ČR: Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) dnes představila nominace pro 31. ročník výročních cen Český lev. Akademici vybírali v 1. kole z celkem 86 snímků včetně televizních děl, jejichž společným jmenovatelem bylo premiérové uvedení v roce 2023. Do závěrečného klání o sošku Českého lva postoupilo 26 titulů v 19 statutárních kategoriích. Nejvyšším počtem nominací se mohou pyšnit filmy Bratři, Úsvit, Bod obnovy, Přišla v noci, Němá tajemství a Tancuj Matyldo a televizní seriál Volha.
Slavnostní předávání cen Český lev se uskuteční 9. března od 20.10 hodin v přímém přenosu České televize z pražského Rudolfina na ČT1. Moderátorem večera bude Marek Eben.
Více informací na www.ceskylev.cz.
O nominacích 31. ročníku cen Český lev hlasovalo 195 filmových profesionálů, kteří hodnotili 33 celovečerních hraných filmů, 15 dokumentárních filmů vybraných komisí sestavenou ze členů akademie z celkového počtu 31 snímků, 8 animovaných filmů a také 10 krátkých filmů, které další komise složená z akademiků vybrala z celkem 18 přihlášených snímků. Dále akademici hodnotili 6 televizních filmů nebo minisérií a 14 seriálů, které byly uvedeny na televizních obrazovkách nebo na internetu. Hlasování probíhalo od 1. prosince 2023 do 7. ledna 2024. Celkem 15 nominací akademici přisoudili dramatu Tomáše Mašína Bratři, jež vypráví jeden z největších příběhů studené války, bratrů Mašínových, kteří se rozhodli se zbraní v ruce opustit komunistické Československo. 12 nominací obdrželo od akademiků výpravné detektivní drama z doby Československa 30. let Úsvit Matěje Chlupáčka, ve kterém převrátí naruby život v moderním baťovském městě tajemný a hrozivý nález. Celovečerní debut Roberta Hloze sci-fi thriller Bod obnovy, který pokládá otázku, zda nám technologie budou zaručovat lepší život, získal 8 nominací. Se stejným počtem nominací se uchází o lví sošky i černá komedie Tomáše Pavlíčka a Jana Vejnara Přišla v noci o páru třicátníků, jejichž poklidný život naruší vpád matky jednoho z nich. Režisér Tomáš Mašín bodoval se sedmi nominacemi i s psychologickým filmem s kriminální zápletkou Němá tajemství. Sedm nominací má na svém kontě i tragikomedie Petra Slavíka Tancuj Matyldo. Šest nominací získal seriál Jana Pachla Volha.
V kategorii nejlepší celovečerní hraný film roku 2023 mohou Českého lva získat filmy Bratři (režie Tomáš Mašín, producent Petr Bílek), Němá tajemství (režie Tomáš Mašín, producent Jiří Tuček), Přišla v noci (režie Tomáš Pavlíček, Jan Vejnar, producenti Eva Pavlíčková, Pavel Vácha, Tomáš Pavlíček, Jan Vejnar, Šimon Dvořáček), Tancuj Matyldo (režie Petr Slavík, producentka Nataša Slavíková), Úsvit (Matěj Chlupáček, producenti Maja Hamplová, Matěj Chlupáček). Stejná pětice filmů má i nominace v kategorii nejlepší režie. Ocenění za nejlepší scénář mohou získat Marek Epstein za film Bratři, Alice Nellis za Němá tajemství, Tomáš Pavlíček a Jan Vejnar za Přišla v noci, Nataša Slavíková a Petr Slavík za Tancuj Matyldo a Miro Šifra za Úsvit.
Nejlepším dokumentárním filmem za loňský rok se může stát jeden z pětice snímků BLIX NOT BOMBS (režie Greta Stocklassa, producenti Radovan Síbrt, Alžběta Karásková), Moje nebe je horší než tvoje peklo (režie Kateřina Dudová, producent Vojtěch Komrzý), Návštěvníci (režie Veronika Lišková, producentky Kristýna Michálek Květová, Martina Netíková), Velké nic (režie Vít Klusák, Marika Pecháčková, producenti Vít Klusák, Filip Remunda, Pavla Klimešová), nebo Všechno dobře dopadne (režie Miroslav Janek, producent Jan Macola).
V rámci dnešní nominační tiskové konference cen ČFTA byly předány i nestatutární ceny Českého lva. Cenou filmových fanoušků, kterou uděluje ČFTA ve spolupráci s filmovým portálem ČSFD.cz, získal snímek Bod obnovy. Cenu za nejlepší filmový plakát obdrželi Robert V. Novák a Zuzana Burgrová za výtvarný návrh filmu Němá tajemství.
