pátek
19. července 2024
svátek slaví Čeněk
Bohumínský městský kroj
© Petr Piechowicz



Bohumínský spolek Maryška vstoupil do dospělosti. Letos slaví své 18. narozeniny

BOHUMÍN: Psal se rok 2000 a skupina přátel s literárními zájmy se nepravidelně scházela po kavárnách, aby ostatním prezentovala své autorské literární pokusy. Postupem času vzniklo nejprve občanské sdružení, nyní Bohumínský spolek Maryška. Hlavním hybatelem, inspirátorem a duší spolku je po celá léta Kamila Smigová. Postupem let se přidávaly další ženy a ojediněle i muži, aktivní seniorky (pozdější zakladatelky "krojovanek") i studující mládež, která hledala prostor pro své literární nebo výtvarné vyjádření.

Autor článku: 
Jana Leparová

Původně literárně dramatický klub začal svými aktivitami postupně zasahovat do nejrůznějších oblastí – členové organizovali literární večery, besedy se zajímavými osobnostmi, přednášky, multižánrové akce a festivaly, autorská tvorba, filmové přehlídky… „Kavárenský“ prostor už nemohl dostačovat. Díky pochopení města získala v roce 2004 Maryška do pronájmu prostory přímo v centru na náměstí T. G. Masaryka v Bohumíně. A tak vznikl Salon Maryška.

Nový prostor umožnil Salonu Maryška od roku 2005 naplno rozjet různorodou činnost. Při svém otevření nabídl výtvarná díla, sochy, fotografie a publikace, které vznikly v průběhu pětileté činnosti "Maryškovců". Lidé mohli zavzpomínat na jednotlivé ročníky multižánrového festivalu a dřevořezbářského plenéru Léto-kruhy nebo na dva ročníky Maryškova salonu.

Postupně kulturní aktivity Maryšky přesáhly vlastní region a překročily česko-polskou hranici. V roce 2006 Maryška podepsala smlouvu o přeshraniční spolupráci s Obecním kulturním střediskem v polských Zebrzydowicích.

V činnostech Maryšky si to své najdou lidé všech generací, různých zájmů i rozdílného smýšlení. Své místo zde mají mladí v klubu U létající ryby, stejně tak jako začínající i pokročilí literáti. Salon Maryška poskytuje svůj prostor pro vystavení tvorby výtvarníků i fotografů. V tvůrčích dílnách se scházejí děti i dospělí, aby uplatnili své originální nápady, nebo se prostě jen setkávali a vyměňovali si své zkušenosti.

V roce 2011 rozšířila Maryška své aktivity a vznikl vlastivědně-etnografický klub, který se věnuje městskému kroji, tradicím a životu obyvatel města v proměnách času. Založení klubu je vyústěním dlouhodobé snahy popularizovat tradice vycházející z historie Bohumínska. Prvním hmatatelným impulsem byly zatím ještě neúplné repliky kroje, které ušila skupinka nadšených žen ze Starého Bohumína. Krojovanky, jak si tyto ženy říkají, pátraly v historických tiscích a archivech, aby ušité kroje – nejen ženské, ale také mužské a dětské - odpovídaly době vzniku (převážně polovina 19. století). Další kroky na sebe nenechaly dlouho čekat. Členky klubu vytvořily přesné repliky Bohumínského městského kroje (území původního Starého Bohumína) nabídly je k trvalému umístění městském muzeu. Souběžně sbírají originální staré textilie (výšivky, krajky, dečky…). Ošetřují je, popisují a ukládají do depozitu.

Krojovanky se svými nádhernými městskými kroji se také staly nedílnou součástí a „ozdobou“ různých městských a církevních oslav a událostí. Nechyběly u vítání historické vlakové soupravy u příležitosti 170. výročí Severní dráhy císaře Ferdinanda a 170. výročí příjezdu prvního vlaku do dnešního Nového Bohumína v minulém roce. Krojovanky z Maryšky se ale nezaměřují jen na vše související kroji a textiliemi. Využívají spolupráce s polskými partnery a připravují kulinářské projekty, týkající se zejména slezské kuchyně v souvislosti s tradicemi Vánoc, Velikonoc a dalších svátečních rodinných událostí.

Možná vás napadne otázka, proč se spolek jmenuje zrovna Maryška. Ne, nemá to nic společného s Petrem Bezručem. Tenkrát, při prvním veřejném čtení se hlavní hrdina povídky jmenoval… Maryška.

www.maryska.cz

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Nové Mexiko, podivný zapadákov plných prazvláštních individuí, kde vládnou drogy, zločin, ale i vypracované svaly. Režisérka Rose Glass si pro svůj druhý snímek, adrenalinem napumpovaný thriller Zatracená krvavá láska, vybrala téma ženské síly, pomsty a žhnoucí vášně. Britská autorka do své pocty retro žánrovým snímkům obsadila hvězdná jména jako Kristen Stewart, Ed Harris nebo Dave Franco. Snímek měl svou slavnostní premiéru na filmovém festivalu Sundance, kde se setkal s nadšenými ohlasy kritiků i diváků. Magazín Harper’s Bazaar o filmu tvrdí, že „jeho nespoutaná energie vás definitivně rozpálí,“ server Screen Rant říká, že se jedná o „vzrušující podívanou od první vteřiny až do úplného konce“. Očekávanou novinku z produkce A24 uvedl do kin distribuční společnost Aerofilms 18. července.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
19.07.2024

PRAHA: S velkým zármutkem jsme se dozvěděli, že nás 18. července opustila Marcela Martiníková, vynikající tanečnice, múza Pavla Šmoka a nejvýraznější tvář souboru Balet Praha.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
19.07.2024

ZLÍN: Ve zlínském muzeu, krajské galerii i knihovně je pro děti všech věkových kategorií připraven zajímavý program. Děti se mohou těšit na tvořivé dílny, čtení i výlety za kulturou.

Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Památky
Co se děje
18.07.2024

PRAHA, ZAHRANIČÍ: Umělecká skupina Pyroterra přiveze odkaz Františka Křižíka a střípky představení Magická fontána z pražského Výstaviště na Letní olympijské hry v Paříži. Pyroterra, kterou vybral Český olympijský výbor, připraví speciální show v Českém domě u příležitosti olympijských her a propojí tak tanec, gymnastiku, akrobacii a nový cirkus s vlastní špičkovou světelnou a audiovizuální technologií. Tu je možné stále vidět také v pravidelných představeních Magická fontána v prostorách Křižíkovy fontány na pražském Výstavišti. Letos v šesti srpnových termínech.

Hl. m. Praha, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění
Co se děje
19.07.2024