čtvrtek
8. srpna 2024
svátek slaví Soběslav



Bubenečská čistírna přitahuje stále více návštěvníků

Hlavní budova, foto Z. HorníčekPRAHA 6: Způsob likvidace odpadů vznikajících při lidské činnosti vypovídá o kulturní, sociální a technické úrovni dané společnosti. Například většina měst starověkého Řecka i Říma byla vybavena poměrně dokonalou sítí stok, z nichž nejznámější je římská Cloaca maxima. Již v antických dobách probíhaly první pokusy likvidovat centrálně svedenou odpadní vodu metodou přirozeného čištění, která se v současnosti opět začíná uplatňovat.

Raritou v tomto směru byla dnes již více než stoletá čistírna v Praze - Bubenči autora W. H. Lindleyho a stavitele Quido Bělského, která tehdy neměla v Evropě konkurenci ani co se úrovně čištění vody týče. To zde probíhalo třístupňově bez jakýchkoli chemických přísad. (Pouze v době epidemií se přidávalo vápenné mléko a síran hořečnatý.) Roční zkušební provoz zahájil dne 27. 6. 1906 a úřední kolaudace proběhly v květnu a červnu roku 1907. Přestože její kapacitní životnost byla naplánována do třicátých let minulého století, sloužila svému účelu až do roku 1967 a ještě počátkem osmdesátých let fungovaly původní usazovací nádrže na kal.

Tou dobou objevili tento skvost industriální architektury z období průmyslové secese nadšenci, kteří mu chtěli znovu navrátit zašlý lesk, a tak se pustili do vyklízení nánosů říčních naplavenin, jakož i do obnovy strojního vybavení.

Podzemní labyrint, foto Z. HorníčekPrvotním záměrem bylo postupně zpřístupnit podzemí čistírny a návštěvníky „přímo na místě“ seznamovat s historií pražského stokování a čištění odpadních vod. Renovace stále probíhá a objekt se od roku 1991 postupně zpřístupňuje. Zprvu to bylo jen dvakrát až třikrát do roka při akcích, které tehdy organizoval Klub přátel staré čistírny, až posléze se podařilo rozšířit návštěvní hodiny pro veřejnost, a to o víkendech od dubna do října.

Objekt je od roku 1991 technickou kulturní památkou a ze skupinky nadšenců vznikla v roce 1992 Nadace ekotechnického muzea. Později se transformovala v dnešní obecně prospěšnou společnost Ekotechnické museum, která má tříčlennou správní a dozorčí radu a spolupracuje s více než dvěma desítkami osob.

Ještě že jsou muži hračičkové

Domácí kutilství a pěstování všemožných koníčků je stále výsadou mužů. Opačné pohlaví na jejich záliby sice trochu žehrá, ale na druhé straně, která matka by svému zvídavému potomku odepřela návštěvu pohyblivého sto let starého betléma, nově zprovozněného tradičního vodního mlýna, jízdu historickým vlakem či exkurzi do ojedinělé technické památky. A právě díky mužům-hračičkům a bezpočtu hodin, které své zálibě věnovali, mohou české ratolesti zažívat neopakovatelná dobrodružství.

Klub přátel staré čistírny v Bubenči sdružuje asi dvacet lidí se zájmem o historii, parní stroje, kanalizaci a o historickou techniku vůbec. Jejich různorodé profese jsou spíše technického zaměření, věkový průměr je 33 let a pro všechny bez výjimky je čistírna pouze koníčkem. Šest z nich vás i během příští sezony bude provázet při vašich výpravách do podzemního království postaveného z třikrát pálených cihel z jemně plavené hlíny. Projdete se nimi podzemním labyrintem schodišť, chodeb, průchodů a vodních můstků. Uchvátí vás šest metrů hluboký a devadesát metrů dlouhý rezervoár s průzračně čistou vodou (a takových „bazénů“ má bubenečská čistička dokonce deset), který by se s celkovým objemem 1200 m³ vody mohl srovnávat s velkými rekreačními bazény. Jen s tím rozdílem, že ani v létě teplota vody nepřesáhne osm stupňů celsia.

Trio MUSES, foto Z. HorníčekAle s představou nadcházejících plískanic se raději zmíním o zcela jiné části čističky – o kotelně, jíž dominují dva plamencové parní kotle. Odtud je vedena pára nahoru do ocelového srdce čistírny – strojovny. Zdejší a dodnes funkční čerpací soustrojí vyrobila v roce 1903 firma Breitfeld & Daněk. Nablýskané stroje jsou přímo uměleckými díly. Všechny jejich součástky jsou vytvarovány tak, aby lahodily oku. Sloužily až do konce dvacátých let minulého století, kdy zde proběhla elektrifikace, ale například při letošním „Zamykání kanálů Staré čistírny“ je kvalifikovaní strojníci uvedli na čas opět do chodu. Za pleskání řemenic, syčení páry a tlumeného předení strojů zde dokonce vystoupilo dívčí Trio MUSES (soprán, violoncello, housle). Místo je to pro takovou produkci vskutku netradiční, ale před nápadem spojit tyto dva naprosté protiklady je nutno smeknout.

