ČR: Zapojit se do programu byla pro nás velká výzva. Část, která se týká mobility, je totiž primárně určená profesionálům v kultuře a my pracujeme v oblasti amatérského umění. Pak jsme si ale uvědomili, že lidé, kteří připravují jednotlivce i tělesa, jsou profesionálové. Patří sem učitelé základních uměleckých škol, sbormistři, choreografové, lektoři a porotci jednotlivých oborů. Navíc chceme zapojit studenty středních a vysokých uměleckých škol, tedy budoucí profesionály. Program byl v původním zadání zaměřen na restart kultury v pocovidové době. Určitě kultura byla jedním z nejvíce postižených odvětví. Rozhodli jsme se proto, že vyhovíme zadání v plném rozsahu (tedy profesionálové + restart).
Vymysleli jsme projekt o třech částech. První část zahrnuje odborná kolokvia ve třech oborech, přičemž každý z nich má jiné zadání.
Současný (scénický) tanec se musí vypořádat s aktuálním problémem. Do přehlídkového systému /krajská kola + celostátní přehlídka mládeže a dospělých v Jablonci n. N/ se přestaly hlásit dospělé (to je složené z dospělých) taneční skupiny. Nepřestávají pracovat, ale nemají chuť se s někým potkávat či se s ním porovnávat. Odborné kolokvium, koncipované jako česko-slovenské setkání, se v rámci celostátní přehlídky zaměří čistě na tento tematický okruh.
Něčím zcela jiným se bude zabývat činoherní divadlo na kolokviu v rámci Jiráskova Hronova. Bude také česko-slovenské. Amatérské divadlo je ve zcela odlišné společenské situaci než ostatní umělecké obory. Denně vstupuje do konfrontace s profesionálním divadlem a musí se s tím vyrovnávat. Zvolili jsme šest tematických okruhů – od charakteristiky současného profesionálního divadla a amatérského divadla v obou zemích, přes systémy vzdělávání v obou oblastech, spolupráce a průniky obou i z historického pohledu až po specifiku umělecké kritiky a práce porot. V obou oborech budou partnery příslušné vysoké školy (HAMU a DAMU), partnerská organizace na Slovensku Národné osvetové centrum a Vysoká škola múzických umění v Bratislavě.
Loutkáři, kteří se i díky zápisu na Reprezentativní seznam UNESCO těší velké mezinárodní prestiži, si pozvali hosty z řady evropských zemí a budou v rámci Loutkářské Chrudimi diskutovat o aktuálním stavu loutkářství v jednotlivých zemích (Slovensko, Maďarsko, Francie, Portugalsko a další). Druhá část nazvaná (HE)ART BEATS! Bude mít formu mezinárodní konference o participativním umění pod patronací mezinárodní nevládní organizace AMATEO, sdružující subjekty působící v Evropě v oblasti amatérského umění. Tyto dvě části tvoří jeden samostatný celek.
Třetí částí je aktivita ve sborovém umění. Chce i v mezinárodním měřítku zasíťovat subjekty, které působí v oboru (jednak v rámci tří setkání sborů Choralia, jednak v rámci Klubu sbormistrů a jejich seminářů). To všechno bude využito příští rok na mezinárodní sborové konferenci v Hradci Králové spojené s multioborovým setkáním sborů všech věkových skupin a kategorií nazvaného Choralia Magna. Partnery jsou rovněž HAMU, NOC, VŠMU a další.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.