pátek
3. května 2024
svátek slaví Alexej
© Logo pořadatele



Česko-německé kulturní jaro 2017

OSTRAVA: Česko-německé kulturní jaro 2017 je přeshraniční kulturní iniciativa Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze, Goethe-Institutu v Praze, Česko-německého fondu budoucnosti a Českých center v Berlíně a Mnichově, ve spolupráci s Ministerstvem kultury a Ministerstvem zahraničních věcí České republiky. V rámci doprovodného programu se  ve dnech 31. 3. - 30. 4. 2017 bude konat Festival pro náměstí.

od 30.03.2017 do 30.04.2017
Autor článku: 
Ilona Rozehnalová

Zahájení Česko-německého kulturního jara 2017 se uskuteční 30. 3. 2017 od 18 h v prostoru ostravského Domu kultury. Svou účast prosím potvrďte na adresu ku-100@prag.diplo.de.

Festival pro náměstí / slavnostní zahájení v rámci Česko-německého kulturního jara 2017 se uskuteční 31. 3. v 18. h na náměstí Edvarda Beneše v centru Ostravy. V místě bývalého Německého domu vyroste intervence architekta Adama Wlazela a Kateřiny Vídenové (MAK!), oživená nejrůznějšími kulturními akcemi. V pátek 31. 3. bude intervence slavnostně odhalena a můžete se těšit na divadelní výstup inspirovaný historií Německého domu v podání herců Jana Fišara a Tomáše Jirmana, na speciální pojízdný bufetek a další program. Po celý duben se pak můžete do Festivalu pro náměstí aktivně zapojit a intervenci zabydlet svými nápady a vstupy, kulturními výstupy, lamentacemi, čtením, zpěvem, prostě čímkoli, k čemu vás bude intervence inspirovat. Chystá se také odborná plánovací dílna, na které budeme hledat příčiny současného tristního stavu a také východiska a návrhy řešení. V dubnu budeme s lidmi na náměstí vytvářet lavičky a pocitové mapy, diskutovat o tom, jak by mělo náměstí vypadat a fungovat, připomeneme také historii této lokality.
Podrobný program festivalu viz níže.

V rámci Česko-německého kulturního jara 2017 a festivalu Archikultura po celý duben ožije náměstí Edvarda Beneše v centru Ostravy. V místě bývalého Německého domu vyroste intervence architektů Adama Wlazela a Kateřiny Vídenové (MAK!). Prostor náměstí si architekti vybrali jak pro jeho velmi silnou historii, tak pro jeho umístění v rámci města – propojení upadajícího hlavního náměstí a pulzujícího chrámu konzumu (starého a nového centra). Kopie podstavce Památníku revolučních bojů lidem umožní novou perspektivu pohledu na stav, účel a historii náměstí – jak ve fyzickém, tak ve filozofickém smyslu slova. Společně s veřejností potom architekti vytvoří pro náměstí nový mobiliář, především lavičky. Po celý duben se můžete do Festivalu pro náměstí aktivně zapojit a intervenci zabydlet svými nápady a vstupy, kulturními výstupy, lamentacemi, čtením, zpěvem, prostě čímkoli, k čemu vás bude intervence inspirovat. Chystá se také odborná plánovací dílna, na které se budou hledat příčiny současného tristního stavu a také východiska a návrhy řešení. Organizátoři a jejich hosté budou s lidmi na náměstí vytvářet lavičky a pocitové mapy, diskutovat o tom, jak by mělo náměstí vypadat a fungovat, bude připomenuta také historie této lokality.

Festival pro náměstí pořádá Antikvariát a klub Fiducia ve spolupráci s Goethe-Institutem, architekty MAK!, Centrem PANT, okrašlovacím spolkem Za krásnou Ostravu, divadlem Komorní scéna Aréna a nakladatelstvím Protimluv.

 

Program festivalu:

19. 4 v 18.00 KOMENTOVANÁ PROCHÁZKA NÁMĚSTÍM S HISTORIKEM ARCHITEKTURY MARTINEM STRAKOŠEM Sraz v 18.00 na náměstí Dr. E. Beneše u hodin.

20. 4. v 18.00 LITERÁRNÍ VEČER S REVUE PROTIMLUV Autorské čtení Václava Maxmiliána, Jana Nemčeka a Igora Indrucha v Domě umění – poté se přesuneme na náměstí Dr. E. Beneše. Oba básníci budou číst ze svých prvotin, které vyšly v loňském roce, Igor Indruch bude číst z románu Buď rád. Večerem provází literární historik a kritik Oskar Mainx.

