ČESKÁ LÍPA: Kdo nahlédne do severočeské historické literatury, setká se na mnoha stránkách nejrůznějšího druhu četby se jménem Ladislav Smejkal. Známý historik byl vynikajícím znalcem dějin Čech i Lužice.
Samostatné publikace, četné stati o odborné literatuře, mnoho článků a množství přednášek vytvořil za svůj život nedávno zesnulý, z mnoha akcí známý člen a předseda Vlastivědného spolku Českolipska. Obsáhlost jeho práce potvrzují nejen vědecko-historická díla, ale také četné populární stati i přednášky a organizace odborných historických seminářů. Nejen že zajišťoval akce pro historiky, ale působil také při organizování společenských akcí. Seznamoval i s historií Horní Lužice v oblasti Německa a Polska. Pořádal i poznávací zájezdy do těchto oblastí. Ve vědecké práci přinášel popularizaci české, německé i polské historie. Jako dlouholetý občan České Lípy se věnoval především historii svého města.
K uctění jeho památky byla letos v červenci uskutečněna venkovní výstava, kterou uspořádalo město Česká Lípa prostřednictvím Regionálního turistického informačního centra Česká Lípa ve spolupráci s Vlastivědným muzeem a galerií v České Lípě, Vlastivědným spolkem Českolipska a grafikem a fotografem Rudolfem Živcem. Dílo koncipované na 38 panelech vychází z knihy Ladislava Smejkala Česká Lípa krok za krokem.
Několik otázek k výstavě nám zodpověděla koordinátorka celého projektu, Mgr. Květa Menclová, vedoucí RTIC:
Kdy a kde se zrodil nápad využít knihu Ladislava Smejkala k vytvoření výstavy?
S informačním centrem pořádáme již počtvrté výstavu v ulicích města. Snažíme se pravidelně střídat výstavy výtvarné s výstavami historickými, které přinášejí informace o historii našeho města, mapují architekturu, osudy českolipských obyvatel ve 20. století a nyní ukazují srovnávací pohledy na naše město, jak se postupem času a dějinnými událostmi měnilo a proměňovalo.
Nápad na výstavu srovnávacích pohledů a pohlednic na naše město se začal realizovat v zimě letošního roku po rozhovoru s panem Jiřím Kratochvílem, naším kolegou z městského úřadu, který je zároveň historikem a velkým sběratelem historických pohlednic, a který vede webové stránky www.bohmischeleipa.cz. Upozornil mě na fakt, že v roce 2008 byla v Maštálkově síni organizována muzeem srovnávací výstava, na které spolupracoval s panem Ladislavem Smejkalem. Po navázání spolupráce s muzeem jsme dospěli k závěru, že použijeme výlučně texty pana Smejkala shrnuté v knize Česká Lípa krok za krokem. Pojmenování výstavy po knize vychází také z muzea, je to nápad Tomáše Cidliny a Jaroslavy Vondrové. Oba zmínění pracovníci muzea dohledali v jimi dostupných archivech články a texty pana Smejkala a společně i s panem Kratochvílem a grafikem Rudolfem Živcem jsme dále dohledávali další fotografie. Mezitím jsme si s panem Živcem prošli s fotoaparátem město a na jednotlivých zastaveních jsme se snažili vyfotografovat detail, který propojuje minulou a současnou Lípu. Detail, který často míjíme bez povšimnutí. Detail, který tu s námi žije a je tradiční součástí města.
Mohou obrazy s historickými fotografiemi města otevřít pohled na významnou část dějin severních Čech?
Hlavní naší snahou je informovat a předat informace o dějinách a osudech města. Česká Lípa prožila dramatické zejména 20. století. Původní obyvatelé města a jejich potomci zde až na výjimky nežijí a novodobá historie se zde začala psát po odsunu německých obyvatel, poválečném doosídlování Čechy a zejména po zahájení těžby v nedalekých uranových dolech. Maloměsto vyrostlo, počet obyvatel stoupl, vystavěly se panelové domy a začalo se bourat historické jádro města. Jen štěstím Česká Lípa nepřišla o víc. Právě zpřetrhané tradice a přerušená kontinuita obyvatel tvoří dnes jeden z problémů v pochopení města a ve vytváření vztahu k němu. Věříme však, že nyní i v České Lípě nastává doba přijetí, funguje zde mnoho institucí i jednotlivců, kteří Lípou žijí a ona žije a bude žít díky nim.
Jak je výstava přijímána občany města Česká Lípa v různých věkových kategoriích? A jak reagují turisté?
Prozatím máme samé hezké odezvy. Výstava se místním lidem i turistům líbí, přicházejí do informačního centra pro mapku se všemi zastaveními. Když se rozhlédnete po náměstí, téměř vždy u výstavy někdo stojí, prohlíží si krásné koláže a čte texty.
Může být výstava inspirací pro uskutečnění nejen odborných, ale i vlasteneckých výletů?
Výstava může být minimálně inspirací pro komentované prohlídky v České Lípě, které plánujeme nabídnout školním kolektivům od září do konce října.
Ladislav Smejkal byl velice známý historik, myslíte si, že by bylo vhodné představit jeho dílo formou této výstavy i mimo Českou Lípu, případně i v sousedních (partnerských) městech?
Pokud by se nám podařilo výstavu kvalitně přeložit, zredukovat počet panelů a zastavení, je v rámci nějaké další spolupráce určitě možnost prezentovat Českou Lípu. Osobně si však myslím, že v partnerských městech by se více měla propagovat současná tvář našeho města, která může být pozvánkou k návštěvě a podporou cestovního ruchu.
Je zřejmé, že výlet do historie České Lípy zaujme svým rozsahem vedle historiků i obyčejného občana a běžného turistu při poznávání severu Čech. Z celkového počtu třiceti osmi panelů, z toho deseti na náměstí a ostatních v přilehlých ulicích, si můžeme přečíst o minulosti města mnoho zajímavého, co možná mnozí pamětníci neznají a ostatní by se jinak nedozvěděli.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.