ČR: O účast v letošním ročníku mezinárodní písňové soutěže Eurovision Song Contest bude za Česko usilovat držitelka Oscara Markéta Irglová, dívčí kapela Vesna, písničkář RODAN, česká zpěvačka s arménskými kořeny Pam Rabbit a Michaela Charvátová vystupující pod uměleckým jménem Maella. Výběr národního zástupce na Eurovizi 2023 odstartuje živý přenos na oficiálním YouTube kanálu soutěže, a to v pondělí 30. ledna ve 21 hodin. Diváci ho budou moci sledovat také v iVysílání ČT.
„Jsem hrdý na to, jak se na naší hudební scéně značka Eurovize rozrostla, stává se nesmírně zajímavou a atraktivní. Letos se nám dostalo ohromující odezvy od tuzemského hudebního průmyslu, protože nám přišlo více než sto sedmdesát písní, většinou od českých autorů. A všechny s českými zpěváky. Představení pěti vybraných uchazečů o reprezentaci Česka na květnové Eurovizi v Liverpoolu bude na konci ledna vůbec poprvé vysílat živě youtubový kanál soutěže, který sleduje více než pět milionů fanoušků z celého světa,“ říká šéf české delegace Kryštof Šámal.
V přímém přenosu ze studia ČT na Kavčích horách vystoupí všech pět národních semifinalistů. Večer bude v angličtině, pro mezinárodní publikum, moderovat zpěvák Adam Mišík. „Hlasování diváků začne 30. ledna hned po živém vysílání a skončí o půlnoci 6. února. Následující den zveřejníme vítěze, který vystoupí v květnu na Eurovizi ve Velké Británii. Hlasy budou moci fanoušci svým favoritům posílat prostřednictvím mobilní aplikace Eurovize,“ upřesňuje Kryštof Šámal.
Poprvé se o účast v soutěži bude za Českou republiku ucházet hudebnice Markéta Irglová, která v roce 2008 získala s Glenem Hansardem cenu Americké akademie filmového umění a věd pro nejlepší originální píseň. Oba umělci si společně zahráli v nízkorozpočtovém snímku Once, v němž zazněla jejich skladba Falling Slowly. Z filmu se stala celosvětová senzace a dočkal se i jevištní muzikálové adaptace. Markéta Irglová žije trvale se svojí rodinou na Islandu, loni na podzim vydala zatím poslední studiovou nahrávku Lila.
Prvky folkloru zasazuje do moderního popu dívčí skupina Vesna se zpěvačkou a textařkou Patricií Fuxovou. Kapela vydala dvě desky, včetně duetů s Vojtou Dykem a Františkem Černým z Čechomoru. V roce 2019 byla nominována na Ceny Anděl a jako předkapelu si ji vybrala skandinávská zpěvačka Aurora.
Rozkročený napříč hudebními styly se cítí být hudebník RODAN, výhradní autor svých anglických textů a skladatel svého repertoáru. Debutové album Glasses Off, v produkci Jana Čechtického, vydal v polovině loňského roku.
Tvorbu zpěvačky Pam Rabbit inspiruje smyšlený strašidelný, tragický, ale zároveň i humorný svět, který jí pomáhá chápat, vysvětlovat a zvládat ten reálný. Její velkou vášní je režie videoklipů, které vnímá jako dovysvětlení svých písní.
Autorka, zpěvačka a producentka Maella aktuálně tvoří a žije v Londýně. Posluchače oslovuje charismatickým, až hypnotickým hlasem. Loni v říjnu byla ambasadorkou Spotify playlistu Equal a její fotografie se objevila na newyorském Time Square.
Eurovize se koná každoročně od roku 1956, kromě covidového roku 2020, což z ní činí nejdéle trvající mezinárodní televizní hudební soutěž a jeden z nejdéle vysílaných televizních programů na světě. Jedná se také o nejsledovanější nesportovní televizní událost světa. Každoročně ji sleduje v průměru 180 milionů diváků. Alespoň jednou se jí zúčastnilo 52 zemí. Letošní dvě semifinálová kola a finále se uskuteční druhý květnový týden v britském Liverpoolu a jejich přímé přenosy tradičně do svého programu zařadí ČT.
vedoucí delegace: Kryštof Šámal // vedoucí produkce: Cyril Hirsch // dramaturg, vedoucí projektu: Michal Utíkal // art director, set & light designer: Matyáš Vorda // mezinárodní PR: Ahmad Halloun // manažer realizace: Viktor Průša // manažerka vývoje: Lucie Kapounová // režisér: Vít Bělohradský
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.