Českého lva pro nejlepší herečku v hlavní roli si může v březnu odnést: Tatiana Dyková Vilhelmová za roli matky bratrů Mašínů ve filmu Bratři, Jana Plodková za roli Eriky, manželky veterináře postiženého afázií, ve snímku Němá tajemství, Simona Peková, která ztvárnila nepohodlnou matku a tchyni ve filmu Přišla v noci, Regina Rázlová postavu ženy trpící Alzheimerovou chorobou v tragikomedii Tancuj Matyldo, nebo Eliška Křenková za hlavní roli manželky ředitele baťovské továrny ve filmu Úsvit. V kategorii nejlepší herečka ve vedlejší roli akademiky nejvíce zaujaly Karolína Lea Nováková ve filmu Bratři, Denisa Barešová výkonem ve filmu Její tělo, Milena Steinmasslová v Němých tajemstvích, Annette Nesvadbová ve snímku Přišla v noci a Martha Issová v Úsvitu.
Cenu pro nejlepšího herce v hlavní roli mohou získat Oskar Hes, nebo Jan Nedbal za ztvárnění bratrů Mašínů ve filmu Bratři, David Prachař za roli táty Moura v road movie Citlivý člověk, Karel Roden za roli nelítostného exekutora Karla ve snímku Tancuj Matyldo a Kryštof Hádek za hlavní postavu amorálního řidiče Standy Pekárka v televizním seriálu Volha. V kategorii nejlepší herec ve vedlejší roli akademici ocenili nominací Václava Neužila v Bodu obnovy, Stefana Konarskeho v Bratrech, Jiřího Rendla v Přišla v noci, Antonia Šoposkiho v Tancuj Matyldo a Tomáše Jeřábka v seriálu Volha.
ČFTA pravidelně oceňuje i televizní tvorbu. V kategorii nejlepší televizní film nebo minisérie se o lví sošku utkají film České televize Cesta do tmy (režie Jiří Svoboda), minisérie Docent (režie Jiří Strach) taktéž z produkce České televize a Matematika zločinu (režie Peter Bebjak) z TV Nova. V kategorii nejlepší televizní seriál byl nominován seriál TV Nova #annaismissing (režie Pavel Soukup ml.) a dva seriály České televize Dobré ráno, Brno! (režie Jan Prušinovský) a Volha (režie Jan Pachl).
Českého lva může získat i jeden z trojice animovaných filmů, a to Deniska umřela režiséra a výtvarníka Philippa Kastnera, Electra režisérky Darii Kashcheeva a výtvarníka Marka Špitálského a Tonda, Slávka a kouzelné světlo režiséra a výtvarníka Filipa Pošivače. Další kategorie patří krátkým filmům, ve které byly nominovány snímky Atestace Jana Hechta, Jsme v tom spolu Anny Wowra a Osmý den Petra Pylypčuka.
Na tiskové konferenci byly také oznámeny nominace na nestatutární Cenu Magnesia za nejlepší studentský́ film, jež je pravidelně udělována ve spolupráci s Mattoni 1873 a Státním fondem kinematografie. Cenu mohou získat animované filmy Deniska umřela (režie Philippe Kastner, FAMU) a Electra (režie Daria Kashcheeva, FAMU), které jsou zároveň nominovány v kategorii nejlepší animovaný film, a krátké filmy Doprovázení (režie Vojtěch Konečný, FAMU), Jsme v tom spolu (režie Anna Wowra, FAMU) a Osmý den (režie Petr Pylypčuk, FAMU). Snímky Jsme v tom spolu a Osmý den se mohou pochlubit i nominací v kategorii nejlepší krátký film. Ocenění pro začínající tvůrce je spojené s finanční odměnou ve výši 100 000 Kč.
Ve spolupráci se streamovací platformou DAFilms připravuje ČFTA tradiční přehlídku nominovaných filmů aktuálního ročníku Českých lvů. Vybrané filmy bude možné zhlédnout od 26. února do 17. března on-line na www.ceskylev.cz na www.dafilms.cz. Filmovou přehlídku k Českému lvu tradičně nabídne i síť multikin Cinestar.
