neděle
5. února 2023
svátek slaví Dobromila
Vizualizace
© Archiv pořadateleBrněnský sedmnáctý: žijeme sametový sen?

BRNO: 17. listopadu 2022 se v Brně odehraje už 6. ročník festivalu Brněnský sedmnáctý, letos na více než deseti festivalových místech. Vůbec poprvé je festival zastřešen jedním tématem, jímž je pro letošní ročník Sametový sen?, věnující se (ne)naplněným příslibům sametové revoluce. „Rádi bychom letos kromě linie oslav a úcty vůči našim předchůdcům více rozvinuli také linii současnosti a budoucnosti, aby 17. listopad nebyl věnován jen vzpomínkám, ale stal se i příležitostí pro zaznění různých hlasů k aktuálnímu dění u nás i ve světě,“ vysvětluje koordinátor festivalu Stano Čaban.

Autor článku: 
Sára Matůšová

V duchu tématu letošního ročníku proto organizátoři připravují v Paláci šlechtičen na Kobližné ulici tři debaty věnující se porevolučnímu významu a proměnám médií, (ne)naplněným příslibům sametové revoluce, ale i tématům ekologické udržitelnosti a greenwashingu. V hotelu Barceló pak vznikne prostor pro diskusní fórum: „Fórum je novou platformou festivalu. Mělo by sloužit k setkání nejen pozvaných hostů, ale i návštěvníků festivalu, aby společně diskutovali o zásadních společenských tématech. Pro tento ročník jsme proto vybrali otázky války a míru nebo diskusi o ideálním prezidentském kandidátovi,“ doplňují organizátoři.

Centrem oslav demokracie bude tradičně náměstí Svobody, kde se v průběhu dne prostřídají řečníci a brněnské kapely. Začátek festivalu ve 14:00 bude letos v režii brněnských skautů, kteří festival zahájí slavnostním nástupem, na který naváže již tradiční kladení věnců u mariánského sloupu studentskými zástupci brněnských univerzit. Na pódiu se v průběhu dne vystřídají brněnské kapely OKno, Dobrá otázka a rocková legenda Progres 2, ale také Cimbálová muzika Pazúr nebo herec a muzikant Šimon Bilina. V 17:11 se odsud Brno přidá k dalším městům napříč zemí s ikonickou Modlitbou pro Martu. Na náměstí také vznikne zóna neziskových organizací navazující na loňskou kampaň Festivalu svobody Takoví jsme, kde bude možné seznámit se s činností některých neziskových organizací, nebo se zákulisím fungování neziskového sektoru.

„Náměstí Svobody letos poprvé rozšíří i sousední ulice Kobližná, kde budou prostřeny stoly k možným diskusím o sametové revoluci nebo třeba k listopadovému čtení,“ představuje Čaban další novinku letošního programu. Přes Kobližnou mohou lidé dorazit procházkou až na Pohořelec, kde bude celý den vystaveno auto Veřejné bezpečnosti, ale také výstava věnující se komunismu v naší zemi.

Dvě festivalová místa naplní tóny písničkářů i šansonů. V Domě U Rudého vola zazní šansony v podání Petry Benediktyové, které navážou na autorské čtení ekologické hry Mojmíra Vlašína. V kavárně Larva mola v Alfa pasáži představí autorským čtením svou novou knihu Liliputin - Povídky z války také spisovatel Jan Němec. Alfa pasáž pak rozezní písničkáři Tom Oakland, Jakub Molnár a Adam Kořán. Kromě nich ale bude prostor patřit i kinu B17, v rámci kterého budou promítány dokumenty z festivalu Jeden svět. Na Moravském náměstí chystá Brněnský sedmnáctý divadelní představení Putin lyžuje (Divadlo Líšeň) a v prostorách kavárny Trojka představení Moskva Dačnoje (Daria Gosteva).

V Knihovně Jiřího Mahena nebude chybět ani program pro děti, jehož součástí bude nejen výroba lampionů se studenty Nadačního fondu studentů Filozofické fakulty, ale také interaktivní hra s divadelními prvky Pan Svoboda hledá klíč.

