sobota
30. listopadu 2024
svátek slaví Ondřej



Cyklus přednášek

Autor článku: 
luk
ČESKÉ BUDĚJOVICE: Českobudějovický Národní památkový ústav zahájil 20. září již 9. přednáškový cyklus zaměřený na dokumentaci, výzkum a ochranu památek. 4. října 2010 Mgr. Jarmila Hansová Zámek Hluboká v proměnách staletí Zámek Hluboká je veřejnosti znám především v podobě po negotické přestavbě v pol. 19. století. Jeho stavební historie je ale mnohem starší a bohatě dokumentovaná historickými vyobrazeními a písemnými prameny, s nimiž posluchače seznámí pracovnice NPÚ Jarmila Hansová. 18. října 2010 Mgr. Lukáš Reitinger Český Krumlov a zkáza Vítkovců 1277 V přednášce bude historik Lukáš Reitinger referovat na základě aktuálního výzkumu písemných pramenů o dramatických událostech souvisejících se vzpourou jihočeských Vítkovců, vedených Závišem z Falkenštejna, proti českému králi Přemyslu Otakarovi II. 1. listopadu 2010 PhDr. Eliška Fučíková, CSc. Hans von Aachen, malíř na evropských dvorech O životě a díle dvorního malíře císaře Rudolfa II. Hanse von Aachena promluví přední znalkyně jeho díla a kurátorka právě probíhající evropské výstavy Eliška Fučíková. 15. listopadu 2009 Pavel Jerie Restaurování chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře patří k nejskvělejším gotickým architekturám v Čechách. V posledních letech probíhá detailní restaurování jeho fasády včetně všech architektonických článků a sochařské výzdoby. O průběhu těchto prací bude referovat bývalý generální ředitel Národního památkového ústavu Pavel Jerie. 29. listopadu 2010 Petr Růžička Rekonstrukce středověkých stavebních strojů Tesařský mistr Petr Růžička se dlouhodobě věnuje výzkumu středověkých stavebních strojů a postupů a sám se svým týmem tyto stroje na základě historických pramenů rekonstruuje a používá v praxi. Mezi jeho nejznámější realizace patří výroba středověkého stavebního jeřábu, který byl i úspěšně vyzkoušen mimo jiné na Pražském hradě na hradě Točníku. 13. prosince 2010 Mgr. Petr Pavelec, Mgr. Zuzana Vaverková Zámek Kratochvíle – umění a život v renesančních interiérech Na zámku Kratochvíle probíhá již třetím rokem projekt s názvem Renesance renesance, jehož cílem je kompletní restaurování renesanční vily včetně její umělecké výzdoby a instalace interiérů, která má připomenout tamní život posledních Rožmberků. O postupu projektu těsně před dokončením bude referovat ředitel jihočeského Památkového ústavu Petr Pavelec a autorka interiérových instalací Zuzana Vaverková. *** Více informací naleznete na webových stránkách www.npu-cb.eu

Mohlo by vás také zajímat...

ZAHRANIČÍ-ČR: Nejen v Británii byl vnímán jako vůdčí osobnost a symbol odporu demokracie a liberalismu proti nacistické a později i komunistické rozpínavosti. Winston Churchill byl jednou z největších postav 20. století. Pojďme si ji ve stručnosti připomenout.
 

Celá ČR, zahraničí
Ostatní, Památky
Co se děje
30.11.2024

FRÝDLANT NAD OSTRAVICÍ: Pekař z Janovic, kožedělní tvůrci z Metylovic nebo třeba tradiční papírnictví z Frýdlantu nad Ostravicí. Beskydy jsou plné zajímavých podnikatelských příběhů, a proto se zástupci beskydských obcí rozhodli představit desítku vybraných podnikatelů. Příběhy a fotografie vycházely během léta na webu www.progresko.cz a nyní vyšly také ve fyzické podobě Diáře podnikatele.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Lidová kultura, Vzdělávání
Co se děje
27.11.2024

ČR: Jedna z nejdéle fungujících veřejných sbírek v Česku započala svou činnost v roce 1991. Od té doby rozdělila mezi neziskové organizace více než 299 milionů korun. Loňský ročník byl zatím nejúspěšnější, podařilo se vybrat téměř 23 milionů. Všechny čtyři koncerty odvysílá program ČT1 vždy v neděli od 17:30. Letos poprvé koncerty zamíří i do regionů.

Celá ČR
Hudba, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.11.2024

SEMILY: Zcela zaplněná Pojizerská galerie se koncertem a následnou komentovanou prohlídkou rozloučila s výstavou 2 x 100 = Jiří Šlitr a Jiří Bažant. Na koncertě vystoupili Bohuslav a Eva Lédlovi a pěvecký sbor Jizeran pod vedením Jiřího Kurfiřta a za doprovodu bubeníka Roberta Tomáše. Zazněly písně obou jubilantů, Jiřího Šlitra i semilského rodáka Jiřího Bažanta, oběma by letos bylo sto let. Na závěr se rozezněly skladby ze slavného muzikálu Starci na chmelu, na kterém se Jiří Bažant skladatelsky významnou měrou podílel. Se sborem si zazpívali i přítomní hosté, mezi jinými i synovec Jiřího Bažanta Jakub, významný sportovní komentátor. Na konec si mohli návštěvníci projít končící výstavu s odborným komentářem spoluautora výstavy Jaroslava Vávry. Samotnou výstavu navštívilo za dva měsíce i několik set studentů především z místních škol, pro které byla obě jména na počátku velkou neznámou, což se snad po návštěvě semilského muzea změnilo.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Co se děje
25.11.2024