PŘEHLED STATUTÁRNÍCH KATEGORIÍ VÝROČNÍCH CEN ČESKÝ LEV
1) nejlepší celovečerní hraný film
2) nejlepší režie
3) nejlepší scénář
4) nejlepší kamera
5) nejlepší hudba
6) nejlepší střih
7) nejlepší zvuk
8) nejlepší scénografie
9) nejlepší kostýmy
10) nejlepší masky
11) nejlepší herečka v hlavní roli
12) nejlepší herec v hlavní roli
13) nejlepší herečka ve vedlejší roli
14) nejlepší herec ve vedlejší roli
15) nejlepší dokumentární film
16) nejlepší televizní film nebo minisérie
17) nejlepší televizní seriál
18) nejlepší animovaný film
19) nejlepší krátký film
20) mimořádný přínos české kinematografii
21) mimořádný počin v oblasti audiovize
31. ČESKÝ LEV – NOMINACE
NEJLEPŠÍ CELOVEČERNÍ HRANÝ FILM
Bratři – producent Petr Bílek
Němá tajemství – producent Jiří Tuček
Přišla v noci – producenti Eva Pavlíčková, Pavel Vácha, Tomáš Pavlíček, Jan Vejnar, Šimon Dvořáček
Tancuj Matyldo – producentka Nataša Slavíková
Úsvit – producenti Maja Hamplová, Matěj Chlupáček
NEJLEPŠÍ DOKUMENTÁRNÍ FILM
BLIX NOT BOMBS – režie Greta Stocklassa – producenti Radovan Síbrt, Alžběta Karásková
Moje nebe je horší než tvoje peklo – režie Kateřina Dudová – producent Vojtěch Komrzý
Návštěvníci – režie Veronika Lišková – producentky Kristýna Michálek Květová, Martina Netíková
Velké nic – režie Vít Klusák, Marika Pecháčková – producenti Vít Klusák, Filip Remunda,
Pavla Klimešová
Všechno dobře dopadne – režie Miroslav Janek – producent Jan Macola
NEJLEPŠÍ REŽIE
Bratři – Tomáš Mašín
Němá tajemství – Tomáš Mašín
Přišla v noci – Tomáš Pavlíček, Jan Vejnar
Tancuj Matyldo – Petr Slavík
Úsvit – Matěj Chlupáček
NEJLEPŠÍ HEREČKA V HLAVNÍ ROLI
Bratři – Tatiana Dyková Vilhelmová
Němá tajemství – Jana Plodková
Přišla v noci – Simona Peková
Tancuj Matyldo – Regina Rázlová
Úsvit – Eliška Křenková
NEJLEPŠÍ HEREC V HLAVNÍ ROLI
Bratři – Oskar Hes
Bratři – Jan Nedbal
Citlivý člověk – David Prachař
Tancuj Matyldo – Karel Roden
Volha – Kryštof Hádek
NEJLEPŠÍ HEREČKA VE VEDLEJŠÍ ROLI
Bratři – Karolína Lea Nováková
Její tělo – Denisa Barešová
Němá tajemství – Milena Steinmasslová
Přišla v noci – Annette Nesvadbová
Úsvit – Martha Issová
NEJLEPŠÍ HEREC VE VEDLEJŠÍ ROLI
Bod obnovy – Václav Neužil
Bratři – Stefan Konarske
Přišla v noci – Jiří Rendl
Tancuj Matyldo – Antonio Šoposki
Volha – Tomáš Jeřábek
NEJLEPŠÍ SCÉNÁŘ
Bratři – Marek Epstein
Němá tajemství – Alice Nellis
Přišla v noci – Tomáš Pavlíček, Jan Vejnar
Tancuj Matyldo – Nataša Slavíková, Petr Slavík
Úsvit – Miro Šifra
NEJLEPŠÍ KAMERA
Bod obnovy – Filip Marek
Bratři – Friede Clausz
Citlivý člověk – Dušan Husár
Němá tajemství – Anna Smoroňová
Úsvit – Martin Douba
NEJLEPŠÍ STŘIH
Bod obnovy – Jarosław Kamiński
Bratři – Petr Turyna
Němá tajemství – Michal Hýka, Filip De Pina
Přišla v noci – Jakub Vansa
Úsvit – Pavel Hrdlička
NEJLEPŠÍ ZVUK
Bod obnovy – Lukáš Ujčík, Samuel Jurkovič, Jan Šulcek
Bratři – David Titěra, Viktor Ekrt
Přišla v noci – Michaela Patríková
Tonda, Slávka a kouzelné světlo – Péter Benjámin Lukács
Úsvit – Pavel Rejholec, Peter Hilčanský, Tomáš Zůbek
NEJLEPŠÍ HUDBA
Bod obnovy – Jan Šléška
Bratři – Karel Havlíček
Citlivý člověk – Jonatan Pjoni Pastirčák
Tancuj Matyldo – Michal Pavlíček
Úsvit – Simon Goff
NEJLEPŠÍ SCÉNOGRAFIE
Bod obnovy – Ondřej Lipenský
Bratři – Milan Býček
Citlivý člověk – Stella Šonková
Úsvit – Henrich Boráros
Volha – Jan Vlasák
NEJLEPŠÍ KOSTÝMY
Bod obnovy – Ivan Stekla, Eliška Krejzová
Bratři – Ján Kocman
Služka – Katarína Štrbová Bieliková
Úsvit – Jarmila Dunděrová
Volha – Vladimíra Pachl Fomínová
NEJLEPŠÍ MASKY
Bod obnovy – Vladimír Wittgruber
