sobota
27. července 2024
svátek slaví Věroslav
Lenka Lázňovská, ředitelka NIPOS
© Ivo Mičkal



Co vaší instituci přinesly prostředky z Národního plánu obnovy? Otázka pro Lenku Lázňovskou, ředitelku NIPOS.

ČR: Zapojit se do programu byla pro nás velká výzva. Část, která se týká mobility, je totiž primárně určená profesionálům v kultuře a my pracujeme v oblasti amatérského umění. Pak jsme si ale uvědomili, že lidé, kteří připravují jednotlivce i tělesa, jsou profesionálové. Patří sem učitelé základních uměleckých škol, sbormistři, choreografové, lektoři a porotci jednotlivých oborů. Navíc chceme zapojit studenty středních a vysokých uměleckých škol, tedy budoucí profesionály. Program byl v původním zadání zaměřen na restart kultury v pocovidové době. Určitě kultura byla jedním z nejvíce postižených odvětví. Rozhodli jsme se proto, že vyhovíme zadání v plném rozsahu (tedy profesionálové + restart).

Vymysleli jsme projekt o třech částech. První část zahrnuje odborná kolokvia ve třech oborech, přičemž každý z nich má jiné zadání.

Autor článku: 
Lenka Lázňovská / redakce Místní kultury

Současný (scénický) tanec se musí vypořádat s aktuálním problémem. Do přehlídkového systému /krajská kola + celostátní přehlídka mládeže a dospělých v Jablonci n. N/ se přestaly hlásit dospělé (to je složené z dospělých) taneční skupiny. Nepřestávají pracovat, ale nemají chuť se s někým potkávat či se s ním porovnávat. Odborné kolokvium, koncipované jako česko-slovenské setkání, se v rámci celostátní přehlídky zaměří čistě na tento tematický okruh.

Něčím zcela jiným se bude zabývat činoherní divadlo na kolokviu v rámci Jiráskova Hronova. Bude také česko-slovenské. Amatérské divadlo je ve zcela odlišné společenské situaci než ostatní umělecké obory. Denně vstupuje do konfrontace s profesionálním divadlem a musí se s tím vyrovnávat. Zvolili jsme šest tematických okruhů – od charakteristiky současného profesionálního divadla a amatérského divadla v obou zemích, přes systémy vzdělávání v obou oblastech, spolupráce a průniky obou i z historického pohledu až po specifiku umělecké kritiky a práce porot. V obou oborech budou partnery příslušné vysoké školy (HAMU a DAMU), partnerská organizace na Slovensku Národné osvetové centrum a Vysoká škola múzických umění v Bratislavě.

Loutkáři, kteří se i díky zápisu na Reprezentativní seznam UNESCO těší velké mezinárodní prestiži, si pozvali hosty z řady evropských zemí a budou v rámci Loutkářské Chrudimi diskutovat o aktuálním stavu loutkářství v jednotlivých zemích (Slovensko, Maďarsko, Francie, Portugalsko a další). Druhá část nazvaná (HE)ART BEATS! Bude mít formu mezinárodní konference o participativním umění pod patronací mezinárodní nevládní organizace AMATEO, sdružující subjekty působící v Evropě v oblasti amatérského umění. Tyto dvě části tvoří jeden samostatný celek.

Třetí částí je aktivita ve sborovém umění. Chce i v mezinárodním měřítku zasíťovat subjekty, které působí v oboru (jednak v rámci tří setkání sborů Choralia, jednak v rámci Klubu sbormistrů a jejich seminářů). To všechno bude využito příští rok na mezinárodní sborové konferenci v Hradci Králové spojené s multioborovým setkáním sborů všech věkových skupin a kategorií nazvaného Choralia Magna. Partnery jsou rovněž HAMU, NOC, VŠMU a další.

Mohlo by vás také zajímat...

ČESKÝ TĚŠÍN: Vyšla nová publikaci našeho kolegy historika Mgr. Martina Krůla, Ph.D., s názvem PORTA SILESIAE. JABLUNKOVSKÉ ŠANCE – RANĚ NOVOVĚKÝ FORTIFIKAČNÍ SYSTÉM NA POMEZÍ SLEZSKA, UHER A POLSKA.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
23.07.2024

ČR: V zásadních chvílích pro Československo a Česko jsme se vždy shromažďovali na Václavském náměstí pod monumentální sochou sv. Václava, obklopeného patrony české země. Svátek 1. máje symbolizuje zase pro Pražany socha Karla Hynka Máchy na Petříně. Obě sochy jsou dílem Josefa Václava Myslbeka (1848–1922), a ještě mnoho dalších – například mohutná sousoší na Vyšehradě inspirovaná postavami z naší nejstarší historie. Co víme o jejich autorovi? Nejvíce si cenil druhého místa na pařížském Salonu za dílo Krucifix, které se nedávno stalo středem pozornosti nejen na pražské AVU, kde už přes 100 let visí jeho další odlitek, a kterou Myslbek spoluzakládal.

Milada Myslbeková, pravnučka zakladatele moderního českého sochařství, se už loni rozhodla připomenout svého slavného předka velkou výstavou. Proběhla v Praze v Obecním domě a byl to docela husarský kousek, protože jinak se podobnou činností nikdy nezabývala. Ale podařilo se a energické dámě se splnil sen, o kterém si teď vyprávíme, a který by měl mít i pokračování. Vždyť Josef Václav Myslbek je zakladatelem českého moderního sochařství a jako takový by měl mít pevné místo v naší národní paměti. Je to ale tak?

 

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Články a komentáře
24.07.2024

PRAHA: Galerie kritiků musí po prázdninách skončit v prostorách pražského paláce Adria, kde sídlí přes 20 let. Nynější provozovatel galerie, Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků, prohrál soutěž, kterou vypsal správce budovy Trade Centre Praha (TCP) po problémech s placením nájemného. ČTK to sdělil zástupce správce Ondřej Šrámek. Předsedkyně sdružení Vlasta Čiháková Noshiro uvedla, že se obrátila na radu hlavního města a primátora, aby zhodnotili regulérnost soutěže. Soutěž vyhrála s nabídkou společnost Art of All, která provozuje on-line galerii Original Gallery. Jednatel Art of All Marcel Sítník uvedl, že v paláci Adria bude její kamenná pobočka. Budova patří magistrátu, pro který ji spravuje TCP.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři
Co se děje
22.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Platforma Terén se vydává na téměř měsíční (22. 7. – 19. 8. 2024) zahraniční touring s loutkovou inscenací Návštěva. Kromě hlavního města Soulu ji uvede i v dalších menších městech jako Gwangju nebo Jeonju. Autoři Návštěvy, Robert Smolík a Veronika Vlková, představí tamějšímu publiku a odborné veřejnosti české loutkové divadlo i výtvarné umění. Hostování bude doplněno o doprovodné programy v podobě workshopů, přednášek a diskusí. Program probíhá v rámci projektu PerformCzech, který s podporou Národního plánu obnovy organizuje Institut umění – Divadelní ústav.

zahraničí
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2024