PRAHA-ČR: Inscenace textu Autorka skotské dramatičky Elly Hickson uváděná v Jihočeském divadle v režii Adama Svozila získala Cenu Marka Ravenhilla za nejlepší českou divadelní inscenaci nového textu za rok 2023. Cenu v podobě „kožichu Marka Ravenhilla“ pro letošní ročník navrhla česká designérka Maria Nina Václavková.
Cena Marka Ravenhilla je součástí projektu Centrum současné dramatiky, který od roku 2010 realizuje Divadlo LETÍ a letos byla udělena již potřinácté. Porota složená z osmi odborníků tentokrát vybírala z více než sta inscenací vzniklých v roce 2023, z nichž do finále nominovala sedm inscenací. Kromě výherní inscenace Autorka uváděné v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích byly nominovány: Cherry Man Národního divadla Praha, Trójanky a Na první pohled pražského Švandova divadla, Hanzelkazikmund (zde jsou lvi) ústeckého Činoherního studia, Třináckrát za svědka Slováckého divadla v Uherském Hradišti a Žena filmového kritika pražského Divadla pod Palmovkou.
Výběr vítězné inscenace zdůvodňuje členka poroty a dramaturgyně festivalu Dream Factory Ostrava Sylvie Vůjtková: “Autorka skotské dramatičky Elly Hickson je nesmírně provokativní a mnohovrstevnatá hra zabývající se otázkami genderové nerovnosti a uměleckých a životních hodnot nejen v divadelním světě. Hlavní hrdinka Ella se jak ve své hře, tak i v realitě nekompromisně vymezuje vůči zažitému společenskému řádu a pro ni zoufale konvenčnímu a neinspirujícímu divadelnímu prostředí. V režii Adama Svozila Na půdě Jihočeského divadla vznikla velice pozoruhodná inscenace, která otevírá zásadní témata dnešní doby, aniž by předkládala jednoduchá řešení nebo sama sebe brala příliš vážně, a daří se jí organicky propojovat silný apel s patřičným nadhledem. Velkou zásluhu na tom má herecké obsazení, které bravurně dokáže střídat křehce intimní polohy s bojovným apelem a humornou nadsázkou.“
Režisér Adam Svozil si Cenu převzal v Divadle VILA Štvanice 6. června 2024 v rámci slavnostního ceremoniálu, po kterém následovalo představení inscenace My, l'ud! hostujícího slovenského nezávislého Divadla na Peróne..Divadlo LETÍ tak ve spolupráci se Slovenským institutem v Praze pokračuje ve snaze představit českému publiku tvorbu slovenské nezávislé divadelní scény a navazuje tím na spolupráci z minulého roku, kdy Prahu navštívilo slovenské nezávislé Divadla Petra Mankoveckého s inscenací Nikdy Navždy v režii Mariána Amslera.
Cena Marka Ravenhilla za inscenaci nového textu je ocenění českých tvůrců za počin v oblasti inscenování současné dramatiky. Novým textem se rozumí takový text, který vznikl v období deseti let před příslušným udělením ceny. Oceněná inscenace je volena na základě konsensu členů Rady Ceny Marka Ravenhilla, kteří zohledňují symbiózu kvalitního textu a kvalitu jeho inscenování. Rada sleduje i výsledky autorské či kolektivní tvorby, u nichž rozhoduje výsledný text a jeho přenositelnost mimo kontext konkrétní inscenace a poetiky divadla, pro nějž vznikal.
Rada Ceny Marka Ravenhilla v roce 2023:
Tatjana Lazorčáková, teatroložka
Jana Soprová, divadelní publicistka a kritička
Marie Špalová, umělecká šéfka Divadla LETÍ
Lenka Veverková, dramaturgyně Českého rozhlasu
Sylvie Vůjtková, dramaturgyně festivalu Dream Factory Ostrava
Petra Zachatá, divadelní kritička
Luděk Horký, dramaturg České televize
David Drozd, teatrolog
Další nominované inscenace:
Národní divadlo Praha - Cherry Man // Ivan Vyrypajev
režie: Kasha Jandáčková
Jihočeské divadlo České Budějovice - Autorka // Ella Hickson
režie: Adam Svozil
Švandovo divadlo Praha - Trójanky // David Košťák
režie: Anna Turlo
Švandovo divadlo Praha - Na první pohled // Suzie Miller
režie: Lucie Ferenzová
Činoherní studio Ústí nad Labem - Hanzelkazikmund (zde jsou lvi) // Kateřina Součková & Adam Svozil
režie: Adam Svozil
Slovácké divadlo Uherské Hradiště - Třináctkrát za svědka // Jan Šotkovský
režie: Lukáš Kopecký
Divadlo pod Palmovkou Praha - Žena filmového kritika // Tomáš Dianiška, Petr Cífka
režie: Tomáš Dianiška, Petr Cífka & kol.
Centrum současné dramatiky
Od ledna 2010 Divadlo LETÍ realizuje pod záštitou Václava Havla projekt s názvem Centrum současné dramatiky. Cílem projektu je podpora vzniku nové dramatiky, podpora nových inscenací současné dramatiky, cirkulace textů, autorů, tvůrců a inscenací v rámci EU, teoretická reflexe současné dramatiky a propagace současné dramatiky mezi veřejností. Divadlo LETÍ se v rámci projektu mj. zapojilo do mezinárodní sítě divadel, věnujících se současné dramatice, Fabulamundi.
Posledním laureátem ceny (za rok 2022) se stala inscenace 27 (Exekuční show Jana Mydláře) v režii Petra Haška.
Projekt Cena Marka Ravenhilla je realizován za podpory Magistrátu hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Slovenského institutu.
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.
ČR: V roce 2025 se můžete těšit na dvě nové poutní cesty z naší produkce. A to na Stezku sv. Ludmily a prodlouženou Vintířovu stezku.
Stezka sv. Ludmily propojí místo rodiště (Mělník), s místem smrti (Tetín) sv. Ludmily. Jedenáct stanovišť by, kromě poskytnutí životopisných a historicko-kulturních informací, chtělo také postupně vyzdvihnout určité inspirativní období Ludmilina života, tak, aby se i poutník sám mohl nad určitou svou životní etapou zamyslet.
Aktuální Vintířova stezka, zatím dlouhá 162 kilometrů, vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek. Začíná v Německu, vede přes místa, kde Vintíř působil a končí v Blatné.
Spolek Svatá Ludmila se tedy chystá prodloužit stezku z Blatné až k Břevnovskému klášteru, kde jsou dle legend uloženy Vintířovy ostatky.
Více na: www.svataludmila.cz
TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.