ČESKÉ BUDĚJOVICE: Českobudějovický dětský pěvecký sbor Carmína zahájil ve školním roce 2018/2019 svoji 13. koncertní sezónu. Sdružuje 250 dětí a studentů základních, středních a vysokých škol a působí pod hlavičkou ZŠ a MŠ J. Š. Baara. Vzrůstající počet dětí nasvědčuje o velkém zájmu sbor navštěvovat.
Carmína byla vybrána Jihočeským krajem na základě vynikajících výsledků v mezinárodních sborových soutěžích k reprezentaci na XVII. Mezinárodním mládežnickém festivalu hudební tvořivosti "Země je náš společný domov"2019, který se uskutečnil v Jekatěrinburgu /Rusko – Sverdlovská oblast/.
Soutěžního festivalu se zúčastnilo 13 republik /Čína, Indie, Egypt, Kazachstán, Mongolsko, Kyrgyzstán, Tádžikistán, Tunis, Ázerbajdžán, Bělorusko, Uzbekistán, Česká republika, Rusko/, za Ruskou federaci Burjatsko, Baškortostán, Republika Krym a autonomní oblasti Ruska Sverdlovská oblast, Chanty-Mansijská oblast.
Carmína reprezentovala Českou republiku /Jihočeský kraj a Statutární město České Budějovice/, potvrdila svoji vysokou uměleckou úroveň a získala 1. místo v kategorii sborový zpěv a originální vítězný pohár z malachitu zdobený hudebním motivem. Sbormistryni Jitce Šimkové byl udělen speciální blahopřejný list za vysoký profesionalismus, velkou energii a práci, bez které by nebylo možné dosáhnout vynikajících výsledků. Sbor na koncertní křídlo bravurně doprovodil koncertní klavírista Sergey Perepeliatnyk, který se významnou měrou podílí na chodu sboru. Sbor na soutěži předvedl skladby českých i zahraničních autorů a úpravy českých lidových písní.
Zdroj a celá TZ + fotografie ZDE
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.