Jan Nemček (nar. 1986, Ostrava-Vítkovice), básník, organizátor. Publikoval např. v literárních časopisech Host, Tvar, Weles, H_aluze, Protimluv (č. 3–4/2011). Jeho básně zazněly v rozhlasovém pořadu Liberatura. Žije a pracuje v Ostravě, kde také na Dole Michal příležitostně pořádá autorská čtení Literární sprcha. Básnicky debutoval sbírkou Proluka (Perplex, 2016).

Václav Maxmilián (nar. 1987, Kroměříž), píše básně a povídky. Poezii a prózu publikoval v Hostu, Tvaru, Welesu, Protimluvu (č. 1/2, 2013, č. 1/2, 2015), Pandoře, na literarni.cz a v řadě sborníků. V Kroměříži pořádá autorská čtení Lovec střelil ptáka. Svoji první básnickou sbírku Meziměstí vydal v nakladatelství Host (2016). Nový připravovaný soubor básní nese název Kosatce. Autor žije a studuje v Brně.

Igor Indruch (nar. 1967, Valašské Meziříčí) napsal generační román Děti mrtvol, který nakonec vyšel v roce 1994 v nakladatelství Votobia. Román Mozkodlab, kde se Indruch snaží pracovat s cizím textem, vyšel v roce 1999. Od roku 1991 do současnosti také přeložil několik knih, např. trilogii Růžové ukřižování od Henryho Millera. V Protimluvu 3–4, 2016 publikoval ukázku z románu Buď rád.

22. 4. 10.00 WORKSHOP – VÝROBA LAVIČEK Výroba mobiliáře do veřejného prostoru pod vedením architektů Adama Wlazela a Kateřiny Vídenové. Přijďte si sami nebo s dětmi vlastnoručně stlouct lavičku! Koná se na náměstí Dr. E. Beneše.

22. 4. v 10.00 DĚTSKÝ ATELIÉR NA MOTIVY DĚJIN MÓDNÍHO DOMU OSTRAVICA-TEXTILIA Dětský ateliér povedou výtvarníci Marcela Lysáčková a Max Lysáček. Koná se na náměstí Dr. E. Beneše.

23. 4. 14.00–18.00 ODBORNÁ PLÁNOVACÍ DÍLNA O BUDOUCNOSTI NÁMĚSTÍ DR. EDVARDA BENEŠE Dílnu povedou Ilona Vybíralová, Marek Sivák, Adam Wlazel a Kateřina Vídenová. Pořádáme ve spolupráci s primátorem města Ostravy Tomášem Macurou. Koná se v Centru PANT. Vstup z organizačních důvodů pouze na pozvánky, děkujeme za pochopení.

27. 4. ve 14.00 VEŘEJNÁ PLÁNOVACÍ DÍLNA O BUDOUCNOSTI NÁMĚSTÍ DR. EDVARDA BENEŠEDílnu pro širokou veřejnost povedou Ilona Vybíralová, Adam Wlazel a Kateřina Vídenová. Součástí bude výstava – výstupy z odborné plánovací dílny o náměstí ve vitrínkách Ostravice-Textilie. Koná se na náměstí Dr. E. Beneše.

28. 4. ve 14.00 MIMOŘÁDNÉ PŘEDPREMIÉROVÉ ČTENÍ HERCŮ KOMORNÍ SCÉNY ARÉNA Z NOVÉ HRY TOMÁŠE VŮJTKA SMÍŘENÍ Koná se na náměstí Dr. E. Beneše.

30. 3. – 4. 4.  RIXBOX ESPRESSO & FOOD Gastronomická prezentace v rámci Česko-německého kulturního jara 2017. Pojízdné bistro bude umístěno na náměstí Dr. E. Beneše.

Akce Antikvariátu a klubu Fiducia podporují: Ministerstvo kultury ČR, Statutární město Ostrava, Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz, Nadace české architektury, MUDr. David Feltl, tiskárna Printo, Portaflex

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

POLICE NAD METUJÍ: Mladý a dynamický symfonický orchestr Police Symphony Orchestra ve svém čtrnáctém roce existence sestoupí na okamžik z hudebních pódií na filmová plátna. Dokumentární film s názvem Velký finále mapuje tři roky života mladých lidí amatérského orchestru, jejich radosti i strasti, úspěchy i vyčerpání, ale hlavně odhodlání jít si za svými sny. Ty si nadále plní také v roce 2024, během kterého se postaví na stage festivalu Rock for People nebo pódium českého hudebního chrámu, pražského Rudolfina. Události pod taktovkou nadšenců z Police nad Metují slibují zážitky, dojetí, skvělou hudbu a energii.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024