čtvrtek
8. srpna 2024
svátek slaví Soběslav
Obálka knihy
© Archiv vydavatele



Byl jsem Sudeťák“: Autobiografie Helmuta Kopetzkého o dlouhé cestě domů

PRAHA: V online nakladatelství Pointa vyšla pod názvem Byl jsem Sudeťák s podtitulem Příběh dlouhého návratu domů knižní autobiografie rozhlasového publicisty Helmuta Kopetzkého, který byl jako pětiletý odsunut z rodného Šumperku spolu s matkou a prarodiči do rozbombardované Fuldy. Příběh válek světových i rodinných. V roce 1946 přijíždí do zničené třetí říše 1646 nákladních vlaků se statisíci sudetských Němců. Pětiletý Helmut Kopetzky je jedním z nich. Jeho rodný dům český stát vyvlastnil a prodal. Když se ho autor v jednom rozhlasovém pořadu vzdá – jen hypoteticky, nikdy mu nepatřil –, přeruší s ním matka na léta kontakt. Vše se změní, když jednoho dne obdrží Helmut dopis psaný skvělou němčinou. Zpáteční adresa patří jeho rodnému domu. Kniha je určena těm, které zajímá historie dvacátého století, těm, které baví rodinné příběhy na pozadí velkých dějin.

Křest českého vydání knihy se uskutečnil na veletrhu Svět knihy Praha 2024, v knihovně v Šumperku bude publikace představena v úterý 28. 5. v 18.00 h.

Knihu Byl jsem Sudeťák i spoustu dalších titulů je možné objednat na e-shopu Pointy a ve všech tradičních knihkupectvích nebo na e-shopech.

28.05.2024
18:00
Autor článku: 
Ondřej Hampl /jal

http://Pointa.cz | Byl jsem Sudeťák„Léta se zajímám o historii svého rodného Šumperka, o dějiny dvacátého století, o problematiku Sudet, odsunu, soužití Čechů a Němců. Helmut Kopetzky se na to všechno dívá z úplně jiného úhlu, než na jaký jsme zvyklí. Svůj příběh navíc podává velmi specifickou, ale čtivou formou, v níž nezapře své kořeny rozhlasáka. Kniha je velkou výzvou pro smíření mezi lidmi, národy i generacemi, vzájemné pochopení. Pokud se na konci ubráníte dojetí, jste cynici,“ říká ke knize Radovan Auer, ředitel mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha.

 

Byl jsem Sudeťák

Příběh dlouhého návratu domů

Autor: Helmut Kopetzky

Žánr: životopis

Počet stran: 248

Rozměry: 145 x 205 mm

Vazba: vázaná s laminovaným potahem

ISBN: 978-80-7691-454-4

Datum vydání: 20. 5. 2024

Cena: 349 Kč

Pointa.cz | Byl jsem Sudeťák

 

Anotace

Kniha o velkých válkách i rodinných bitevních polích. O dlouhém životě jedné matky v nové vlasti, ve které zůstává navždy cizinkou. O synovi ve stínu „železné vdovy“. V roce 1946 přijíždí do zničené třetí říše 1646 nákladních vlaků se statisíci sudetských Němců. Pětiletý Helmut Kopetzky je jedním z nich. Jeho rodný dům český stát vyvlastnil a prodal. Když se ho autor v jednom rozhlasovém pořadu vzdá – jen hypoteticky, nikdy mu nepatřil –, přeruší s ním matka na léta kontakt. Vše se změní, když jednoho dne obdrží Helmut dopis psaný skvělou němčinou. Zpáteční adresa patří jeho rodnému domu.

 

O čem se v knize píše

Kniha má dvě části a nadvakrát i vznikla. V té první se Helmut Kopetzky vrací ke kořenům své rodiny v Sudetech, v tehdy ryze německém Šumperku. Popisuje světovou válku, poválečný odsun do rozbombardované Fuldy a strasti v nové vlasti, v nichž hlavní roli hraje komplikovaný vztah „železné matky“ – dvojnásobné válečné vdovy – a syna, který se snaží vymanit z jejího stínu i stínu války a buduje kariéru úspěšného rozhlasového tvůrce.

Druhou část odstartuje e-mail, který Helmut obdrží v novém tisíciletí ze svého rodného domu. Navázání kontaktu s novými obyvateli domu otevírá zcela novou kapitolu jeho života. Kapitolu o návratu domů.

