středa
3. června 2020
svátek slaví Tamara
Vánoční náměstí v České Lípě
© Eva BečvaříkováČaroděj, anděl a Farna otevřeli náruč dárků v České Lípě

ČESKÁ LÍPA: Žádné severočeské město se nemůže chlubit tak bohatým kulturním životem jako Česká Lípa. Počtem obyvatel je na třetím místě v Libereckém kraji, svou kulturní aktivitou však převyšuje relativně i krajské město. Pravidelný festival hudby, bohatá činnost na Vodním hradě a neustálé akce v kulturním domě. Kulturní život obohacuje výrazně muzeum nebo knihovna, ale aktivní jsou i menší instituce jako je Knihomol nebo Villa Hrdlička. Vedle oficiálních institucí zde působí i řada spolků.

Autor článku: 
Eva Bečvaříková/jal

Velký podíl na životě města mají žáci Základní umělecké školy, v době adventu se představují každodenními pořady, podle jednotlivých studijních oborů -hudbou, tancem, výtvarnými znalostmi a literárně-dramatickým vystoupením. Jedním z adventních programů bylo i vystoupení žáků pěvecké třídy Jaroslava Kovacse. Pro rodiče a příznivce zazpívali dvanáct koled. 

Státem  subvencovaná hudební a pěvecká škola v České Lípě s pobočkami v Novém Boru u České Lípy a v Zahrádkách byla založena 8. prosince 1927. Od roku 1990 má důstojné místo v bývalém sídle politického centra města. Posledním velmi úspěšným vystoupením celé školy byla na zakončení Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica pod patronací vynikajícího houslisty Josefa Špačka.

Vánoční čas v České Lípě vyplní koncerty na náměstí, kde je také nabídka vánočního občerstvení a stánků s četnými dárky. Návštěvníci se pobaví i u živého betlému a prohlédnou si vánoční stromky, které ozdobily děti základních a mateřských škol. Živý betlém předvádí doslova v přírodním prostředí pod velkým vánočním stromem i Vodní hrad. Nakouknout lze i do podzemí hradu. Zde je také druhý českolipský vánoční trh, třetí  trh je v českolipském muzeu. Vyvrcholením Vánoc v severočeském městě bude koncem měsíce Vánoční koncert Severočeského filharmonického sboru pod vedením dirigenta Josefa Zadiny.

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Omnium z.s. organizuje cyklus vzdělávacích a osvětových seminářů, konferencí, workshopů, výstav, koncertů a dalších aktivit pro širokou i odbornou veřejnost se vztahem k památkové péči pořádaný pod názvem Monumenta VIVA a pracuje na dalších projektech. Jaké akce v oblasti ochrany a obnovy památek připravili pro nadcházející období?

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
02.06.2020

ČR: Evropský vzdělávací program v oblasti filmové výchovy CinEd rozšiřuje své stávající online nástroje, aby umožnil mladému publiku objevovat evropské filmy z pohodlí domova. Nová platforma CinEd doma je studentům a žákům k dispozici v dobách, kdy jsou projekce v běžném formátu ve školních třídách méně dostupné či vůbec nedostupné. Stejně jako celý Cined, i nabídka CinEdu doma je vedle vybraných filmů a učebních materiálů přístupná zdarma.

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
02.06.2020

HRONOV: Přestože je hranice mezi Českem a Polskem z důvodů vládních opatření stále uzavřená, uskuteční se tuto sobotu od 14 h na zelené hranici mezi Náchodskem a Kladskou kotlinou na cestě mezi obcemi Žďárky a Pstrążna (Stroužné) sousedské setkání. “Smyslem tohoto setkání je poukázat na nesmyslnost uzavření hranic mezi dvěma zeměmi, které mají podobnou epidemiologickou situaci a takřka identická ochranná opatření,” uvedl jeden z organizátorů setkání Zdeněk Kozlíček. Toto setkání, které je otevřené všem sousedům a přátelům z obou stran hranice, je součástí mezinárodní občanské iniciativy Soboty pro sousedství / Soboty dla sąsiedztwa, kdy se každou druhou sobotu setkávají na tzv. zelené hranici sousedé, přátelé a rodiny z Česka se svými sousedy z Německa, Rakouska, Slovenska a Polska.

Královéhradecký kraj, zahraničí
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Menšiny a cizinci
Co se děje
29.05.2020

ČR: V chatové oblasti Nižbor na Berounsku se potkali Martin Myšička, Ivana Chýlková, Radek Holub, Pavla Beretová, Josef Polášek, Jana Švandová, Tomáš Hanák a mnoho dalších, aby zde natočili nový seriál České televize. Scénáře ke třinácti dílům napsal dvojnásobný držitel Českého lva Petr Kolečko, režie se ujal Radek Bajgar, tvůrce divácky oblíbených komedií Teroristka a Teorie tygra. Pracovní název právě vznikajícího rodinného seriálu je Chataři.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
02.06.2020