sobota
27. července 2024
svátek slaví Věroslav
Ceny Jantar - slavnostní předávání, 2021
© Zdroj: archiv pořadatele



Ceny Jantar se stěhují do Domu kultury Poklad. Udílení bude mít dvě odlišné části

OSTRAVA: Moravskoslezské umělecké Ceny Jantar se budou letos předávat na novém místě. Po pěti letech pořadatelé přistoupili k zásadní změně a udílení uspořádají v nově zrekonstruovaném Domě kultury Poklad v Ostravě-Porubě. S ohledem na menší kapacitu prostor bude k dispozici jen omezený počet vstupenek pro veřejnost. I přes změnu místa bude zachován tradiční charakter večera, součástí programu tak budou kromě předávání cen i exkluzivní hudební čísla a netradiční spojení.

Autor článku: 
Eliška Radváková

Nominace za rok 2022 budou vyhlášeny v průběhu února. Ceny budou rozdány v pondělí 17. dubna 2023. „V Gongu jsme se cítili dobře, ale myslíme si, že se tento formát po pěti letech okoukal. Proto chceme přijít s něčím novým a neotřelým. Udílení bude probíhat hned ve dvou sálech,“ řekl zástupce pořadatelů Aleš Honus ze společnosti ProJantar.

Hlavní program bude rozdělen na dvě části, které budou mít odlišný charakter – první část se odehraje v Divadelním sále, kde budou předána ocenění ve všech divadelních kategoriích a také v kategoriích literatura, výtvarné umění a vážná hudba. Předány budou také Cena Jantar za celoživotní přínos a Kalený Jantar pro osobnost nezávislé scény. V první části vystoupí třeba zpěvačka Nika, cimbalista Daniel Skála nebo saxofonista Michal Žáček s Koncertním sborem Permoník a kapela Filip M. s Jitkou Andraškovou.

Program pak po krátké přestávce vyvrcholí o dvě patra níže ve Společenském sále, kde budou předány ceny v kategorii populární hudba. Vystoupí zde třeba Tomáš Kočko v exkluzivním spojení s metalovou kapelou Silent Stream of Godless Elegy a také kapela Buty, která večer uzavře asi půlhodinovým koncertem. „Návštěvníci se budou moci rozhodnout, zda zůstanou na koncertě, nebo se zúčastní afterparty, která bude souběžně probíhat ve všech prostorách Pokladu,“ dodal Honus.

V prodeji bude omezený počet dvou druhů vstupenek. Dražší vstupenka zajistí držitelům vstup do obou sálů, takže budou moci být osobně přítomni celému udílení. Levnější vstupenka umožní od počátku akce vstup pouze do Společenského sálu, kde se odehraje druhá část večera a kde budou moci diváci sledovat první části formou videoprojekce. Oba typy vstupenek pak opravňují držitele ke vstupu na afterparty. Ta bude probíhat na několika místech.

„Jsem rád, že organizátoři každý rok hledají způsob, jak tuto významnou kulturně-společenskou událost posunout dál. Těším se na to, jakým způsobem se poperou s novým místem konání a se zcela novou koncepcí. Věřím, že se máme opět na co těšit, a to včetně skvělých hudebních vystoupení připravených pouze pro tuto příležitost,“ řekl náměstek hejtmana pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo. Zdůraznil, že Moravskoslezský kraj je generálním partnerem akce už od samotného počátku.

„Jsme poctěni, že se i tato významná společenská akce přesouvá k nám do Pokladu. Věříme, že naše krásné a nové prostory přispějí k výjimečnosti galavečera,“ dodala Darina Daňková, jednatelka společnosti AKORD & POKLAD, s.r.o.

 

POPIS VSTUPENEK

Vstupenka VIP (550 Kč): Kompletní program. První část večera v Divadelním sále, druhá část večera ve Společenském sále + koncert kapely Buty + afterparty

Vstupenka (250 Kč): První část večera formou videoprojekce ve Společenském sále, druhá část večera ve Společenském sále + koncert kapely Buty + afterparty

www.cenyjantar.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČESKÝ TĚŠÍN: Vyšla nová publikaci našeho kolegy historika Mgr. Martina Krůla, Ph.D., s názvem PORTA SILESIAE. JABLUNKOVSKÉ ŠANCE – RANĚ NOVOVĚKÝ FORTIFIKAČNÍ SYSTÉM NA POMEZÍ SLEZSKA, UHER A POLSKA.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
23.07.2024

ČR: V zásadních chvílích pro Československo a Česko jsme se vždy shromažďovali na Václavském náměstí pod monumentální sochou sv. Václava, obklopeného patrony české země. Svátek 1. máje symbolizuje zase pro Pražany socha Karla Hynka Máchy na Petříně. Obě sochy jsou dílem Josefa Václava Myslbeka (1848–1922), a ještě mnoho dalších – například mohutná sousoší na Vyšehradě inspirovaná postavami z naší nejstarší historie. Co víme o jejich autorovi? Nejvíce si cenil druhého místa na pařížském Salonu za dílo Krucifix, které se nedávno stalo středem pozornosti nejen na pražské AVU, kde už přes 100 let visí jeho další odlitek, a kterou Myslbek spoluzakládal.

Milada Myslbeková, pravnučka zakladatele moderního českého sochařství, se už loni rozhodla připomenout svého slavného předka velkou výstavou. Proběhla v Praze v Obecním domě a byl to docela husarský kousek, protože jinak se podobnou činností nikdy nezabývala. Ale podařilo se a energické dámě se splnil sen, o kterém si teď vyprávíme, a který by měl mít i pokračování. Vždyť Josef Václav Myslbek je zakladatelem českého moderního sochařství a jako takový by měl mít pevné místo v naší národní paměti. Je to ale tak?

 

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Články a komentáře
24.07.2024

PRAHA: Galerie kritiků musí po prázdninách skončit v prostorách pražského paláce Adria, kde sídlí přes 20 let. Nynější provozovatel galerie, Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků, prohrál soutěž, kterou vypsal správce budovy Trade Centre Praha (TCP) po problémech s placením nájemného. ČTK to sdělil zástupce správce Ondřej Šrámek. Předsedkyně sdružení Vlasta Čiháková Noshiro uvedla, že se obrátila na radu hlavního města a primátora, aby zhodnotili regulérnost soutěže. Soutěž vyhrála s nabídkou společnost Art of All, která provozuje on-line galerii Original Gallery. Jednatel Art of All Marcel Sítník uvedl, že v paláci Adria bude její kamenná pobočka. Budova patří magistrátu, pro který ji spravuje TCP.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři
Co se děje
22.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Platforma Terén se vydává na téměř měsíční (22. 7. – 19. 8. 2024) zahraniční touring s loutkovou inscenací Návštěva. Kromě hlavního města Soulu ji uvede i v dalších menších městech jako Gwangju nebo Jeonju. Autoři Návštěvy, Robert Smolík a Veronika Vlková, představí tamějšímu publiku a odborné veřejnosti české loutkové divadlo i výtvarné umění. Hostování bude doplněno o doprovodné programy v podobě workshopů, přednášek a diskusí. Program probíhá v rámci projektu PerformCzech, který s podporou Národního plánu obnovy organizuje Institut umění – Divadelní ústav.

zahraničí
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2024