Bratři – Adéla Anděla Bursová
Citlivý člověk – Andrea Štrbová
Úsvit – Lenka Nosková, Martin Jankovič
Volha – Martin Valeš, Jana Bílková, Martin Větrovec
NEJLEPŠÍ TELEVIZNÍ FILM NEBO MINISÉRIE
Cesta do tmy – hlavní tvůrce Jiří Svoboda – hlavní producentka Veronika Slámová
Docent – hlavní tvůrce Jiří Strach – hlavní producentka Jiřina Budíková
Matematika zločinu – hlavní tvůrce Peter Bebjak – hlavní producenti Iva Kašpárková Jestřábová,
Rastislav Šesták, Peter Bebjak
NEJLEPŠÍ TELEVIZNÍ SERIÁL
#annaismissing – hlavní tvůrce Pavel Soukup ml. – hlavní producenti Vratislav Šlajer, Jakub Košťál,
Milan Kuchynka
Dobré ráno, Brno! – hlavní tvůrce Jan Prušinovský – hlavní producenti Michal Reitler, Matěj Stehlík
Volha – hlavní tvůrce Jan Pachl – hlavní producent Josef Viewegh
NEJLEPŠÍ ANIMOVANÝ FILM
Deniska umřela – režie, výtvarník Philippe Kastner – producent Tomáš Šimon
Electra – režie Daria Kashcheeva – producenti Zuzana Křivková, Martin Vandas – výtvarník
Marek Špitálský
Tonda, Slávka a kouzelné světlo – režie, výtvarník Filip Pošivač – producenti Jakub Viktorín,
Pavla Janoušková Kubečková
NEJLEPŠÍ KRÁTKÝ FILM
Atestace – režie Jan Hecht – producent Marek Dusil
Jsme v tom spolu – režie Anna Wowra – producentka Alžběta Málková
Osmý den – režie Petr Pylypčuk – producenti Kryštof Burda, Tomáš Pertold
CENA MAGNESIA ZA NEJLEPŠÍ STUDENTSKÝ FILM – nestatutární cena
Deniska umřela – režie Philippe Kastner
Doprovázení – režie Vojtěch Konečný
Electra – režie Daria Kashcheeva
Jsme v tom spolu – režie Anna Wowra
Osmý den – režie Petr Pylypčuk
PŘEHLED POČTŮ NOMINACÍ
Bratři – 15 nominací
Úsvit – 12 nominací
Bod obnovy – 8 nominací
Přišla v noci – 8 nominací
Němá tajemství – 7 nominací
Tancuj Matyldo – 7 nominací
Volha – 6 nominací
Citlivý člověk – 5 nominací
Tonda, Slávka a kouzelné světlo – 2 nominace
#annaismissing – 1 nominace
Atestace – 1 nominace
BLIX NOT BOMBS – 1 nominace
Cesta do tmy – 1 nominace
Deniska umřela – 1 nominace
Dobré ráno, Brno! – 1 nominace
Docent – 1 nominace
Electra – 1 nominace
Její tělo – 1 nominace
Jsme v tom spolu – 1 nominace
Matematika zločinu – 1 nominace
Moje nebe je horší než tvoje peklo – 1 nominace
Návštěvníci – 1 nominace
Osmý den – 1 nominace
Služka – 1 nominace
Velké nic – 1 nominace
Všechno dobře dopadne – 1 nominace
Ceny udělené na tiskové konferenci 15. ledna 2024:
NEJLEPŠÍ FILMOVÝ PLAKÁT – nestatutární cena
Němá tajemství – Robert V. Novák, Zuzana Burgrová – oceněný plakát
Brutální vedro – Lara Rajniš, Denisa Müllerová
Chybění – Šimon Marek, Matyáš Švejdík
Přišla v noci – Bohdan Heblík
Úsvit – Desi Moore
CENA FILMOVÝCH FANOUŠKŮ – nestatutární cena
Bod obnovy – Robert Hloz (oceněný režisér)
Český lev
Český lev je prestižní česká filmová cena udělovaná od roku 1993. Filmy jsou hodnoceny na základě hlasování členů České filmové a televizní akademie. Slavnostní ceremoniál vyhlášení výsledků se uskuteční
v sobotu 9. března 2024 v pražském Rudolfinu a v přímém přenosu jej odvysílá Česká televize na ČT1 od 20.10 hod.
O České filmové a televizní akademii:
Česká filmová a televizní akademie byla založena v roce 1995, v roce 2013 prošla transformací na zapsaný spolek. Jejím hlavním cílem je podporovat a propagovat české kinematografické umění v České republice i v zahraničí a vytvářet podmínky pro rozvoj českého filmu. Uděluje nejprestižnější českou filmovou cenu – Českého lva a nominuje českého kandidáta na ceny americké Akademie filmového umění a věd. ČFTA má v současné době 380 členů.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.