ZLÍN: Do celorepublikové akce na podporu čtenářství se i letos zapojují knihovny celého Zlínského kraje. Motto pro tento rok zní: Návrat do knihoven. O něj se knihovny usilovně snaží po dvouletém omezení provozu v době koronavirové pandemie, s jehož dopadem a úbytkem čtenářů se vyrovnávají dodnes.
„Nové uživatele se knihovny pokouší nalákat nejen zkvalitňováním svých služeb, ale také rozšiřováním nabídky a pořádáním veřejných kulturních akcí. Svým uživatelům dnes nabízí mnohem více než samotné půjčování knih. Samozřejmou součástí nabídky větších knihoven jsou eKnihy dostupné online z pohodlí domova, přístupy do databází, audioknihy a společenské hry. Stále více knihoven poskytuje možnost 3d tisku, kurzy virtuální reality, únikové hry, roboherny nebo kurzy programování pro děti,“ uvádí ředitel Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně Jan Kaňka.
Velkým trendem jsou v moderních knihovnách tzv. makerspace - otevřené dílny, ve kterých si kreativní kutilové mohou vyrobit vlastní originální výrobky pomocí moderní techniky a strojů, jako např. 3D tiskárny, laser, elektro nářadí, šicí stroje, termolisy, plottery a podobně.
V neposlední řadě jsou knihovny pořadatelem přednášek, besed i výstav pro nejširší veřejnost. U příležitosti Března měsíce čtenářů je jejich nabídka opravdu široká! V celém Zlínském kraji se čtenáři mohou těšit na knižní swapy, zajímavé akce a soutěže. Chybět nebude tradiční ocenění Čtenáře roku. Na více než 70 místech v kraji proběhne populární akce pro děti Noc s Andersenem.
A jaká je konkrétní nabídka Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně?
Zapomnětliví čtenáři jistě ocení amnestii na upomínací poplatky za pozdní vrácení, kterou knihovna vyhlašuje od 1. do 31. března ve všech svých provozech.
V knihovnách Díly, Jižní Svahy, Malenovice a Podlesí bude po celý březen probíhat knižní bazar, čtenáři mohou přinést knihy, o které již nestojí, a naopak zdarma si odnést domů tituly, které dají k dispozici ostatní.
1. března se v ústřední knihovně sejdou členové Klubu milovníků knih, kteří si tentokrát budou povídat o knihách kanadské spisovatelky, básnířky, literární kritičky a aktivistky Margaret Atwood.
Příznivci kresleného humoru za hranou a pod čarou by si neměli nechat ujít vernisáž výstavy Kolben: Sirup 3. března. Autor kreseb Otomar Klodner vernisáž doplní také hudebně se svou kapelou Kolben Dechber Band.
8. března dopoledne se sejdou v ústřední knihovně rodiče s nejmenšími čtenáři do 5 let v rámci klubu Tátové a mámy, čtěte s námi, aneb hodinka nad dětskou knihou. Ve stejný den od 15 hodin proběhne zájmový kroužek základů programování pro děti od 7 do 13 let Robožrouti, od 16 hodin pak odstartuje své fungování zcela nový Young Club pro teenagery a milovníky young adult literatury.
Rovněž 8. března představí historik, genealog a ředitel Archivu Vysokého učení technického v Brně, Martin Kotačka, stále populárnější obor s názvem genetická genealogie. Účastníci přednášky budou mít možnost zapojit se do probíhajícího genetického výzkumu moravské populace a zdarma získat možnost zjištění svého vlastního geneticko-historického původu.
15. března si na kurzu Paměť v kondici ukážeme, jak jednoduchým a zábavným procvičováním udržovat a zlepšovat činnost mozku a trénovat naši paměť v každém věku.
21. března uvede zlínský výtvarník, básník a spisovatel Jaroslav Kovanda společně s hercem Městského divadla Zlín Josefem Kollerem své nové knihy: NEJAKÝ JURA VIČÍK a KUDOKR – KUchařka DO Krize v knihovně Jižní Svahy.
22. března se setkají v ústřední knihovně Knihožrouti – čtenáři od 8 do 15 let, kteří mají rádi knížky a rádi si o nich povídají.
Vrcholem březnového programu bude 23. března zahájení festivalu Literární jaro Zlín, který bude letos s mottem Knihy do uší věnován audioknihám. Prvním hostem festivalu bude Petr Čtvrtníček. Vyhledávaný herec, scenárista a režisér sklízí úspěchy také jako interpret audioknih. Večerem provede Josef Kvasnička.
28. března, na Den učitelů, knihovna připravila pro všechny pedagogické pracovníky dárek v podobě roční registrace nových čtenářů zdarma.
Dalším projektem, který odstartuje své fungování v březnu, konkrétně 28. března, bude klub háčkování s názvem Má to háček.
Chybět nebude populární Listování s Lukášem Hejlíkem a Pavlou Dostálovou. Listovat se bude knížkou o lásce, sexu a dalších katastrofách Historky z Tinderu. A to 30. března v ústřední knihovně.
Nabitý březnový program uzavře Noc s Andersenem 31. března. Zábavný program pro čtenáře od 7 do 11 let na téma Roboti je připraven ve spolupráci s Fakultou aplikované informatiky Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a zúčastnit se ho děti můžou v ústřední knihovně, v knihovně Jižní Svahy a Podlesí.
Kompletní program knihovny je dostupný na www.kfbz.cz/bmc23.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.