Festival Brněnský sedmnáctý oslavuje svobodu a demokracii, připomíná události listopadů 1939 a 1989 v Brně a v neposlední řadě podněcuje občanskou společnost k aktivnímu zájmu o aktuální dění u nás i ve světě. V prvních ročnících tvořila organizační tým festivalu neformální skupina studentských zástupců všech šesti univerzit v Brně, která se každý rok částečně obměňovala. Na začátku roku 2021 nejužší organizační tým studentů založil zapsaný spolek Brněnský sedmnáctý, jehož členové pracují na festivalu celoročně.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: S novým rokem přichází také Místní kultura s formátem podcastu, který je dnes součástí většiny internetových médií. PODCAST MÍSTNÍ KULTURY přináší dialogy s lidmi, kteří mají, co říci. Autorsky ho bude připravovat zkušená rozhlasová publicistka a dokumentaristka Hana Soukupová.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
EDITORIAL
05.02.2023

LIBOCHOVANY: Pro milovníky starých pověstí mohu nabídnout výpravu na místo, které již je na mapě označeno, ale značené cesty tam nevedou. Odměnou vám může být nezvyklý výhled a na místě si můžete pustit v případě dostatku dat i audiovizuální zpracování pověstí o tomto místě.

Libochovany leží na tak zvané lysecké trati. To je železniční trať z Lysé nad Labem do Děčína. Když vystoupíte v Libochovanech, kde je i krásný opravený ale nepřístupný zámek, je zapotřebí vyndat mapy v mobilní aplikaci. Severovýchodně od obce se tyčí pás zalesněných vrchů a jeden z nich je označen Čerťák.

Dojdete pod něj již zarostlou úvozovou cestou. Je to vrch plný skalnaté suti. Na něj musíte vystoupit vlastní cestou okolo bývalého lomu s velkým převýšením. Výhled na lomy na Deblíku a na Trabicích ale stojí za to. Také Libochovany i se zámkem máte krásně pod sebou, včetně Labe klidně se třpitícím v mírné zákrutě. Není nad to posadit se na některý z kamenů a pustit si audio- vizuální pověst o Čertově drápu, jak se vrchu dříve říkalo.

Naleznete jej na tomto linku na YouTube:

https://youtu.be/Q2iUBjan4fo

Poté se můžete pokusit najít otisky čertových drápů sami, ale pozor, ať nespadnete na dno bývalého lomu! Zelená značka vás pak pohodlně odvede na Kalvárii, kde se tyčí tři kříže, a poté už sestoupíte do Velkých Žernosek, odkud můžete pokračovat vlakem libovolným směrem.

Celá ČR, Ústecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Hudba, Památky
Co se děje
03.02.2023

ČR: V polovině ledna vybrala Česká televize pětici interpretů, kteří se přihlásili do letošního ročníku Eurovision Song Contest. Výběr národního zástupce odstartoval přímý přenos na youtubovém profilu soutěže a v iVysílání ČT. Hlasy pro zpěvačky Maellu, Pam Rabbit, Markétu Irglovou, dívčí skupinu Vesna nebo pro písničkáře RODANA mohou fanoušci posílat do půlnoci 6. února.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.02.2023

ČR: Na základě hodnocení dotační komise Odboru mezinárodních vztahů a EU Ministerstva kultury, které se uskutečnilo počátkem ledna 2023, získalo podporu 135 projektů v celkové výši 107 649 667 Kč.

Dotační titul Mobilita vznikl na podporu projektů konaných v zahraničí a na mezinárodní spolupráci. Podporuje aktivity zasíťování, ať už formou odborných konferencí, stáží či workshopů a profesních akcí orientovaných na stimulaci mezinárodní spolupráce, profesního růstu a rozvoje.

„Mezinárodní spolupráce v oboru přináší nenahraditelnou zkušenost, která tvorbu posouvá dál. Důležitou přidanou hodnotou pak je prezentace české kultury v zahraničí a navázání kontaktů pro spolupráci do budoucna,“ podotýká ministr kultury Martin Baxa.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
01.02.2023