středa
17. července 2024
svátek slaví Martina
Bazilika Všech svatých
© Eva Bečvaříková



Česká Lípa a její církevní památky

ČESKÁ LÍPA: Historickými zajímavostmi i nádhernou, méně známou oblastí láká k návštěvě památek i k turistice severní část naší země. Nejen historické tradice českých vládců, ale také budování církevních objektů utvářelo dnešní Českou Lípu s bohatstvím historické i současné církevní kultury.

Autor článku: 
Milan Turek, Eva Bečvaříková

Hraniční oblast často v dávných dobách zaujala válečníky a lapky, protože se zde nacházely neprostupné lesy a skalnatá, řídce osídlená území, a to poskytovalo možnosti k hledání bohatství či loupení. Pro větší bezpečnost tak začala vznikat vojenská území a cvičiště, zvláště pod severními horami naší země, kde vedla cesta z Prahy přes Českou Lípu až do Německa. Na této trase nenajdeme mnoho velkých sídelních míst, přesto však bylo podél řeky Ploučnice vybudováno ve 13. století významné ekonomické a církevní centrum Lipá.

Nejen historické tradice českých vládců, ale také budování církevních objektů vytvořilo dnešní Českou Lípu s bohatstvím historické i současné církevní kultury. Mnozí návštěvníci si možná ani nevšimnou, že má toto město pět kostelů, z nichž některé mají velký význam v oblasti kultury. Největší z nich  je v Bazilika Všech svatých. Tato stavba navazující na klášter byla dokončena v roce 1710. Zvláště v  předvánoční době se zde konají koncerty, své místo tu má také cyklus Lípa Musica. Řada koncertů bývá i v kostele Narození Panny Marie, který byl postaven v letech 1706 – 1710. Gotický kostel Máří Magdaleny byl založen ve 13. století, roku 1460 přestavěn Berkou z Dubé, v 16. století přetvořen do dnešní podoby. Dnes se v něm konají nedělní mše. Kostel Povýšení svatého Kříže byl postaven v druhé polovině 14. století a je občas využíván ke konání pohřbů.

Navázat na slavnou duchovní historii města se podařilo v roce 1929 výstavbou kostela Mistra Jana Husa. Byl postaven podle návrhu českolipského architekta Richarda Brosckeho  jako německý evangelický kostel. V roce 1945 ho převzala Církev československá husitská. V současné době prochází rekonstrukcí, a přesto nebo právě proto zde probíhají benefiční koncerty na záchranu kostela. Navíc je to kostel s nejskvělejší akustikou. Manželé Truncovi, kteří se o kostel starají, uskutečňují různorodé kulturní akce -  výstavy, koncerty, Vánoční hry, Pašijové hry… Farářka Marie Truncová zve každou neděli na pravidelné mše.

Historické bohatství, které vznikalo po staletí, stále zkrášluje nejen církevní památky, ale také světské stavby. Pro turisty může být zajímavá zřícenina Vodního hradu. Město dále zdobí svou zajímavou architekturou nově zrekonstruovaná kavárna Union, jejíž secesní budova pochází ze 17. století. V centru města můžeme na náměstí najít budovu radnice. O první budově, která byla postavena nad sklepením ještě starší zástavby, najdeme písemnou zmínku už v roce 1465. Středověká radnice na pomezí gotiky a renesance byla zřejmě vybudovaná po požáru roku 1516. Radnice, morový sloup, empírová kašna a řada domů na náměstí je součástí městské památkové zóny vyhlášené 10. 9. 1992.

Město po řadě požárů i válek ztratilo množství bohatých památek, ale celá řada objektů i ukrytých v podzemí stále dokazuje bohatství hospodářského i kulturního života minulých staletí a dochovanou architekturou i památkami nabízí plno možností pro návštěvníky i turisty.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení tzv. velkou mediální novelu – novelu zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.07.2024

ČR: Návštěvnost kulturních zařízení vzrostla podle předběžných údajů Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) v roce 2023 o více než deset procent oproti roku 2022 ve všech sledovaných oblastech kultury. Stále však zaostává za hodnotami roku 2019. Nejvíce se hodnotám roku 2019 blíží oblast památek, kde se návštěvnost pohybovala okolo 92 % předcovidových hodnot a meziročně vzrostla z 12,1 na 13,7 mil. návštěvníků.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Nepřehlédněte
17.07.2024

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024

ŘEHLOVICE: Kulturní centrum Řehlovice je významným místem setkávání umělců a komunity z Česka i Německa. Zaměřuje se na propojení umění a kultury prostřednictvím různých projektů, včetně divadelních produkcí, výtvarného sympozia Proudění – Strömungen a dalších kulturních akcí. Důležitým prvkem je také podpora česko-německého dialogu, který reflektuje geografické i historické souvislosti místa. S úctou k historii a snahou o zachování autentické architektury se Kulturní centrum Řehlovice, nedaleko Ústí nad Labem, stalo nejen místem inspirace, ale i tvůrčího rozvoje pro širokou veřejnost. Lenka Holíková, zakladatelka a ředitelka centra, mě provedla všemi jeho objekty v letošním nejdelším dni roku, 20. června. Po prohlídce jsme v centru vedly rozhovor nejen o tom, jak Lenka s neúnavnou energií a podporou svých spolupracovníků a dobrovolníků již 25 let proměňuje téměř zchátralý statek v oázu kreativity a kulturního dění.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Menšiny a cizinci
Články a komentáře
17.07.2024