sobota
29. června 2024
svátek slaví PetraPavel
Kašpárek a zbojník
© Divadlo Drak, Bratislavské bábkové divadlo



Čeští a slovenští loutkoherci opět spolu na jednom jevišti – Zapsaný spolek českých a slovenských loutkářů uvádí: Kašpárek a zbojník

HRADEC KRÁLOVÉ-BRATISLAVA: Na Hlavní scéně Divadla Drak se v sobotu 13. 5. od 18.00 hodin odehraje očekávaná česká premiéra inscenace Zapsaný spolek českých a slovenských loutkářů uvádí: Kašpárek a zbojník, mezinárodního koprodukčního projektu Draku a Bratislavského bábkového divadla. Impulsem pro vznik inscenace bylo 30. výročí rozpadu Československa, které se stalo základem pro divadelní reflexi společné kulturní a historické minulosti Čechů a Slováku.
Autory textu inscenace jsou Peter Galdík a Tomáš Jarkovský. O režisérskou židli se podělili umělecký šéf Divadla Drak Jakub Vašíček se slovenským režisérem Šimonem Spišákem.
13.05.2023
18:00
Autor článku: 
Divadlo Drak

Peripetie soužití dvou bratrských národů a jejich následného rozchodu inscenují autoři ve dvou rovinách. Diváci na scéně sledují proces vzniku originální česko-slovenské loutkové hry, příběhu českého Kašpárka a slovenského Jánošíka, archetypů obou národních loutkářských kultur, kterou čeští a slovenští loutkoherci chtějí připomenout společnou loutkářskou tradici a zároveň oslavit skutečnost, že je české a slovenské loutkářství od roku 2016 zapsáno na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Pohledy zúčastněných Čechů a Slováků na chystanou inscenaci i na společnou minulost ale nejsou shodné. A tak se při své spolupráci, stejně jako kdysi v rámci společného státu, snaží aktéři na divadelních prknech najít jednak společnou řeč, zároveň ale prosadit svůj pohled na věc.
 
 
„Myšlenka na aktuální projekt se začala v souvislosti s blížícím se výročím rozpadu federace rodit někdy v roce 2020 v diskusích uměleckých šéfů Jakuba Vašíčka a Kataríny Aulitisové. Tentokrát bylo cílem vytvořit jednu ucelenou, skutečně „federativní“ inscenaci hranou společně členy obou souborů, která by připomněla 75 let soužití ve společném státě,“ řekl k projektu ředitel Divadla Drak Tomáš Jarkovský.
 
Ikona klasického českého loutkového divadla Kašpárek, upovídaný a prospěchářský filuta, který se snaží ze všeho vymluvit, a ještě z toho i něco bezpracně získat, se v nové koprodukční inscenaci na divadelních prknech setkává se slovenským lidovým romantickým, a zároveň poněkud patetickým hrdinou Jánošíkem. Autorům scénáře, Tomáši Jarkovskému a Peteru Galdíkovi, se podařilo na typických charakterech obou hrdinů vystavět vtipný a vypointovaný příběh, který si pohrává s rozdílnostmi našich národních povah a především kultur.
 
„Velmi rychle jsme narazili na stereotypy, které jsme přenesli do inscenace a které jsou důležitým zdrojem jejího humoru, protože je vnímáme s odstupem a nadhledem," doplňuje Peter Galdík, dramaturg Bratislavského bábkoveho divadla a spoluautor inscenace.
„Pro soužití v jednom útvaru je totiž důležité nejen umět ustoupit, ale také poslouchat
a navzájem se vnímat."
 
„Inscenační tým byl sestaven tak, aby v něm generačně byli za obě divadla zastoupeni jednak „pamětníci“, kteří v Československu prožili významnou část svých životů, jednak zástupci střední generace, která se do federace narodila, a pak ti nejmladší, kteří se narodili až po jejím rozpadu,“ upřesňuje celkovou koncepci projektu režisér Jakub Vašíček.
 
Za Divadlo Drak jsou to členové uměleckého souboru Pavla Lustyková, Milan Hajn a Šimon Dohnálek. Batislavské bábkové divadlo v inscenaci zastupují Frederika Kašiarová, Ľubomír Piktor a Ľuboš Janák.
 
Scénu a loutky navrhl scénograf Karel Czech a vycházel při tom z konceptu klasického kukátkového loutkového divadla. Ten ale pojímá s výraznou výtvarnou nadsázkou, která si dále pohrává s kulturními archetypy a stereotypy, jak jsou zakořeněny na obou březích řeky Moravy. Totéž podtrhují také kostýmy Terezy Vašíčkové, které našly svůj předobraz ve slovenském folklóru a českém lidovém loutkářství. Z lidových melodií a popěvků ve svém základu čerpá i hudba Daniela Čámského, který mezinárodní inscenační tým doplňuje.
 
 
Novinka Zapsaný spolek českých a slovenských loutkářů uvádí: Kašpárek a zbojník je určena divákům od 10 let a lektorské oddělení Divadla Drak k ní již tradičně připravuje metodickou inspiraci pro pedagogy a reflektivní workshopy.
 
Na Slovensku měla inscenace svou premiéru již v lednu 2023 a dočkala se zde nebývalého ohlasu a vstřícného diváckého přijetí.
 
„Jsme divadla pro děti a mládež a tuto inscenaci budeme hrát i pro diváky, pro které je rozpad v roce 1993 dávnou historií. Proto je velmi užitečné připomínat si a zkoumat fenomén našeho vztahu. Z pragmatického rozhodnutí, které stálo při vzniku Československa, totiž vzniklo něco, co přežilo původní záměr a žije dodnes. Proto je důležité, aby se to nerozpustilo v samozřejmosti," uzavírá Tomáš Jarkovský.
 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Vláda včera schválila novelu zákona o audiovizi. Jejím cílem je vytvořit moderní systém, který bude reagovat na dynamické změny v audiovizuálním průmyslu. Hlavními změnami jsou rozšíření selektivní podpory o televizní a VOD tvorbu, podpora herního průmyslu a vylepšení mechanismu filmových pobídek. Novela zákona č. 496/2012 Sb. o audiovizuálních dílech a podpoře kinematografie tak právě zahájila cestu legislativním procesem. S její účinností se počítá k 1. lednu 2025.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
27.06.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Pavly Evjákové za Městské divadlo Zlín.

Celá ČR, Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Soutěže a festivaly
Články a komentáře
26.06.2024

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj zahájil největší investici do kultury, a to dlouho očekávanou revitalizaci objektu bývalých Vrbenského kasáren, která se promění na novou muzejní budovu sloužící pro vědecké i kulturní účely. Stavební práce budou stát 341 milionů korun.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky, Vzdělávání
Co se děje
25.06.2024

ČR: V nejnovějším průzkumu Vnímání veřejné služby hodnotí diváci Českou televizi jako důvěryhodnou, objektivní a vyváženou. Ve všech sledovaných bodech navíc došlo k nárůstu hodnocení. Největší pozitivní změnu, o pět procentních bodů, zaznamenala ČT u dotazu, zda předkládá divákům pravdivý a nezkreslený obraz skutečnosti kolem nás. Úspěch zaznamenala veřejnoprávní televize i na mezinárodním poli, podle výzkumu Digital News Report patří Česká televize společně s Českým rozhlasem mezi nejdůvěryhodnější tuzemská média.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
26.06.2024