<p>ČESKÉ BUDĚJOVICE: Město pracuje na tvorbě „Strategie rozvoje kultury v Českých Budějovicích“. Kultura a její rozvoj se dostávají do popředí zájmu všech velkých měst, jak v České republice, tak i v Evropě.</p> <p>„Města s bohatým kulturním životem zvyšují kvalitu života svých obyvatel. Kulturní obraz města posiluje rovněž utváření jeho pozitivní image. Obojí umožní předcházet tomu, aby mladí a vzdělaní lidé, kteří jsou perspektivou pro budoucí rozvoj města, z něj odcházeli a hledali si místo k bydlení jinde. Stěžejním krokem je právě vytvoření dlouhodobého koncepčního dokumentu s jasnou vizí a kroky k jejímu dosažení,“ píše se na webových stránkách http://www.rozvojkultury-cb.cz/ </p> <p>Město by se bez zpracovaného strategického plánu rozvoje kultury mohlo dostat do situace, kdy vytváří pouze jakýsi krátkodobý plán, v rámci každoročního sestavování a schvalování rozpočtu města. Mohlo by tak dojít k omezení dlouhodobých plánů rozvoje na řešení aktuálních dílčích problémů, které budou navíc podřízeny okamžitým ekonomickým a jiným možnostem města. Oproti tomu strategické plánování je nástrojem, který přinese systematický, dlouhodobý a komplexní přístup, založený na konsensu místních představitelů, kulturních aktérů i občanů, vycházející ze sdílené představy o rozvoji kultury ve městě.</p> <p> Prvním krokem ke Strategii rozvoje kultury v Českých Budějovicích je analýza stavu kultury ve městě. Na základě zjištěných poznatků bude specifikována vize rozvoje kultury ve městě a navrženy priority a opatření. Ke zpracování návrhové části budou vytvořeny tematické pracovní skupiny, které zahájí činnost v lednu 2013.</p> <p>Od 1. – 30. října 2012 probíhal průzkum veřejného mínění obyvatel města České Budějovice v oblastech kulturní infrastruktury a nabídky kulturních aktivit. Pomocí tohoto výzkumu měla veřejnost možnost vyjádřit se ke své představě o budoucím rozvoji kultury ve městě České Budějovice a svým názorem ho ovlivnit. Průzkum proběhl formou telefonického dotazování a vyplněním dotazníku na webových stránkách projektu: www.rozvojkultury-cb.cz Dotazníky v tištěné podobě byly k dispozici rovněž v Městském informačním centru.</p> <p>Analytická zpráva o stavu kultury ve městě má být hotova do 30. listopadu 2012. Následně bude zveřejněna k nahlédnutí na výše uvedeném webu projektu, kde je dán rovněž prostor pro veřejnou diskuzi k celé problematice. </p> <p>ZDROJ
SEMILY: Zcela zaplněná Pojizerská galerie se koncertem a následnou komentovanou prohlídkou rozloučila s výstavou 2 x 100 = Jiří Šlitr a Jiří Bažant. Na koncertě vystoupili Bohuslav a Eva Lédlovi a pěvecký sbor Jizeran pod vedením Jiřího Kurfiřta a za doprovodu bubeníka Roberta Tomáše. Zazněly písně obou jubilantů, Jiřího Šlitra i semilského rodáka Jiřího Bažanta, oběma by letos bylo sto let. Na závěr se rozezněly skladby ze slavného muzikálu Starci na chmelu, na kterém se Jiří Bažant skladatelsky významnou měrou podílel. Se sborem si zazpívali i přítomní hosté, mezi jinými i synovec Jiřího Bažanta Jakub, významný sportovní komentátor. Na konec si mohli návštěvníci projít končící výstavu s odborným komentářem spoluautora výstavy Jaroslava Vávry. Samotnou výstavu navštívilo za dva měsíce i několik set studentů především z místních škol, pro které byla obě jména na počátku velkou neznámou, což se snad po návštěvě semilského muzea změnilo.
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.