Pro koho je kniha určena

O druhé světové válce, Sudetech, odsunu již byla napsána celá řada knih. Tato kniha však na problematiku nahlíží ze zcela nového úhlu. Je to velmi otevřená, intimní autobiografie popisující komplikované rodinné vztahy mezi předválečnými, válečnými a poválečnými generacemi. A také složitou cestu k porozumění a smíření. Je určena těm, které zajímá historie dvacátého století, těm, které baví rodinné příběhy na pozadí velkých dějin.

Proč autor knihu napsal

To, co autor potřebuje vyprávět, je příběh o dlouhé cestě domů. Trvala 75 let – od deportace až do začátku trvalého přátelství se současnými obyvateli jeho rodného domu v Šumperku, který československý stát v roce 1945 zkonfiskoval a kde je nyní pozvaným hostem a není již „vysídlená osoba“.

O autorovi

Helmut Kopetzky se narodil v roce 1940 v Šumperku, tehdy ryze německém podhorském městečku Mahrisch Schönberg. V pěti letech byl odsunut spolu s matkou a prarodiči do rozbombardované Fuldy. Po střední škole nastoupil jako stážista v lokálních novinách, vystudoval divadelní vědu, dějiny umění a žurnalistiku. Přesídlil do Berlína, kde pracoval v médiích hlavně jako scenárista a režisér na volné noze. V sedmdesátých letech režíroval řadu pořadů pro děti a mládež, mimo jiné pro televizi ZDF. Pro rozhlas natočil více než stovku celovečerních projektů a seriálů na témata obou světových válek, současnosti i historie Sovětského svazu a Ruska, dění v Jižní Americe či na Středním východě. V řadě zemí světa také vzdělával budoucí rozhlasové tvůrce. Po celý život byla jeho nejbližší spolupracovnicí jeho žena Heidrun. Syn Jan je fotografem na volné noze.

 

O Pointě:

Pointa je online nakladatelská služba, která autorům pomáhá sestavit knižní tým a zafinancovat vydání knihy s pomocí crowdfundingu. Následně je provede celým procesem, zajistí tisk a distribuci a pomůže s propagací.

             

●    pointa.cz                    

●    facebook.com/Pointa.cz                   

   instagram.com/pointa.cz                   

●    blog.pointa.cz


 

Mohlo by vás také zajímat...

TOKIO: Loutkové představení CASLAVSKA TOKYO 1964 se japonským divákům představilo během prvního srpnového víkendu. Inscenaci, která je fiktivním přímým přenosem z letních olympijských her v roce 1964, připravil režisér Jakub Vašíček se třemi herci Divadla ALFA, třemi herci Divadla PUK a hudebníkem Danielem Čámským. Česká premiéra pod názvem Čáslavská – Tokio – 1964 proběhne v září na Mezinárodním festivalu DIVADLO Plzeň a v Divadle ALFA.

Celá ČR, Plzeňský kraj, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Senioři, Ostatní
Co se děje
07.08.2024

PARDBUCIE: Největší letní událostí školy je bezpochyby již 15. ročník Sportiády s podtitulem Rozhoupej loď, která vyvrcholila v pátek 2. 8. ve škole v Pardubičkách. Sportiáda je zaměřena na sportovní dovednosti plné soutěží v podobě variace Bocci, agility se psem, dračí lodě apod. Škola se aktivně zúčastní akce Sportovní park v parku Na Špici. Návštěvníci mohou finančně pomoci rozhoupat loďku v Automatických mlýnech a tím tak budovat bezpečný přístav pro žáky školy.

Pardubický kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.08.2024

ČR: Znáte kreslené vtipy Miroslava Kemela? Někdy trefně komentují aktuální dění, přičemž nešetří žádné politické veličiny, jindy se zasmějete vcelku nevinným anekdotám se zvířátky. Autor jich nakreslil stovky a tisíce, protože se touhle tvorbou profesionálně zabývá už od 90. let. Potěšením a relaxací je mu muzika, skládání písniček a vystupování s vlastní kapelou, ke které se občas přidává i zpěvák a herec Vladimír Javorský.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Hudba
Články a komentáře
07.08.2024

VARŠAVA: Ministr kultury Martin Baxa se v pátek 2. srpna na českém velvyslanectví ve Varšavě setkal s operní a divadelní režisérkou, pedagožkou Jitkou Stokalskou, která dlouhodobě žije a působí v Polsku. Za její umělecký přínos v oblasti hudebního divadla a za šíření dobrého jména české kultury v zahraničí jí udělil medaili Ministerstva kultury ČR Artis Bohemiae Amicis.  Jitka Stokalská  patří v Polsku k ikonám operní režie, více než 40 let působila ve Varšavské komorní opeře. Je držitelkou prestižní Ceny Jana Kiepury a ceny polského ministerstva kultury Gloria Artis.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Ostatní
Co se děje
05.08.2024