜTZ

THOMAS VAUTOR

THOMAS MORLEY

HANS LEO HASSLER

JACOB ARCADELT

ORLANDO DI LASSO

 

Pavla RADOSTOVÁ, Tereza VÁLKOVÁ | soprán

Martin PTÁČEK | alt

Jakub KUBÍN | tenor

Jiří Miroslav PROCHÁZKA | bas

CZECH ENSEMBLE BAROQUE

Roman VÁLEK | dirigent

Vstupenky: https://www.fok.cz/cs/czech-ensemble-baroque

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Pavly Evjákové za Městské divadlo Zlín.

Celá ČR, Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Soutěže a festivaly
Články a komentáře
26.06.2024

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj zahájil největší investici do kultury, a to dlouho očekávanou revitalizaci objektu bývalých Vrbenského kasáren, která se promění na novou muzejní budovu sloužící pro vědecké i kulturní účely. Stavební práce budou stát 341 milionů korun.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky, Vzdělávání
Co se děje
25.06.2024

ČR: V nejnovějším průzkumu Vnímání veřejné služby hodnotí diváci Českou televizi jako důvěryhodnou, objektivní a vyváženou. Ve všech sledovaných bodech navíc došlo k nárůstu hodnocení. Největší pozitivní změnu, o pět procentních bodů, zaznamenala ČT u dotazu, zda předkládá divákům pravdivý a nezkreslený obraz skutečnosti kolem nás. Úspěch zaznamenala veřejnoprávní televize i na mezinárodním poli, podle výzkumu Digital News Report patří Česká televize společně s Českým rozhlasem mezi nejdůvěryhodnější tuzemská média.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
26.06.2024

ČESKÝ TĚŠÍN: Přijměte pozvání na akci Vivat Prochaska!, která se uskuteční v sobotu 22. června od 10 do 17 h v Historické budově v Českém Těšíně. Akce je připraveno ke 195. výročí narození Karla II. Albina Prochasky, majitele Prochaskovy tiskárny v Těšíně. V bohatém doprovodném programu si jistě najdou své malí i velcí návštěvníci. Mohou si například vyzkoušet psaní brkem a inkoustem, jak se tiskne z výšky i hloubky, výrobu mramorovaného papíru, zúčastnit se besedy se spisovatelem Tomášem Němečkem nebo výtvarné dílny a spoustu dalšího. Nebude chybět ani čerstvě pražená káva. Podrobnější program zde https://www.muzeumct.cz/aktuality/911-vivat-prochaska-22-6-2024.

Moravskoslezský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
21.06.2024