pondělí
13. ledna 2025
svátek slaví Edita
Logo
© Archiv MK



ČR se stane členem dohody o kulturních stezkách Rady Evropy

ČR-ZAHRANIČÍ: Česká republika se stane plnohodnotným signatářem Parciální dohody o kulturních stezkách rady Evropy (EPA). Návrh ministra kultury Martina Baxy dne 14. 6. 2023 schválila na zasedání Vláda ČR.

Autor článku: 
tiskový odbor MK

V roce 2010 Výbor ministrů Rady Evropy uzavřel Rozšířenou dílčí dohodu o kulturních trasách, která má umožnit užší spolupráci mezi státy, jež mají na rozvoji kulturních tras mimořádný zájem. Důvodem pro předložení materiálu vládě byla skutečnost, že má-li ČR plně benefitovat z kulturních stezek Rady Evropy a případně sama navrhovat nové, je třeba, aby přistoupila k EPA. Českou republikou v současnosti prochází 11 certifikovaných kulturních stezek Rady Evropy a akt přistoupení ČR do Rozšířené parciální dohody o kulturních stezkách (EPA) výrazně posílí příspěvek České republiky ke společnému evropskému kulturnímu dědictví i její pozici v Radě Evropy. „Kulturní stezky jsou skvělou příležitostí ke kulturní spolupráci. Jsou důležité pro turistický ruch i pro sdílení kulturních témat a kulturního dědictví. České i moravské regiony o tento projekt mají velký zájem, protože pomáhá jejich dalšímu rozvoji,“ uvedl ministr Baxa. 

Kulturní stezky Rady Evropy se poprvé představily v roce 1987, kdy cesta napříč časem a prostorem vyjadřovala myšlenku sdílení společného kulturního dědictví a etických hodnot evropských států. O jejich další propagaci usilují Evropská komise, Evropský parlament, členské státy a Rada Evropy. Jako první vznikla stezka Poutnických tras do Santiaga de Compostela, která se později stala modelem pro vytváření dalších kulturních stezek a souvisejících služeb v oblasti cestovního ruchu. V roce 1998 vznikl Evropský institut kulturních stezek v Lucembursku, který zkoumá nové projekty, monitoruje aktivity v této oblasti, koordinuje aktivity partnerských organizací a archivuje informační dokumenty. Každý projekt kulturní stezky musí naplňovat sérii kritérií a musí být zaměřen na evropské téma vyprávějící v průběhu cesty příběh založený na zvoleném tématu. Každé téma je nutné řešit v řadě spolupracujících projektů zahrnujících definované prioritní oblasti. Proces spolupráce na společném tématu představuje jeden z nejdůležitějších pilířů programu Kulturní stezky. Důležitým krokem je vytvoření evropské sítě s právním statutem, který by spojoval lokality a klíčové subjekty (stakeholdery), a to buď ve formě sdružení, nebo federace sdružení. Musí se jednat o multidisciplinární síť členů pocházejících nejméně ze tří členských států Rady Evropy. Výkonným orgánem Rady Evropy v rámci programu je Evropský institut kulturních stezek se sídlem v Lucembursku.

EPA spadá pod direktivu Rady Evropy, která rozhoduje o strategii programu a uděluje certifikaci „Kulturní stezka Rady Evropy“. Je otevřena členským a nečlenským státům Rady Evropy a jejím cílem je poskytovat politickou podporu národním, regionálním a místním iniciativám. Signatáři je v současné době 37 států. V lednu roku 2023 bylo v rámci projektu k dispozici 45 certifikovaných kulturních stezek. Česká republika jako možný signatář již participuje na svém území na 11 z nich (Evropské Mozartovy stezky, Evropská stezka židovského dědictví, Evropská stezka cisterciáckých opatství, Evropská stezka historických termálních měst, Cíl Napoleon, Evropská stezka průmyslového dědictví, Stezka železné opony, Stezka osvobození Evropa, Stezky reformace, Stezka historických kaváren a Cyrilometodějská stezka).

Posledně jmenovaná Cyrilometodějská stezka je z pohledu České republiky unikátní. „Představuje soubor tras zaměřených na putování po stopách svatých Cyrila a Metoděje a jejich následovníků. Sdružuje místa, památky, kulturní instituce a turistické atrakce napříč propojenými zeměmi střední, východní a jižní Evropy. Nejen, že jako první získala v České republice certifikaci, ale je i první stezkou v historii certifikovaných stezek Rady Evropy, která je zaměřená na slovanské kulturní dědictví,“ uvedl ministr Baxa.  Poutní trasy Cyrilometodějské stezky jsou určeny nejen poutníkům, ale všem, kteří chtějí poodhalit tajemství evropské kulturní identity a cyrilometodějský odkaz, v němž se snoubí moudrost jazyka, řád zákona a úcta k druhým. Poutní trasy jsou navrženy tak, aby propojovaly poutní místa a zároveň přinášely informace o kulturním dědictví raného středověku.

Každý členský stát Rady Evropy může být členem EPA, pokud uhradí každoroční členský příspěvek, který se počítá podle HDP a velikosti příslušného státu. Pro Českou republiku byl stanoven příspěvek ve výši 8. 500,- Eur.

Výhodou členství je např. účast na výročních zasedáních správní rady EPA s hlasovacím právem v záležitostech týkajících se certifikace kulturních stezek; příležitost k politické podpoře certifikovaných a kandidátských stezek na národní úrovni; příležitost požádat o zvláštní pomoc pro projekty národního zájmu; pomoc odvětvím kultury a cestovního ruchu tvrdě zasažených koronavirovou krizí, podpora zaměstnanosti, příliv know-how a nové možnosti sdílení dobré praxe s dalšími mezinárodními členy, export dobrého jména ČR v zahraničí a další.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Odborné studie a recenze
09.01.2025

ČR: Dovolujeme si vás upozornit na dva dotační programy, které vyhlásilo Ministerstvo kultury ČR na rok 2025.

Havarijní program na rok 2025 a Program péče o vesnické památkové rezervace, vesnické památkové zóny a krajinné památkové zóny

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Ostatní, Památky
Co se děje
09.01.2025

ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace. 

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
09.01.2025

ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Lidová kultura
Co se děje
07.01.2025