čtvrtek
29. února 2024
svátek slaví Horymír

Archiv textů

10.01.2024
Celá ČR, Hl. m. Praha
Články a komentáře
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Ostatní, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Lucie Kotěrová a Josef Jan Kopecký

ČR: Žena, která stojí v čele Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS). Rodačka z Vysočiny, jejímž celoživotním zájmem a profesním naplněním je neprofesionální umění a kultura. „Matka českého amatérského divadla“, jak ji nazval Josef Jan Kopecký, který se s Lenkou Lázňovskou potkal v rámci festivalu FEMAD v Poděbradech a vedl s ní rozhovor pro další díl pořadu Antré.

16.08.2023
Celá ČR, Hl. m. Praha
Články a komentáře
Divadlo a tanec, Ostatní
Josef Jan Kopecký

ČR-PRAHA: Za Radimem Vizváry, dalším hostem Antré – cyklu dialogů s divadelníky o divadle, který připravuje Volné sdružení východočeských divadelníků – musel štáb ve složení Josef Jan Kopecký a kameraman a technik Fíla Kollert vyrazit do Prahy. Radim Vizváry nás přijal ve své kanceláři uměleckého šéfa Laterny Magiky Národního divadla Praha v provozní budově ND s nádherným výhledem na Zlatou kapličku, ale i Hradčany. Obklopeni spoustou rostlých květin jsme se usadili do pohodlného empírového nábytku – a začali si povídat. A vzpomínat. Radima považuji za Českotřebováka, byť se už na základní škole přestěhoval do Poličky. S jeho sestrou jsem chodil do páté třídy. No zkrátka to bylo milé rozvzpomínání na léta, která jsme prožili vedle sebe – a povídání o tom, kam ho z východočeského maloměsta vítr zavál, a kam až to dotáhl.

31.05.2023
Celá ČR
Články a komentáře
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Vzdělávání
Josef Jan Kopecký, autorka přepisu Lucie Kotěrová

ČR: Další vzácný host Antré – cyklu dialogů s divadelníky o divadle, který připravuje Volné sdružení východočeských divadelníků – přichází ze světa profesionálního divadla. Tentokrát však zpoza slov, která nejsou řečená na divadelním představení, nýbrž až po něm. Divadelní kritik a šéfredaktor Divadelních novin, bojovník proti zastaralé a zatuchlé formě opery. Zvídavé otázky Josefu Hermanovi kladl Josef Jan Kopecký.

10.11.2021
Královéhradecký kraj
Články a komentáře
Divadlo a tanec
Kateřina Fikejzová Prouzová /jal

HRADEC KRÁLOVÉ: Divadlo Jesličky Josefa Tejkla při ZUŠ Střezina v Hradci Králové slaví 30 let své existence. U jeho zrodu stála také herečka, režisérka, výtvarnice a scénografka Jana Portyková. Říká, že divadlo je pro ni zábavným odpočinkem, který se stal její prací. Jakými proměnami si Divadlo Jesličky za těch třicet let prošlo? A jak Jana a její kolegové zvládli nelehkou covidovou dobu? A proč vlastně Divadlo Jesličky dnes nese název Josefa Tejkla? Na to se ptala Kateřina Fikejzová Prouzová ve streamu Antré.

02.06.2021
Celá ČR, Královéhradecký kraj
Články a komentáře
Divadlo a tanec
Kateřina Fikejzová Prouzová

HRADEC KRÁLOVÉ-ČR: Antré/s divadelníky o divadle. To je nový stream, který se od letošního roku objevuje každý čtvrtek v 18.00 hod. na video platfotmě YouTube. Antré připravuje Volné sdružení východočeských divadelníků (VSVD). Bezmála hodinové povídání je živě přenášeno z Galerie Václava Havla v Hradci Králové. Hostem streamu Antré byl 14. února divadelník a loutkář, zakladatel a vůdčí osobnost soubor „C" Svitavy Karel Šefrna. Držitel mnoha ocenění, výrazná a všestranná osobnost.

28.04.2021
Celá ČR, Královéhradecký kraj
Články a komentáře
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Josef Jan Kopecký

HRADEC KRÁLOVÉ-ČR: Hostem dalšího streamu Antré byla ve čtvrtek 28. ledna ředitelka Centra uměleckých aktivit Impuls Hradec Králové Martina Erbsová. Antré vysílá živě z Galerie Václava Havla v Hradci Králové Volné sdružení východočeských divadelníků. Martina Erbsová coby amatérská herečka začínala v královéhradeckých Jesličkách Josefa Tejkla, pět let ředitelovala Open Air Programu mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů, dlouhodobě se věnuje oživování veřejného prostoru, má za sebou roky produkční a manažerské práce. A o tom všem byl rozhovor v Antré, který s ní vedl Josef Jan Kopecký.

12.02.2021
Kraj Vysočina, Královéhradecký kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec
Kateřina Fikejzová Prouzová

HRADEC KRÁLOVÉ-ČR: S divadelníky o divadle. To je nový stream, který se od letošního roku objevuje každý čtvrtek v 18.00 hod. na video platfotmě YouTube. Pořad Antré připravuje Volné sdružení východočeských divadelníků (VSVD). Bezmála hodinové povídání je živě přenášeno z Galerie Václava Havla v Hradci Králové. Ve  čtvrtek 21. ledna byla jeho hostem Markéta Adamová, herečka a principálka ADIVADLA. Tato energická žena stojí v čele skvělé party divadelníků, kterou nezastavil ani covid-19. Momentálně zkouší on-line tři inscenace.

29.01.2021
Celá ČR, Královéhradecký kraj
Co se děje
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec
Josef Jan Kopecký

HRADEC KRÁLOVÉ-ČR: S divadelníky o divadle. To je nový stream, který se od letošního roku objevuje každý čtvrtek v 18.00 hod. na video platfotmě YouTube. Pořad Antré připravuje Volné sdružení východočeských divadelníků (VSVD). Bezmála hodinové povídání je živě přenášeno z Galerie Václava Havla v Hradci Králové. Ve  čtvrtek 14. ledna byl jeho hostem herec, režisér, zpěvák a pedagog Jan Sklenář, veřejnosti známý především z působení v Klicperově divadle v Hradci Králové.