Tiskového mluvčího obecně prospěšné společnosti Ekotechnické museum, Ing. Tomáše Nováka, jsem při příležitosti uzavírání sezony poprosila o další informace.

Kolik zájemců k vám odhadem o víkendu zavítá?

Návštěvnost Staré čistírny se mění v průběhu muzejní sezony a s ohledem na akce, které zde probíhají. Řádově jde o desítky až stovky osob. Na letošní „Zamykání kanálů“ přišlo více než 700 návštěvníků.

Co se v čistírně odehrává mimo sezonu?

Ani v období mimo muzejní sezonu se areál před návštěvníky úplně neuzavírá. V muzeu probíhají individuálně dohodnuté prohlídky, zejména pro školy. Dále se plánují a připravují akce na novou sezonu a probíhají rekonstrukce, které nejsou možné v běžném provozu uskutečnit.

Jaká je finanční situace společnosti?

Objekt čistírny v Bubenči je v majetku hlavního města Prahy a Ekotechnické museum, o.p.s., jej na základě smlouvy o nájmu spravuje. Provoz není financován z rozpočtu hl. m. Prahy ani z jiných veřejných zdrojů a většinu prostředků si muzeum získává vlastní činností. Kromě prohlídek a exkurzí do podzemí provozní budovy společnost prostory také pronajímá pro nejrůznější firemní a společenské akce, výstavy, natáčení, a dokonce i pro svatební hostiny. Další aktivitou jsou servisní a poradenské služby v oblasti historických, zejména parních strojů.

Využili jste nějaké granty?

V tuto chvíli žádné granty nečerpáme.

Jak vás podporuje MČ Praha 6?

Praha 6 věnovala cenu výherci soutěže parních stříkaček v rámci akce „Parou proti ohni“. Akce úspěšně proběhla letos v létě.

*

Muzeum má otevřeno od 25. dubna do 25. října, vždy v sobotu a v neděli. Prohlídky začínají v 10.30, 12.30, 14.30 a v 16.00 hodin.

Mimo tuto dobu je prohlídka možná pouze pro skupiny na základě předchozí objednávky.

Minimální počet osob ve skupině je deset.

Vstupné: dospělí 100 Kč, studenti a důchodci 50 Kč, rodina 200 Kč.

Více informací a objednávky na tel. čísle +420 777 170 636, info@stara-cistirna.cz

a na www.stara-cistirna.cz.

Eva Horníčková

Mohlo by vás také zajímat...

PLZEŇ: Od července 2019 Náplavka na Radbuze představuje příjemné místo u vody přímo v centru města, kde je možné trávit (nejen) letní večery, projít se, posedět, zrelaxovat a užít si kulturu nebo se občerstvit v kavárně. Tento prostor poprvé oživil festival Náplavka k světu. stejnojmenného spolku v roce 2012. Spolek k světu. se vrací na místo činu a malé i velké návštěvníky láká na zajímavý kulturní program – hudbu, divadlo, tanec, párty s DJs, filmy i gastronomii. Akce se budou konat během srpna až do poloviny září. Spolek k světu. aktivit u řeky realizuje víc a sjednotí je pod společným názvem Plzeňské náplavky.

Plzeňský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
08.08.2024

ČR: Život v éteru je kniha o Radiu 1. Vyšla v srpnu 2023 a představuje počátky soukromého rozhlasového vysílání v Československu i současnost stanice, která je unikátem i ve světovém měřítku. Radiem 1 prošla řada kulturních osobností, ať jde o moderátory (Honza Dědek, Saša Michailidis) nebo o hudebníky a DJs. Úspěšná kniha oslaví 7. srpna rok od svého vydání. V současnosti je v knihkupectvích i obchodech s hudbou v prodeji její druhý dotisk.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
08.08.2024

TOKIO: Loutkové představení CASLAVSKA TOKYO 1964 se japonským divákům představilo během prvního srpnového víkendu. Inscenaci, která je fiktivním přímým přenosem z letních olympijských her v roce 1964, připravil režisér Jakub Vašíček se třemi herci Divadla ALFA, třemi herci Divadla PUK a hudebníkem Danielem Čámským. Česká premiéra pod názvem Čáslavská – Tokio – 1964 proběhne v září na Mezinárodním festivalu DIVADLO Plzeň a v Divadle ALFA.

Celá ČR, Plzeňský kraj, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Senioři, Ostatní
Co se děje
07.08.2024

PARDBUCIE: Největší letní událostí školy je bezpochyby již 15. ročník Sportiády s podtitulem Rozhoupej loď, která vyvrcholila v pátek 2. 8. ve škole v Pardubičkách. Sportiáda je zaměřena na sportovní dovednosti plné soutěží v podobě variace Bocci, agility se psem, dračí lodě apod. Škola se aktivně zúčastní akce Sportovní park v parku Na Špici. Návštěvníci mohou finančně pomoci rozhoupat loďku v Automatických mlýnech a tím tak budovat bezpečný přístav pro žáky školy.

Pardubický kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.08.2024